Vanhuksen ruuat jätettiin rappuun lojumaan

Anonyymi

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/b2a201f1-040a-47ca-8143-226edf031922

Vanhuksen ruuat jätettiin rappuun lojumaan - sai aterian vasta, kun naapuri puuttui tilanteeseen: ”Ei ollut kuullut, kun ruoka oli tullut”

Kempeleen kunta vastaa
Kempeleen kunnan kotihoidon johtaja Raija Inkala kertoo MTV Uutisille, että perjantaista tapausta ryhdytään selvittämään.

– Tämä on pöyristyttävää. Tällaista ei ole meillä aiemmin sattunut. En osaa yhtään sanoa, mistä tämä johtuu. Meillä on selkeät toimintaohjeet täällä erilaisiin tilanteisiin, Inkala kommentoi tapausta MTV:lle.

Inkala kertoo MTV:lle, että oikeaoppisen ohjeistuksen mukaan ruoka olisi pitänyt jättää kylmälaukkuun tai asiakkaan jättämään laukkuun oven ulkopuolelle. Iltalehti ei tavoittanut kotihoidon johtajaa kommentoimaan tiistaina.

7

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aina sanotaan että ei näin olisi pitänyt käydä ja koskaan ei ole tällaista tapahtunut. Ei mitään vastuullisuutta.

    • Anonyymi

      Uutissuomalainen: Valvira tutkii kuuttakymmentä vanhuskuolemaa


      Julkaistu: 29.4. 5:03

      VANHUSKUOLEMAT Ylitarkastaja arvioi kantelujen määrän kasvun johtuvan julkisuuden tuomasta aktivoitumisesta.
      Sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontavirasto Valvira selvittää tällä hetkellä kaikkiaan noin kuuttakymmentä kantelua, joissa vanhuksen kuolemaan saattaa liittyä hoitovirhe tai vakava laiminlyönti. Asiasta uutisoi Uutissuomalainen.

      Vielä helmikuussa julkisuudessa puhuttiin viidestätoista tapauksesta.

      Kyseessä ovat tapaukset vuosilta 2017–2019. Uusia on tänä vuonna tullut vireille kolmisenkymmentä.

      Valviran ylitarkastaja Elina Uusitalo arvioi Uutissuomalaiselle, että kantelujen määrän kasvu johtuu pitkälti julkisuuden tuomasta aktivoitumisesta. Uusitalon mukaan suurin osa kanteluista on vainajan omaisten vireillepanemia. Hän korostaa, että kyseessä ovat nimenomaan kantelijan epäilyt poikkeavasta kuolemasta.

      Kantelut koskevat niin yksityisiä kuin julkisiakin hoivayksiköitä ympäri maan.

    • Anonyymi

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/c0f5e3c9-24e5-4050-9edb-dc573638971d?fbclid=IwAR2jqcExUEEf9cU1aNAjhw9ntXmYUqrdvhUCMFSGJLpyFSeLAIUsEN8r53g

      Oli oman puolueen poliittinen kanta mikä tahansa, niin nämä vastaukset ovat kyllä todella asiallisia.
      Jos näillä vastauksilla jää puolue oppositioon, kyse on valtapelistä ei kansan edusta. Rinteen olisi hyvä muistaa, että on valittu edustamaan kansaa eikä suinkaan vartioimaan omaa hillotolppaa. Rinne puhui hetki sitten yhteistyöstä, nyt mitataan seisooko Rinne sanojensa takana.

      Ugh!Mestari on puhunut!

    • Anonyymi

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000006090109.html
      Halla-aho tarjosi vappupuheessa radikaalia vaihtoehtoa hallituksen muodostamiseksi – ”parempi kuin nykyjärjestelmä”!
      Yksi miettimisen arvoinen vaihtoehto ongelman ratkaisemiseksi olisikin hänen mielestään se, että hallituksen muodostaisivat automaattisesti kaksi tai kolme suurinta puoluetta. Eduskuntavaalien tuloksen perusteella se tarkoittaisi Sdp:n, perussuomalaisten ja kokoomuksen hallitusta.

      – Tällä tavoin ainakin suurimpien äänestäjäryhmien näkemykset tulisivat aina edustetuiksi.

      UGH-Mestari on puhunut

    • Anonyymi

      Pääkirjoitus: Hussein al-Taeen syytä harkita eroa – kyse kansanedustajan uskottavuudesta?!
      Rikosoikeuden professori kommentoi Hussein al-Taeen kirjoituksia: ”Kyllä tuollaisia lausumia on tutkittu kiihottamisena kansanryhmää vastaan”
      tiistai 30.04.2019 klo 21:38
      Rikosoikeuden professori Matti Tolvanen sanoo Iltalehdelle, että SDP:n kansanedustajan Hussein al-Taeen Facebook-kirjoitukset täyttävät rikoksen tunnusmerkit.

    • Anonyymi

      Jussi Halla-ahon johtama perussuomalaiset ylsi ainoana päälle viidenneksen kannatuksen, kun se kipusi 20,1 prosenttiin, nousua 0,9 prosenttiyksikköä toukokuusta.

      Toisena oleva kokoomus notkahti tässä mittauksessa 0,7 prosenttiyksikköä 17,2 prosenttiin ja SDP pari kymmenystä 16,2 prosenttiin.

    • Anonyymi

      Vapaaehtoistyötä maahanmuuttajien kanssa tehneen eläkeläisnaisen murha on järkyttänyt pienessä Kilin kunnassa Värmlannissa Ruotsissa.
      VIIME viikon keskiviikkoiltana löydettiin 69-vuotias eläkeläisnainen surmattuna kotoaan Kilin kunnassa Värmlannissa Keski-Ruotsissa. Hälytyksen teki naisen oppilaana ollut 19-vuotias nuori, joka kertoi ”tappaneensa opettajan”.

      Kunnanhallituksen puheenjohtajan Anders Johanssonin mielestä kyse ei ole maahanmuuttajien ja paikallisten kiistoista.

      – Se ei ole minun näkemykseni. Olemme nähneet positiivista kehitystä, enemmän siihen suuntaan kuin negatiiviseen.
      Näin Ruotsissa! Oliskohan aika palauttaa rajatarkastukset,Ruotsin ja Suomen rajalle?!

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      90
      5479
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      55
      3637
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2995
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2201
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1976
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      296
      1866
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1616
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1511
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1397
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      9
      1363
    Aihe