Väsyttääkö isännöitsijöitä tilintarkastajien kotkotukset?
Väsyttääkö
Anonyymi
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kyllä väsyttää, mutta eniten väsyttävät loputtomat iltakokoukset. Vedät maanantailta torstaille 12-13 tuntista päivää, perjantaina 10 tuntisen ja lauantaina töihin 11 tunniksi. Kyllä 70 tuntia töissä viikossa on paljon!
Katselin juuri ensi viikon kalenteriani ja näyttäisi olevan helppo viikko tulossa: maanantailta torstaille joka ilta yksi tai useampi kokous eli perinteinen "12 h/päivä" viikon ensimmäiset neljä päivää.
On tämä mukavaa työtä!
Kyllä mielikuvitus lentää! Jos isännöitsijällä on paljon kokouksia toukokuussa niin hommat on rästissä tosi pahasti. Vaihda talkkarin hommiin.
Oletko Helsingistä? Tajuatko kokousten määrää, jos yhdellä isännnöitsijällä on 30 taloyhtiötä hoidettavana?
Täälläpäin yhtiökokouksia istutaan vielä kesäkuun alussa, eikä hommat ole yhtään rästissä. Oli vain aluksi 30 hallituksen kokousta ja nyt 30 yhtiökokousta pidettävänä kaikki muut rakennushankkeet kokouksineen ja ylimääräiset yhtiökokoukset siihen päälle!
Iltakokouksia minulla on noin 70-80 kpl kevään aikana.
"Iltakokouksia minulla on noin 70-80 kpl kevään aikana. "
Määrä on hivene erilainen kuin stadilaisella isännöitsijällä, joka hoitaa 10 taloyhtiötä ja istuu yhteensä 20 iltakokousta kevään aikana :D Minulla iltakokouksia vaatimattomasti 50 kpl ENEMMÄN.
Miettikääpä sitä, että helsinkiläinen isännöitsijä hallinnoi niissä 10 yhtiössään vaikkapa kolmea eri korjaushanketta per taloyhtiö. Se on 30 hanketta meneillään joka hetkiä. Pysyy vielä hanskassa.
Jos minulla on 30 taloyhtiötä, yritän saman työajan puitteissa hallinnoida 30 x 3 = 90 eri korjaushanketta samaan aikaan! Miten 90 eri hanketta pysyy hanskassa samanaikaisesti? Saattaa työpäivät vähän venähtää. Minulla ei ole ollut tällä viikolla yhtään alle 13 tuntista päivää. Joka aamu klo 8 töihin ja klo 21 jälkeen voi lähteä kotiin. Tänään lähdin kotiin klo 22 eli tasan 14 tuntinen päivä. Normiviikkohan tämä on kevään kokouskiireiden aikaan, kun käynnistellään lukemattomia julkisivu-, katto-, putki-, piha- ja muita remontteja kymmenissä hallinnoimissani taloyhtiöissä. Vesivahingot siihen päälle. Tai ei näitä taloyhtiöitä kymmeniä ole. Ainoastaan 30 kpl. Se on kolme kertaa enemmän kuin stadilaisella isännöitsijällä. Työaiakni ei kuitenkaan voi olla kolme kertaa pidempi. 3 x 8 h = 24 h
No nyt oli alle 13 tuntinen työpäivä tänään. Lähdin kotiin jo klo 17.30 perjantain kunniaksi eli tein "puolikkaan työpäivän" ja olin töissä vain 9,5 tuntia.
Huomenna lauantaina toki sitten taas töihin. Nyt nukkumaan.
Kokouksia ja töitä riittää kyllä, helpottaa kummasti, kun katsoo palkkaerittelyä.
Keskimääräinen bruttopalkka 13 800€/kk. Melko hyvä sanoisin.
On melko hyvä. Vastaa minun 4,5 kuukauden palkkaani.
Tilintarkastusjättiläiset (.ey, pwc, kmpg...) pistävät nuoret alalle tulevat hommiin jotka prosessin mukaan pompottavat isännöitsijää. Muistio napsuu kun kuolleen jäsenen allekirjoitus puuttuu tai taseen liitetiedoista uupuu jotakin.
Turha valittaa jos itse ahnehtii liikaa hommia.
Eikä isännöitsijää tarvita/kaivata hallituksen kokouksiin.
Itku pitkästä ilosta, musta kylki kummallakin.