Etsimme perheellemme rivitalokotia ja täällä Helsingissä on niin pimeet hinnat, että ei riitä varat kuin 70- tai 80-luvun rivareihin... Niistä olen kuullut ja lukenut niin paljon kaikenlaisia kauhutarinoita home- ja sisäilmaongelmista, joten kiinnostaisi tietää, onko myös tyytyväisiä rivitaloasukkaita? :)
Positiivisia kokemuksia vanhassa rivitalossa asumisesta?
4
353
Vastaukset
- Anonyymi
Myös vanhempi asukaskunta vanhoissa rivitaloissa tietää harmia. Aina yksi tai parikin kyttääjää roskisvahti per rivitalo.
- Anonyymi
Ei kannata. Vanhat rivitalot on paloansoja homelääviä. Katsokaa suosiolla uudempia kehyskunnista. Asuijaimisto niissäkin on arpapeliä kuten kaikissa kolhoositaloissa.
- Anonyymi
70 luvun rivareissa ainakin isot pihat ja oma tontti. Ja autopaikat joka osakkeella.
Nykyään ku ostat uuden rivarin niin tonttivastike on sen 2€ neliö kuussa. - Anonyymi
Mä ostin 74 vuonna rakennetun rivarin. Täysremonttihan siihen tuli kun oli alkuperäisessä kunnossa.
Hämmästys oli suuri kun remonttireiska sanoi kosteiden tilojen olevan täysin kuivat joka paikasta. Taloyhtiö on vuosien aikana remontoinut katon, ikkunat, ovet, lämmitysjärjestelmän, sala-ojat.
Hyvää on tän aikakauden taloissa isot huoneet, 2 takkaa, lämmin autotalli, todella iso piha, hyvät säilytystilat ja äänieristys, tiilitalo kun on.
Huonoa tietysti kun kaikki on uusittava, tasakatto, ruma, pimeä, matalat huoneet, 1 vessa vaikka neliöitä on 140
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5222490Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial512207Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2032148Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191450Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip491323- 971308
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle101175Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621111Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise891087Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?6931035