Ettekö epäile yhtään raamatun paikkansa pitävyyttä? Te uskottte kirjaa, joka on Vuosituhansia sitten kerätty, koottu eri teksteistä ja kirjeistä. Myöhemmin niitä tekstejä on muutettu kirjoitettu tahallaan erillain että Köyhiä ihmisiä on voitu pelotella tiettyyn ruotuun. rikkaat ovat olleet jo uskovaisia automaattisesti köyhiä ne on pitäneet syntisinä. ei mitään armoa ole annettu. sekä tuosta Helvetistä! Oletteko ajatellut kuinka utopistinen se ajatus on että joudut olemaan ikuisesti helvetin kuumuudessa? pelkkää pelottelua sanon minä!
100% varmako että Helvetti on olemassa?
10
<50
Vastaukset
Mainitseeko Raamattusi jossain Helvetin?
- Anonyymi
Eli sillä pelottelu on ihmisten keksimä vallankäytön väline
- Anonyymi
Kiirastuli, tulijärvi yms. ovat ohimeneviä vaiheita ihmisen matkalla kohti päämäärää. Sitä on kutsuttu myös "toiseksi kuolemaksi". (Luuk.20:34-)(Ilm.20:6). Ei pidä laittaa toivoa vain tämän elämän varaan(1.Kor.15:19-).
- Anonyymi
Tyhmintä on pilata tämä ainoa oikea elämä mielisairaiden uskomuksiin.
Vapahtaja saarnasi Helvetin todeksi.
- Anonyymi
Näyttää vahvasti siltä että aloittajalla ei ole minkäänlaista omakohtaisen Raamatuntutkimuksen kautta saatua tietoa. Pelkkää toisilta kuultua satua. Ota ensin selvää asioista ja posmella sitten.
- Anonyymi
Minä voin ulkopuolisena allekirjoittaa aloittajan kyseenalaistuksen.
Olette pelkkiä valehtelijoita ja me ulkopuliset emme tule roskaanne koskemaan.
Minulla on kokemus, joka teiltä vajakeilta puuttuu ja olen valmis kuolemaan sen puolesta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä voin ulkopuolisena allekirjoittaa aloittajan kyseenalaistuksen.
Olette pelkkiä valehtelijoita ja me ulkopuliset emme tule roskaanne koskemaan.
Minulla on kokemus, joka teiltä vajakeilta puuttuu ja olen valmis kuolemaan sen puolesta.Saatko listata kokemuksiin tämänkin?
Ilmestyskirja:
19:20 Ja peto otettiin kiinni, ja sen kanssa väärä profeetta, joka sen nähden oli tehnyt ihmetekonsa, joilla hän oli eksyttänyt ne, jotka olivat ottaneet pedon merkin, ja ne, jotka olivat sen kuvaa kumartaneet; ne molemmat heitettiin elävältä tuliseen järveen, joka tulikiveä palaa.
20:14 Ja Kuolema ja Tuonela heitettiin tuliseen järveen. Tämä on toinen kuolema, tulinen järvi.
20:15 Ja joka ei ollut elämän kirjaan kirjoitettu, se heitettiin tuliseen järveen
- Anonyymi
Uskovaisen elämän pyhittäminen taivaspaikan varmistamiseen maan päällä on 100% helvettiä. Miettikää sitä kirkossa.
- Anonyymi
Aloittajalle.
Entäpä jos helevetti sellaisena kuin sen Raamattu opettaa onkin totta.
On karmeaa ja peruuttamatonta kuoleman jälkeen huomata että tulipa tehtyä IANKAIKKINEN MOKA, jota ei siellä enää saa korjatuksi jos viimeiselle tuomiolle menee anteeksianatamattomat synnin tunnollaan.
Täällä ajassa on Jeesuksen Kristuksen pelastavan sovitustyön ja anteeksiantamuksen osallisuuteen päästävä.
Jolla ei ole Poikaa (Jeesusta) ei ole hänellä Isääkään (Jumalaa).
Älä tee iankaikkista mokaa !! Ethän..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1096866Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1004537L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa463821TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133220Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6281828- 661238
Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2021205Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551203- 91199
Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j481160