Miten iho nätiksi

DarkTablella yritin näppylöitä & luomia poistaa, mutta työlästä ja jäi silti laikkuja, Käytin Spot removal työkalua. tarjoaako gimp jotain parempaa. Itselle yleensä riittänyt edittiin DT.
4121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Miten ammattilaiset sen tekevät? Ensin pakkeloidaan naama hyvin ammattimaskeeraajan toimesta. Valaistaan oikein. Ja sitten photoshopissa loput. Itse kuvaan potretit aina miljöössä kevyttä meikkiä lukuunottamatta luomuna ja joskus ilmankin eli en koskaan tee mitään photarissa, lightroomin perussäädöt riittää. Yleinen trendi on menossa luomun suuntaan jossa ei yritetä tehdä täydellisiä kiiltokuvia.

Nämä ovat tutustumisen arvoisia vaikka nyt ei saatavissa mutta voivat löytyä toisaalta.

https://www.adlibris.com/fi/kirja/pose-9789522910677
https://www.adlibris.com/fi/kirja/valo-ja-valaisu-9789525912319
https://www.adlibris.com/fi/kirja/muotokuvaajan-kuvankasittelykirja-9789522204394
https://www.adlibris.com/fi/kirja/valaise-kuvaa-kasittele-9789522205759

Äänestä
  • Hyviä kirjavinkkejä. Tuo Puputin kirja on ollut mietinnässä. Itse olen enemmän tapahtumakuvaaja enkä viitsisi enkä osaakaan editoida kuvia tuntitolkulla. Sitten on tullut noita naisia jotka vaativat ihon tasailua kun katsovat noita muotilehtiä ja tietävät että se on mahdollista. Onnistuuhan tuo jo kännykkäsovelluksillakin. Jälki minusta kamalaa. Itkettää jos näkee oman kuvan Facebook profiilissa joka jollain kännysovelluksella editoitu ihan nukkemaiseksi.

    Äänestä

Lightroomissa paikallista kontrastia miinukselle 15 pinnaa.

Photarissa copy layer -> gaussian blur -> historiapensselillä silmät, kulmakarvat ja huulet takaisin teräviksi -> flatten image.

Äänestä

Olen+aika+vähän+tutustunut+tuohon+Darktableen.Gimpissä+on+periaatteessa+samanlainen+cloonityökalu,+kuin+useissa+muissa.+Otetaan+näppylää+vähän+suurempi+cloonipensseli+ja+kopioidaa+muualta+samansävyinen+tasainen+pinta.Pieniin+näppylöihin+voi+käyttää+sormityökalua,+jolla+rypyt+sutataan+tasaisiksi.+Saattaa+olla+helpompi+kuin+klooni.+Thoa+voi+säätää+0-100%.Sitten+on+tasoja+ja+suotimia.+Tason+voi+tuplata+ja+toisen+niistä+pehmentää.+Siteen+vain+pyyhekumilla+pyyhitään+terävät+kohdat+esiin.Tarkkuutta+sekin+hieman+vaatii.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

DarkTablella yritin näppylöitä & luomia poistaa, mutta työlästä ja jäi silti laikkuja, Käytin Spot removal työkalua. tarjoaako gimp jotain parempaa. Itselle yleensä riittänyt edittiin DT.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu