lämmönvaihdin

Anonyymi

Mites kannattaas kytkeä levylämmönvaihdin lämmityskattilan putkistoon.tarkoitus ottaa vaihtimen kautta lämpö kanaaliapitkin autotallin lattialämmitysputkille

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kerro miks siel ensinnäkin pitää olla lämmönvaihdin...

      • Anonyymi

        Jos autotallin kierto pettää (pitkä sähkökatko tms) ei rikkoutunut osa vuodata koko talon lämmitysvesiä poikkes. autotalliin voidaan laittaa erillinen glygolikierto.

        -raksaaja(sh)


    • Anonyymi

      Mahdollisesti kytkisin talon lattiapiirin paluuseen tai lämmityksen jakotukin jatkoksi moisen vaihtimen, tällöin ei tarvita erillistä kiertovesipumppua joka siirtää varaajasta vaihtimeen lämpöä.

      (itselläni on valmius kytkeä puolilämpimät varastot (30m2) talon jakotukille tulevaan vaihtimeen, suojaputket tuli laiteltua aikoinaan valmiiksi routareristeiden sisään, mutta taloudellisesti meillä ei kannata kytkentää tehdä valmiiksi, propellihattuilumielessä varastojen yhteydessä on 20m 20mm ylimääräistä pex putkea haudattu maahan, siihen voisin peltier elementillä yms. jonninjoutavilla väköstyksillä tehdä ekologisen ~200W maalämpöpumpun, lisäksi aurinko-ilma lämmönsiirtimen yms jne ... meidän tapauksessa varaston pieni energiantarve ei myöskään tee ilmalämpöpumpusta kannattavaa)

      -raksaaja(sh)

    • Anonyymi

      Tarvitset kaksi kiertopumppua, yksi kierrättää vettä kattilasta vaihtimen läpi ja toinen lattiapiirissä. Kattilapiiriin vielä sunttiventtiili jota voisi yksinkertaisemmillaan käyttää huonetermostaatti ON/OFF autotallissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3123
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      743
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      740
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      630
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      597
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      591
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      520
    8. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      519
    9. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      511
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      505
    Aihe