Kuinka paljon pänttäämistä on liikaa?

Anonyymi

Oon lukenut nyt pääsykoetta varten kohta kaksi viikkoa. Tähän mennessä oon yhteensä käyttänyt aikaa lukemiseen n. 36 tuntia eli 3-5 tuntia päivässä suurinpiirtein. Pidän kaksi päivää taukoa viikossa. Mä en tiedä onko toi paljon vai vähän. Aikaa kokeeseen on kaksi ja puoli viikkoa.

Kuitenkin mulla on ihan tajuttoman kova väsy. Heräsin aamulla ja olin niin väsynyt. Yhden lauseenkin kirjoittaminen tuntuu niin ylivoimaiselta ja keskittyminen on vaikeaa. Mulla on tällä hetkellä allergiaa ja lisäksi en nukkunut yöllä kovinkaan hyvin. Tottakai noi myös vaikuttaa tähän.
Kun mä aloitin lukemaan tota pääsykoetta varten, mulla oli sellanen aktiivinen, energinen ja innostunut olo, mutta tällä hetkellä viisikin tuntia päivässä on työn takana.

Mietin vaan että olenko mä lukenut liikaa vai onko kyse vaan puhtaasti tosta allergiasta. Haluisin kuulla muiden kokemuksia ja ajatuksia. Kuinka paljo te olette lukeneet pääsykokeeseen? Kuinka monta tuntia päivässä on tiedän mielestä sopiva määrä?

Opiskelen Turun yliopiston sosiaalitieteiden valintakoetta varten.

3

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän tuo mikään maksimi tuntimäärä tietenkään ole. Kaukana pänttäämisestä. Ei se aika niinkään, vaan se ymmärrätkö ja sisäistätkö ja opitko halusta väristen lukemaasi. Voi olla että allergia väsyttää. Toinen näkökulma on se, että lukeminen on sinulle jotenkin vastenmielistä ja pakkotekemistä. Lue ja opiskele asiat lyhyissä jaksoissa (intervalli) ja pidä lyhyitä välitaukoja. Rytmitä tekemisesi. Älä pidä ollenkaan taukopäiviä. Tee itsellesi peruskysymys: Miksi haluan sosiaalitiedettä lukemaan. Saako se ajatus sinut laukalle vai ei. Luettavaa materiaalia ja muistiinpanoja et saa laittaa hyllyyn tai kaappiin piiloon. Materiaalin on oltava koko ajan liki sinua. Näet ja haistat kirjoista nousevan kiihoittavan tuoksun. Kävelylenkit ulkona virkeyttävät aivosoluja ja taas lukeminenkin rulettaa.Itseänsä täytyy osata sparrata.

      • Anonyymi

        Kiitos vinkistä! Itselläni on jo parempi olo ja rupesin tekemään tiivistelmää eräästä aineistosta.
        Erään ehkä vähän huono-osaisemman ystäväni ansioista huomasin yhteiskunnallisen ilmapiirin ja yhteiskunnalisten päätösten vaikutuksen yksilöön käytännössä ja siksi kiinnostuin tästä aihepiiristä. En sanoisi, että se olisi suurin intohimoni mutta se on kaikista lähinnä sitä.

        Luultavasti allergian takia mun tehot on alhaalla kun on tukkoinen olo. Toisiaan sitten kun voimat elpyy, niin voisin vielä lisätä tota lukemisen määrää.


    • Anonyymi

      Suosittelen käymään apteekista ja kysymään allergialääkettä, joka ei väsytä. (Oletan että käytät allergialääkettä) Esimerkiksi mulla ei väsytä telfast, joka myös oikeasti saa allergiaoireet kuriin. Itselläni siis paha koivuallergia.

      Osaatko vastata onko lukeminen tehokasta?
      Sillä on väliä luetko tehokkaasti 3h vai epätehokkaasti 7h. Tuo 7h voi tuntua tehokkaalta, kun piirtelee ja tekee sommitelmiltaan 'kauniita' muistiinpanoja. Mutta usein kun tekee symmetrisen, pinterestin mukaisia muistiinpanoja, on keskittyminen ihan muualla kuin itse asiassa. Mielummin paskasti sommiteltuja ajatuskarttoja ja listauksia termeistä. Ei niillä ajatuskartoilla oo tarkoitus olla sisutuksellisesti hienoja.

      Itsekään en enää pitäisi taukopäiviä, kuin korkeintaan kerran viikossa. Tai mielummin yksi päivä olisi luvallisesti kevyempi lukupäivä, jottei totaallista uupumista tule, kun huomioi allergiasta johtuvan väsyn.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4692
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      184
      2023
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1722
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      167
      1333
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1211
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1076
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      973
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      946
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      902
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      273
      884
    Aihe