Erilaisten eläkeläisalennusten saaminen?

Anonyymi

Hei! Olen saanut äskettäin sairauseläkepäätöksen. Nyt yritän selvittää eläkeläisalennusten saamista eri asioista, ja hankalaksi tuntuu olevan tehty. HSL:lle pitäisi toimittaa erillinen Kelan todistus, jotta saisi matkoista alennusta. Siis Kelan päätös tai työeläkekortti ei riitä. Kelan sivulta en löytänyt mitään paikkaa, missä kerrottaisiin kansaneläkekortista. Sellaisen pitäisi riittää HSL:n alennuksiin - tosin alennukset myönnetään vain 3 vuodeksi, joten asiaa pitää muistaa päivittää. HSL:ltä alennuksen olisi saanut jo kuntoutustuella (paperisodan jälkeen), mistäpä tuon olisi tiennyt.

VR:llä alennuksen saaminen onnistui helpommin, Työeläkekortti ja henkkari riitti. Tosin ostin lipun ärrältä, en tiedä, olisiko lipunmyynnissä ollut vaikeampaa.

Työväenopistossa ei näytä erillistä eläkeläisalennusta olevan, eläkeläisten kursseihin alennus on myönnetty jo valmiiksi. Opintosetelikursseihin eläke on peruste. Mutta eläkeläisyys on todistettava uudelleen joka vuosi (vaikka päätös olisi toistaiseksi olemassa oleva).

Ihan oikeasti, voiko näin yksinkertainen asia olla näin vaikeaa? Moni taitaa jättää eläkeläisalennukset hakematta, vaikka oikeutta olisi, jos vaatii monenmoista paperisotaa.

Otan vastaan vinkkejä eläkeläisalennuksiin liittyen, jos joillain on. Asun Hkissä.

0

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävöin sinua kokoyön!

        En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
        Ikävä
        43
        3054
      2. Kova karman laki

        Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
        Hindulaisuus
        508
        1897
      3. Päivieni piristys, missä olet?

        Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
        Ikävä
        17
        1880
      4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

        jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
        Maailman menoa
        75
        1581
      5. Älä mahdollisesti ota itseesi

        En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
        Ikävä
        17
        1474
      6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

        Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
        Tunteet
        43
        1368
      7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

        Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
        Ikävä
        25
        1300
      8. Millainen kaivattusi luonne on?

        Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
        Ikävä
        90
        1289
      9. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

        Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
        Lappeenranta
        105
        1092
      10. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

        Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        104
        1091
      Aihe