Voiko kurjissa, kelvottomissa oloissa asuva olla narsisti? Ei välittäisi mistään ja siten eläisi kurjaakin kurjemmin. Vaikka hänellä olisi mahdollisuus parempaan hän elää kuin puliveivarit veneen alla. Vaatiiko narsisti aina hienot asunnot, autot ja muut hienot tykötarpeet?
Voiko olla narsisti?
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Mitähän se asumismuoto ja kurjista kurjinkin elämä siihen narsistisuuteen muka vaikuttaa. Vaikuttaa kuin tämä narsismi olisi nyt oikein muodissa, kun sitä yhdistetään vaikka mihin ikinä keksitään. Ketähän sinäkin nyt yrität saada sopimaan siihen narsistin muottiin?
- Anonyymi
Yritä päätäsi selvittää niin huomenna kirkkaamman päivän näät...
- Anonyymi
Pershäiriöiset saattavat olla puliukkolauman mukana mutta eivät itse juo lainkaan. He tuntevat yhteenkuuluvuutta...he ovat samanlaisia.
- Anonyymi
Valtaa on helppo käyttää heikompiin.
- Anonyymi
💡En_osaa
En osaa ihan tarkkaan nyt tuosta kuvauksestasi ottaa mitä tarkoitat sillä kurjuudella. Mutta voipi viihtyä aivan hämmästyttävän karmeissa oloissa veivaamassa. Hyökkää sieltä sitten yläilmoihin pahemmin varoittelematta havittelemaan sitä ideaaliaan, valeminäänsä.
Saattaa yrittää kurjuudesta käsin ikäänkuin saada empatiaa ja rakkautta heräämään lähimmäisiksi istensä tuntevissa mutta seuraukset ovat hirmuiset kun uhri on tarttunut koukkuun.- Anonyymi
Eiköhän jokainen "narsisti" toimi tavallaan siinä omassa elinpiirissään missä elää. Elinpiirin ei tarvitse olla mikään syy, tai seuraus käytökseensä. Näitä narsisteja kun löytyy joka sosiaaliryhmästä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eiköhän jokainen "narsisti" toimi tavallaan siinä omassa elinpiirissään missä elää. Elinpiirin ei tarvitse olla mikään syy, tai seuraus käytökseensä. Näitä narsisteja kun löytyy joka sosiaaliryhmästä.
Joo_juuri
Joo. Juuri noin. Mikä on luontaista se luontaista on. - Anonyymi
Nimimerkki: Näin juuri on..
Joo tuo on tuttua että saa empatiaa ja huolenpitoa, siis oikeasti hoidattaa asiansa muilla, kun on huonoissa oloissa tarkoituksellisesti. "Minun vuokseni ei tarvitse xxx tehdä eikä xxx hankkia" oli tuttu lause, ja narsistin olemus oli lyyhistynyt kasaan. Kuitenkin ne asiat olivat välttämättömiä hänelle, eli joku muu joutui ne sitten hankkimaan ja palvelemaan kun narsisti kurjuutensa keskellä ei itse sitä halunnut tehdä. Samalla koko vastuu asioista ja niiden hoidosta siirtyi muille kuin narsistille. Koska ympärillä olevat henkilöt ovat normaalin empaattisia, he ottavat narsistinkin asiat hoitaakseen, vaikka oikeasti heidän pitäisi siinä tilanteessa sanoa vaan: Asia selvä, pärjäämisiä.
Sitten kun asiat ovat hoidettu narsistin puolesta ja asiat ovat ok, narsisti nousee kuin feeniks tuhkasta ja alkaa kehua kuinka hän selvisi ja hoiti vielä muidenkin asiat yksin ilman kenenkään apua. Hän kääntää asiat nurinniskoin ja onkin elämän suuri sankari, joka ansaitsisi mitalin.
En tiedä onko tälläistä muille sattunut läheispiirissä..
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 12110332
- 525040
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422221Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052068- 261924
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131601Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411412Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta271050Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v311011Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54977