Erilaisten eläkeläisalennusten saaminen?

Anonyymi

Hei! Olen saanut äskettäin sairauseläkepäätöksen. Nyt yritän selvittää eläkeläisalennusten saamista eri asioista, ja hankalaksi tuntuu olevan tehty. HSL:lle pitäisi toimittaa erillinen Kelan todistus, jotta saisi matkoista alennusta. Siis Kelan päätös tai työeläkekortti ei riitä. Kelan sivulta en löytänyt mitään paikkaa, missä kerrottaisiin kansaneläkekortista. Sellaisen pitäisi riittää HSL:n alennuksiin - tosin alennukset myönnetään vain 3 vuodeksi, joten asiaa pitää muistaa päivittää. HSL:ltä alennuksen olisi saanut jo kuntoutustuella (paperisodan jälkeen), mistäpä tuon olisi tiennyt.

VR:llä alennuksen saaminen onnistui helpommin, Työeläkekortti ja henkkari riitti. Tosin ostin lipun ärrältä, en tiedä, olisiko lipunmyynnissä ollut vaikeampaa.

Työväenopistossa ei näytä erillistä eläkeläisalennusta olevan, eläkeläisten kursseihin alennus on myönnetty jo valmiiksi. Opintosetelikursseihin eläke on peruste. Mutta eläkeläisyys on todistettava uudelleen joka vuosi (vaikka päätös olisi toistaiseksi olemassa oleva).

Ihan oikeasti, voiko näin yksinkertainen asia olla näin vaikeaa? Moni taitaa jättää eläkeläisalennukset hakematta, vaikka oikeutta olisi, jos vaatii monenmoista paperisotaa.

Otan vastaan vinkkejä eläkeläisalennuksiin liittyen, jos joillain on. Asun Hkissä.

0

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Anteeksi arkuuteni

        Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
        Ikävä
        52
        1043
      2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

        Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
        Iisalmi
        20
        955
      3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

        https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
        Maailman menoa
        504
        821
      4. kenen näköinen

        kaivattusi on ?
        Ikävä
        48
        776
      5. Mikä on ollut

        Söpöintä välillämme?
        Ikävä
        45
        702
      6. Hyvännäköinen pakkaus

        Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
        Ikävä
        37
        649
      7. Tykkäätköhän vielä minusta?

        Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
        Ikävä
        30
        616
      8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

        Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
        Sinkut
        180
        589
      9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

        Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
        Maailman menoa
        59
        558
      10. Olet ihana

        Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
        Ikävä
        37
        550
      Aihe