https://www.kaleva.fi/juttutupa/talous/kalevan-sensuuri/7306357
Kaleva sensuroi. Tuokin keskustelu ehti luiskahtaa Juttutupaan sensuurilla, mutta ketju laitettiin toimimattomaksi. Miksi tällä alueella ei saa keskustella asioista ja ongelmista niin kuin ne on? Eikö Suomessa muka ole sananvapaus ihmisilllä??
Sanomalehti Kalevan sensuuri kummastuttaa
16
100
Vastaukset
- Anonyymi
Kaleva on kallellaan lestadiolaisuuteen ja suojelee lahkoaan. Siitä ilmeiseti joku taivaspaikka irtoaa.
- Anonyymi
Kaleva on ollut perinteisesti sosiaalidemokraattisen ajatusmaailman kannattaja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaleva on ollut perinteisesti sosiaalidemokraattisen ajatusmaailman kannattaja.
Keskusta, SDP, vihreät, kokoomus ja kommunistit ovat nykyään käytännössä kaikki samaa puoluetta.
Kesän SRK:n suviseurat Muhoksella näyttävästi kalevassa.
- Anonyymi
'keskustella asiosta niinkuin ne ovat' kunkin omasta mielestä. eihän semmosesta mitään muuta seuraa kuin riitelyä.
- Anonyymi
Eiköhön keskustelun idea ole se, että keskustellaan asiasta miten se koetaan?!
- Anonyymi
mutta miksi kaleva halusi kuitenkin salata ihmisten henkeen ja terveyteen kohdistuvan mahdollisen uhan?
http://jari-pekkateurajrvi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/234093-kauppakeskus-valkea-pahuuden-pesa - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eiköhön keskustelun idea ole se, että keskustellaan asiasta miten se koetaan?!
Kyllähän yleisesti hyväksyttyjen asioiden kyseenalaistaminen on silkkaa provokaatiota jolla ei ole mitään hyvää tarkoitusta. Aina on joukossa kuitenkin äitä riidankylväjiä. Hyvä keskustelu lisää me henkeä ja vahvistaa omia näkemyksiämme.
- Anonyymi
Usein kommentointi on estetty tai sitten kommentointia rajoitetaan ettei läpi päästetä kuin muutama kommentti jotka ovat moden mieleen ja linjan mukaisia. Mielipiteen vapaus ja Kaleva eivät sovi samaan lauseeseen.
- Anonyymi
Tuo sama koskee myös Sanomatalon / erkkomedian / Ilta Sanomien mielipidekirjoituksia.
erkkomedia käy edelleen omaa sotaansa ja aikoo jälleen vetää uppoavan laivansa mukana koko, rauhantahtoisenkin, Suomen.
Kts. googlesta "Erkon sota".
Milloinkahan Suomessa vaihteeksi kiellettäisiin esim. jokavappuiset vasemmiston vihalaulut?
- Anonyymi
Pääkirjoitus: Hussein al-Taeen syytä harkita eroa – kyse kansanedustajan uskottavuudesta?!
Rikosoikeuden professori kommentoi Hussein al-Taeen kirjoituksia: ”Kyllä tuollaisia lausumia on tutkittu kiihottamisena kansanryhmää vastaan”
tiistai 30.04.2019 klo 21:38
Rikosoikeuden professori Matti Tolvanen sanoo Iltalehdelle, että SDP:n kansanedustajan Hussein al-Taeen Facebook-kirjoitukset täyttävät rikoksen tunnusmerkit. - Anonyymi
Oikeuskanslerin mukaan Kanerva ei rikkonut asiassa mitään lakia, mutta pääministeri Jyrki Katainen katsoi hänen uskottavuutensa menneen. Kanerva jäi sairauslomalle 1. huhtikuuta 2008, ja 4. huhtikuuta 2008 hänet korvasi ulkoministerinä Alexander Stubb.
Mentiin ojasta allikkoon!
Kanerva kysyi Tukiaiselta:Oletko hoitanut "puutarhaasi"?
Mitä pahaa tuossa oli?
Yksityisyys asia "ystävälle"!
Uskotko, että Kataisen musta silmä johtuu kaatumisesta kotipihan ainoaan kukkapurkkiin?!
Hussein al-Taee joutui sairaalaan – SDP:n Lindtman: ”Kyse on inhimillisestä henkisten voimavarojen riittävyydestä”!
Olen samaa mieltä!
Uuden taudinkin, ilmastoahdistuksen suhteen!
Miten Rinteen "voimavarat"?
MYÖS MEDIAN pitää katsoa peiliin. Uskottiinko mieluummin arvostetun tutkijan trollausväitteitä kuin kirjoitusten aitoutta. Al-Taee on vienyt myös mediaa kuin litran mittaa.
Sdp:n ryhmälle al-Taeen tapaus on hankala. Puolue johtaa hallitusneuvotteluja ja puhuu ihmisyyden ja suvaitsevaisuuden puolesta ja omissa riveissä on mies, joka on edustanut blogikirjoituksissaan kaikkea muuta kuin juuri näitä arvoja.
Pääkirjoitus: Hussein al-Taeen syytä harkita eroa – kyse kansanedustajan uskottavuudesta!
Onko Rinteessä miestä?! - Anonyymi
On kysymys (on eräänlainen kommunismin muoto) Uudesta maailmanjärjestyksestä, NWO, joka suvaitsee vain tietyt mielipiteet ja tuomitsee sekä estää (sensuuri) tälle politiikalle vastaiset mielipiteet. Euroopan kohdalla käytetään nimitystä "eurokommunismi".
Kaikki päämediamme, myös mm. IS sensuroi mielipidekirjoituksia.
Hyvä esimerkki on eduskunnassamme juuri tapahtuva törkeä paikkojen vaihdos, vastoin tosiasioita. Ruotsi / RKP = jonka kannatus Suomessa on pari prosenttia, on - Rinteen pyynnöstä - jälleen käskyttämässä suomalaisia.- Anonyymi
No jos tommoista potaskaa Kalevaan tuputat niin ei ihme etteivät julkaise. Kokeile jotain foiliohattu-palstaa.
- Anonyymi
Typerä loota tuo juttutupa, jutut muokataan ja laitetaan vääriin väleihin jos johonkin vastaa. Mitään totta ja asiallista ei julkaista, kaikki on pelkkää pashaa.. Tämä S24 on parempi mutta hyvää ei olekaan.
- Anonyymi
Toinen asia mitä kalevassa ei saa kirjoittaa on hallitsevan uskonlahkon arvosteleminen,sitä ei kalevassa julkaista vaan kommentointi suljetaan heti jos tulee negatiivisia kommentteja.Ei paljon kannata kalevan mainostaa olevansa pohjois-suomen puolueeton lehti.On se vain kumma että yhdellä porukalla on niin suuri valta että kalevan pitää pokkuroida niitä tai ne uhkaavat lopettaa lehden tilauksen,mutta siinä käy sillälailla että tavan kansalaiset tekee sen päinvastaisesta syystä.
- Anonyymi
Mahtava on evankelisluterilaisen kirkon valta - Aamen.
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1692607Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19737Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait212722Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678