Työelämävalmennus kurssi

Hei.

Jos on lupautunut menemään työkkärin kurssille, voiko myöhemmin menemisen perua ilman karenssia?
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

No arvaapa vaikka kaks kertaa

Äänestä

Kannatan automatisointia, kun on ollu 5 tuntia työtön, iskee ikikarenssi. Kaikki voittavat.

Äänestä

Useimmiten ei voi, karenssia pukkaa. Ainoat hyväksyttävät syyt perua kurssi/valmennus on, että löydät itsellesi työpaikan, ryhdyt yrittäjäksi tai aloitat päätoimisen opiskelun.

Äänestä

Entä muutto

Äänestä

Ei voi mutta otat lainan ja lahjot sillä työkkärin virkailijan olemaan antamatta karenssia.

Äänestä

Itse hain aikoinaan kurssille A ihan oma-aloitteisesti. Sitten huomasin paremman kurssin B ja kun vein B:n hakemusta työkkäriin, niin ilmoitin peruvani kurssin A hakemuksen. Täti oikein naukuen kysyi, olenko tuota mieltä. Olin ja sitten täti tulosti paperin, että perusteleppa tuo kieltäytyminen kurssilta A työvoimatoimikunnalle. Joo no karenssi olisi tullut jos en olisi päässyt kurssille B. Ja tuon kurssin B perusteella työllistyin ihan oikeaan työpaikkaan 2:ksi vuodeksi.

Äänestä

Hei! Pätevät syyt jättää aloittamatta TE-toimiston tarjoama palvelu:

1) palvelu ei ole hänen terveydentilansa tai työ- ja toimintakykynsä huomioon ottaen hänelle sopivaa;
2) päivittäinen matka palvelun järjestämispaikalle ylittää keskimäärin kolme tuntia;
3) palvelunjärjestäjä olennaisesti laiminlyö vastuutaan palveluun osallistuvan työturvallisuudesta;
4) palvelun järjestäjä olennaisesti laiminlyö noudattaa palvelun järjestämistä koskevaa lainsäädäntöä tai palvelusta tehdyn sopimuksen ehtoja;
5) palvelu olennaisesti poikkeaa työllistymissuunnitelmassa tai sitä korvaavassa suunnitelmassa sovitusta.

Käytännössä, jos ilmoittaudut/sovit palvelusta TE-toimiston kanssa, on kovin harvinaista, että pääset kuin koira veräjästä, jos ilman pätevää syytä tästä palvelusta myöhemmin kieltäydet. Kahden kuukauden karenssi odottaa.

Joku kysyi muutosta, muuttaminen niin kauas, että palveluun menisi päivittäin matkoihin yli 3 tuntia muodostaa lain mukaisen pätevän syyn palvelusta kieltäytymiselle.

-Ystävällisin terveisin, TEtäjät-tietää

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hei.

Jos on lupautunut menemään työkkärin kurssille, voiko myöhemmin menemisen perua ilman karenssia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu