Eestiläiset mitättömyydet

Anonyymi

Opiskelin Ruotsissa 90-luvun alussa. Luokallani oli eestiläinen pariskunta, joita ensinäkemältä pidin veljeskansan edustajina sekä ihan mukavina tyyppeinä. He olivatkin aina ihan mukavia, olimme hyvän päivän tuttuja.

Kun lukuvuosi läheni loppuaan, pariskunnan nainen sanoi minulle yhtäkkiä, että: "kyllä me eestiläiset pidämme teitä suomalaisia sellaisina poromiehinä." En ymmärtänyt mitä hän tarkoitti, mutta miehellä tuntui olevan hauskaa. He muljauttelivat silmiään ja hekottivat keskenään. Ajattelin, että olipas outo juttu.

Jälkeenpäin ymmärsin, että ehkä se oli tarkoitettu jonkinlaiseksi loukkaukseksi. En kuitenkaan loukkaantunut, koska tämä pariskunta oli minulle täysin merkityksetön ihmissuhde. Olen kyllä aina valmis saamaan uusia kavereita, ja minun puolestani oltaisiin voitu ystäviä ollakin, mutta jonkinlainen trauma heidän suunnaltaan tuli siihen väliin. Ihan sama, heidän häpeänsä.

9

408

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saanen ulkopuolisena puuttua keskusteluun... Huomasin jonkun iltasonnan ihan hyvän jutun Viron matkailusta jokunen päivä sitten, jonka kirjoittaja oli Lotila. Täällä on puhuttu jostain Lotilasta aina kun tälle palstalle olen eksynyt. Olen pitänyt tämän palstan perusteella Lotilaa jonkinlaisena virolaisten mielikuvitusmörkönä jostain kansantarusta, mutta ilmeisesti kyseinen herra on kuin onkin toimittaja ja vieläpä ihan pätevän oloinenkin.

      • Anonyymi

        Hahah, tulee itse kehumaan itseään! No eipä sinua kukaan täysjärkinen kehuisikaan.


    • Anonyymi

      Virolaisten suomalaisviha on kyllä jotain aivan käsittämätöntä, eikä sellaiselle ole mitään perusteita. Jostain kumman syystä suomalaisia vihataan Virossa.

      Mitä sellaista me ollaan tehty että ansaitaan vihat päällemme? Ei olla muuta tehty Virolle kuin pelkkää hyvää! Anu Saagimkin pelastettiin neuvosto-Virosta Suomeen.

      Outo juttu.

    • Anonyymi

      En löytänyt minäkään heistä ystävällistä vastaantuloa , kun vierailin Pärnun kylpylässä vuosia sitten. Yritin olla hyvin huomaamaton ,että sain sen viikon menemään häiritsemättä heidän "työtään".

      • Anonyymi

        Kuka sun kaltaista ihmistä jaksaiskaan hyvin palvella?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuka sun kaltaista ihmistä jaksaiskaan hyvin palvella?

        Länsimaissa on toki erilainen palvelukulttuuri kuin entisissä itäblokin maissa. Täällä palvellaan maksavaa asiakasta riippumatta siitä millainen hän on. Sen sijaan Itä-Euroopassa on edelleen vahvasti neuvostoliittolainen, tyly palvelukulttuuri jota länsimaalaiset vierastavat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Länsimaissa on toki erilainen palvelukulttuuri kuin entisissä itäblokin maissa. Täällä palvellaan maksavaa asiakasta riippumatta siitä millainen hän on. Sen sijaan Itä-Euroopassa on edelleen vahvasti neuvostoliittolainen, tyly palvelukulttuuri jota länsimaalaiset vierastavat.

        Virolaisilla on lisäksi alemmuuskompleksi suomalaisia, kuten muitakin Länsi-eurooppalaisia ja erityisesti amerikkalaisia kohtaan. Se heijastuu ulkomaalaisiin ylpeyden ja koppavuuden taakse kätkettyyn epävarmuuteen.


    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      397
      1602
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      141
      1032
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      66
      1026
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      86
      1014
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      92
      940
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      721
    7. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      131
      698
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      649
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      634
    Aihe