att fiska röster åt partiet.
SFP:s riksdagsgrupp håller på med att skriva svar på regeringssonderaren Antti Rinnes (SDP) frågor.
När det gäller kommande EU - valet tycker Henriksson att det är omoraliskt att ställa upp i valet om man inte ämnar ta emot platsen.
SFP:s riksdagsgrupp håller på med att skriva svar på regeringssonderaren Antti Rinnes (SDP) frågor.
När det gäller kommande EU - valet tycker Henriksson att det är omoraliskt att ställa upp i valet om man inte ämnar ta emot platsen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Hoppas nu ingen röstar på de här"fiskarna".
Det är väl ganska självklart? Vilken väljare är så korkad att den röstar på någon som inte ämnar att ta emot ämbetet? Någon kommunist kanske?
Persuna säkert.
Huhtasaari blir säkert invald.
Det ska vi hoppas.
Kärringen är nog helt ofattbar. I Estland fick en sosse som plagierat sin gradu foten och blev av med sin magistergrad.
I dagarna fick en lokal Persuminister fudun efter bara en dag p.g.a. misshandel av frun och rattfylleri.
Huhtasaari, helt blåst i huvudet, seglar från det ena som skulle ge kängan i ett normalt land, till det andra. Skillnaden är den att i Finland premieras sådant beteende. Hur är ni riktigt funtade?
Jag tänker rösta på Nils Torvalds.
Inte dåligt val. Han är ingen "fiskare".
Nisse är en säkert val.
Nicke blev invald ,vi var flitiga röstare.
Så skönt att ha Huhtasaari och Hakkarainen tryggt förankrade i Bryssel.
"SFP:s riksdagsgrupp håller på med att skriva svar på regeringssonderaren Antti Rinnes (SDP) frågor."
Vastaukset olivat hanken-tasoa.
– RKP:lle keskeisiä kysymyksiä ovat Suomen avoimuus ja kansainvälisyys, maamme kaksikielisyys, ihmisten yhdenvertaisuus, tasa-arvo, yrittäjämyönteisyys, ilmastonmuutoksen torjuminen ja hyvinvointiyhteiskuntamme kehittäminen kestävän talouden pohjalta.
Kalastavatko kp:n Eu-ehdokkaat ääniä puolueelleen?
RKP lähtee Euroopanparlamenttivaaleihin täydellä listalla, 20 ehdokkaalla.
Mitähän Henriksson tarkoittaa
Jos on valittu eduskuntaan, miksi ei haluakaan sinne?
Ingen av SFP.s riksdagsledamöter är uppställda som kandidater.
De hålls på sina platser.
I övermorgon börjar förhandsröstningen,SFP har både erfarna (Torvalds ) och unga kandidater att välja bland.
Nicke röstar vi förstås på.
Rätt person blev inröstad och han tog emot platsen.
Torvalds on kommunisti, joka puhuu venäjää. Hänellä on venäläisiä sydänystäviä.
Är alla kommunister som talar ryska eller har ryska vänner.
Torvalds vet hur de ryska Putinanhängarna tänker,därför vill han att vi ska ansluta oss till Nato.
RKP on eniten kommunistimyönteinen puolue EU:ssa. Torvalds on on Moskovassa koulutettu kommari.