https://www.kaleva.fi/juttutupa/talous/kalevan-sensuuri/7306357
Kaleva sensuroi. Tuokin keskustelu ehti luiskahtaa Juttutupaan sensuurilla, mutta ketju laitettiin toimimattomaksi. Miksi tällä alueella ei saa keskustella asioista ja ongelmista niin kuin ne on? Eikö Suomessa muka ole sananvapaus ihmisilllä??
Kaleva sensuroi. Tuokin keskustelu ehti luiskahtaa Juttutupaan sensuurilla, mutta ketju laitettiin toimimattomaksi. Miksi tällä alueella ei saa keskustella asioista ja ongelmista niin kuin ne on? Eikö Suomessa muka ole sananvapaus ihmisilllä??
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kaleva on kallellaan lestadiolaisuuteen ja suojelee lahkoaan. Siitä ilmeiseti joku taivaspaikka irtoaa.
Kaleva on ollut perinteisesti sosiaalidemokraattisen ajatusmaailman kannattaja.
Keskusta, SDP, vihreät, kokoomus ja kommunistit ovat nykyään käytännössä kaikki samaa puoluetta.
Kesän SRK:n suviseurat Muhoksella näyttävästi kalevassa.
'keskustella asiosta niinkuin ne ovat' kunkin omasta mielestä. eihän semmosesta mitään muuta seuraa kuin riitelyä.
Eiköhön keskustelun idea ole se, että keskustellaan asiasta miten se koetaan?!
mutta miksi kaleva halusi kuitenkin salata ihmisten henkeen ja terveyteen kohdistuvan mahdollisen uhan?
http://jari-pekkateurajrvi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/234093-kauppakeskus-valkea-pahuuden-pesa
Kyllähän yleisesti hyväksyttyjen asioiden kyseenalaistaminen on silkkaa provokaatiota jolla ei ole mitään hyvää tarkoitusta. Aina on joukossa kuitenkin äitä riidankylväjiä. Hyvä keskustelu lisää me henkeä ja vahvistaa omia näkemyksiämme.
Usein kommentointi on estetty tai sitten kommentointia rajoitetaan ettei läpi päästetä kuin muutama kommentti jotka ovat moden mieleen ja linjan mukaisia. Mielipiteen vapaus ja Kaleva eivät sovi samaan lauseeseen.
Tuo sama koskee myös Sanomatalon / erkkomedian / Ilta Sanomien mielipidekirjoituksia.
erkkomedia käy edelleen omaa sotaansa ja aikoo jälleen vetää uppoavan laivansa mukana koko, rauhantahtoisenkin, Suomen.
Kts. googlesta "Erkon sota".
Milloinkahan Suomessa vaihteeksi kiellettäisiin esim. jokavappuiset vasemmiston vihalaulut?
Pääkirjoitus: Hussein al-Taeen syytä harkita eroa – kyse kansanedustajan uskottavuudesta?!
Rikosoikeuden professori kommentoi Hussein al-Taeen kirjoituksia: ”Kyllä tuollaisia lausumia on tutkittu kiihottamisena kansanryhmää vastaan”
tiistai 30.04.2019 klo 21:38
Rikosoikeuden professori Matti Tolvanen sanoo Iltalehdelle, että SDP:n kansanedustajan Hussein al-Taeen Facebook-kirjoitukset täyttävät rikoksen tunnusmerkit.
Oikeuskanslerin mukaan Kanerva ei rikkonut asiassa mitään lakia, mutta pääministeri Jyrki Katainen katsoi hänen uskottavuutensa menneen. Kanerva jäi sairauslomalle 1. huhtikuuta 2008, ja 4. huhtikuuta 2008 hänet korvasi ulkoministerinä Alexander Stubb.
Mentiin ojasta allikkoon!
Kanerva kysyi Tukiaiselta:Oletko hoitanut "puutarhaasi"?
Mitä pahaa tuossa oli?
Yksityisyys asia "ystävälle"!
Uskotko, että Kataisen musta silmä johtuu kaatumisesta kotipihan ainoaan kukkapurkkiin?!
Hussein al-Taee joutui sairaalaan – SDP:n Lindtman: ”Kyse on inhimillisestä henkisten voimavarojen riittävyydestä”!
Olen samaa mieltä!
Uuden taudinkin, ilmastoahdistuksen suhteen!
Miten Rinteen "voimavarat"?
MYÖS MEDIAN pitää katsoa peiliin. Uskottiinko mieluummin arvostetun tutkijan trollausväitteitä kuin kirjoitusten aitoutta. Al-Taee on vienyt myös mediaa kuin litran mittaa.
Sdp:n ryhmälle al-Taeen tapaus on hankala. Puolue johtaa hallitusneuvotteluja ja puhuu ihmisyyden ja suvaitsevaisuuden puolesta ja omissa riveissä on mies, joka on edustanut blogikirjoituksissaan kaikkea muuta kuin juuri näitä arvoja.
Pääkirjoitus: Hussein al-Taeen syytä harkita eroa – kyse kansanedustajan uskottavuudesta!
Onko Rinteessä miestä?!
On kysymys (on eräänlainen kommunismin muoto) Uudesta maailmanjärjestyksestä, NWO, joka suvaitsee vain tietyt mielipiteet ja tuomitsee sekä estää (sensuuri) tälle politiikalle vastaiset mielipiteet. Euroopan kohdalla käytetään nimitystä "eurokommunismi".
Kaikki päämediamme, myös mm. IS sensuroi mielipidekirjoituksia.
Hyvä esimerkki on eduskunnassamme juuri tapahtuva törkeä paikkojen vaihdos, vastoin tosiasioita. Ruotsi / RKP = jonka kannatus Suomessa on pari prosenttia, on - Rinteen pyynnöstä - jälleen käskyttämässä suomalaisia.
No jos tommoista potaskaa Kalevaan tuputat niin ei ihme etteivät julkaise. Kokeile jotain foiliohattu-palstaa.
Typerä loota tuo juttutupa, jutut muokataan ja laitetaan vääriin väleihin jos johonkin vastaa. Mitään totta ja asiallista ei julkaista, kaikki on pelkkää pashaa.. Tämä S24 on parempi mutta hyvää ei olekaan.
Toinen asia mitä kalevassa ei saa kirjoittaa on hallitsevan uskonlahkon arvosteleminen,sitä ei kalevassa julkaista vaan kommentointi suljetaan heti jos tulee negatiivisia kommentteja.Ei paljon kannata kalevan mainostaa olevansa pohjois-suomen puolueeton lehti.On se vain kumma että yhdellä porukalla on niin suuri valta että kalevan pitää pokkuroida niitä tai ne uhkaavat lopettaa lehden tilauksen,mutta siinä käy sillälailla että tavan kansalaiset tekee sen päinvastaisesta syystä.
Mahtava on evankelisluterilaisen kirkon valta - Aamen.