Pirun kaiku! Hajosi heti vesillelaskun jälkeen ja näyttelee mitä sattuu.
Ajattelin korvata vanhan kaiun, joka on Silvan valmistama (pienempi reikä kuin uusissa) sellaisella, jonka voi asentaa rungon sisäpuolelle. Onko kellään kokemuksia tällaisista antureista?
Ajatus oli asentaa esim. tällainen (Raymarine NEW P79S Smart™ Transducer). Tuosta sitten NMEA 2000 verkkoon syvyystieto kaikille laitteille. Käsitykseni mukaan pitäisi toimia nätisti. Niin ja se iso juttu tässä on se, että olin suunnitellut talvelle tuon NMEA2000 verkon rakentamisen ja vanhojen mittareiden korvaamisen uusilla. Nyt pitää tehdä se osittain vesillä tuon kaiun takia.
Onko ehdotuksia, miten homma kannattaisi hoitaa ja onko tämä rungonsisäpuolinen kaiku toimimaton ajatus purjeveneessä jo itsessään?
Nim. Kaiku
Kaikuantureista
8
227
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä kaiku toimii rungon sisäpuoleltakin umpilaminaatin läpi mutta muista materiaaleista ei ole omaa kokemusta.. Tein asennuksen kovalla muoviputken pätkällä, minkä sisähalkaisija oli likimain anturin kokoinen. Pintojen karhennuksen, putken pohjan mukaisen viistouksen ja kiinni laminoinnin jälkeen täyttö öljyllä ja sinne anturi uimaan. Anturi pystysuoraan. Ennen keila oli 45* eli 22,5 molemmin puolin, nykyantureista en ole tarkistanut. Etuna on, ettei tarvitse myrkkymaalia, ei vuoda, helppo tarkistaa. Jotain tehohäviötä varmaan oli mutta jos 200m sijaan näki vain 150m syvyyden niin haitta ei ollut iso, en tarkistanut paljonko.
seppomartti - Anonyymi
Olen laittanut useamman pohjan läpi näkevän anturin purkkareihin ihan elastisella sika-massalla. Hieroo ja painaa vaan tiukasti sisäpohjaa vasten ettei jää ilmakuplia. Hyvin on aina toiminut..
-joppejolla- Anonyymi
Onko joku kikka käytössä, että saat pustyyn?. Pohjaa vasten merkitsisi jotain muuta ja seurauksena olisi epäsymmetria
seppomartti - Anonyymi
Mastonjalan etupuolelta löytyi nykyiselle anturille sopiva paikka keskilinjalta johon anturin sai varsin tarkasti pystyasentoon.
-joppejolla
- Anonyymi
Umpijöötiä pitää olla alustan ja jotkut kaiut vaativat nesteen kuppiin
Saahan tuohon vanhaan reikäänkin anturin vielä kiinni. Garmin myy pakettia, jolla voidaan korvata kaikki vanhat Silvan anturit ja mittarit. Mukana tulee NMEA2000 verkko ja anturit sopii vanhoihin läpivienteihin. Vaihto onnistuu vaikka vene on vedessä
https://www.heater.fi/fi/garmin-gnx-johdollinen-purjehdusmittaristo-43mm-gnx-wind-gnx-20-gwind-wired.html- Anonyymi
Kiitos vastauksista. Eli ilmeisesti normaalin läpiasennettavan kaiunkin voi asentaa rungon sisäpuolelle tuollaiseen putkeen tai sitten sialla liimaamalla pohjaan kiinni?
Noi Garminin mittarit on mielestäni jotenkin tosi vanhanaikaisen oloisia. Siksi olen jättänyt sen pois laskuista. Samalla hinnalla saa Raymarinen vastaavan paketin.
Nim. Kaiku- Anonyymi
Kolme vuotta sitten asennettu uppoumarunkoiseen umpilaminaattirunkoon Airmar P79 anturi. Tässä mukana asennusjalka, jolla voi kompensoida pohjan v-kulmaa. Jalan sisään ohjeistettiin laittamaan glykolia välittäjäaineeksi eli anturi itsessään jäi irti pohjasta. On toiminut hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
- 125886
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa109868"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten276667- 71627
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait73593Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64562Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54536Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist33503- 72483