Thaimaalainen trollipeikkotarina.

Anonyymi

Onhan se varsin pelkästään jo erikoista että ilmiselvä trollipeikko trollaa täällä vuodesta ja päivästä toiseen. 
Se ei hänelle riitä. Hän potee todella kummallista viha-rakkaus suhdetta tähän lomakohteeseen, jossa ei ole todennäköisimmin käynyt ainakaan kymmeneen vuoteen. 
Sekään ei hänelle riitä. Hän vihaa aidosti niitä jotka lomailevat Pattayalla.
Sekään ei riitä hänelle. Hän kimmastuu suuresti jos Pattayaa kehutaan.
Tämäkään ei riitä. Hän kimmastuu kaikesta mitä muut tekee.

Kiivastuminen, herjaaminen ja haukkuminen ei hänelle riitä, vaan hänellä on suunnaton pakkomielle esittää olevansa Thaimaassa ja yhtä suuri pakkomielle epäillä muiden matkoja.

Nämähän ei hänelle riitä. Hän on kehittänyt itselleen suunnattoman omaisuuden ja komeita elämänuria useita. Hän on ammatisoturi, lentokapteeni, sijoittaja, opettaja, insinööri, koelentäjä, karatesensei, konserninjohtaja, ravintolapäällikkö, merikapteeni, MP-kouluttaja, vespan teknisten ominaisuuksien taitaja, orpolapsien pelastaja, hyväntekijä ja vaikka mitä... 
Mutta hänellä ei ole voimassa olevaa passia, ei oleskelulupaa, ei työlupaa ja hän hakee passiinsa kuukaudeksi kerrallaan leiman jopa Espanjasta käsin ja kertoo ettei kenelläkään ole oleskelulupaa.

Tämä ei riitä. Hän itse kehuu miten halvalla on mitäkin ostanut, mutta nauraa muiden halvoille ostoksille.
Hän myös halveksii niitä jotka ostavat jotakin kallista, mutta hän itse ostelee välillä miljoonien heräteostoksia ja se on sitten niin hienoa.

Miljoonajahtiin hän kuitenkin vaihtaa ihan itse öljyt, siivoaa, pyykkää ja tekee ruokaa itse, vaikka henkilökuntaa on pilvin pimein.

Hän on taatusti Thaimaan ainoa ravintoloitsija, joka on ostanut tarjoilijoilleen omakotitalot elinikäisellä velkasuhteella.

Hän on myös ainoa joka tekee jatkuvia miljoonabisneksiä ilman omaa yritystä tai työlupaa.

Hän on ainoa jermu jolla on rutkasti thaimaalaisia ja amerikkalaisia ystäviä, mutta hän ei osaa kuin pari sanaa thaita ja englantia ja nekin googlaamalla.

Hän kertoo kuuluvansa prosenttiliivijengiin, mutta hänen prosenttijenginsä ei olekaan rikollisjärjestö.

Hän rahoittaa ravintolakonsernia jossa ei ole ruokaa eikä olutta, mutta se on vääränään liivijengiläisiä ja amerikasta kiinnostuneita tavallisia thaimaalaisia. Konsepti toimii ja tuottaa niin että rahaa riittää vielä omakoti-henkilökunnan lahjoihinkin ja niissä tanssitaan kellohameet päällä amerikan tahtiin ja suosio on valtaisa. 

Tämä viimeinen kappale antaa vihiä kuka tuo sankari todellisuudessa on:
-Hän tietää paljon psyykelääkkeistä, kansaneläkelaitoksen toiminnasta ja mielenterveyspotilaiden lähetteistä. Hän käy säännöllisesti Jorvin sairaalassa hoidoissa ja häntä ei voi tavata Thaimaassa, mutta Helsingissä kylläkin hoitojaksojen aikana. 
Hän laskee jokaisen lantin kuukausibudjettiinsa ja kertoo että jokaisen ravintoloitsijan tulee tietää miten pontikkaa tehdään ja makkarasoppaa.
Hän ei tunnista yhtäkään paikkaa Thaimaasta. Ei Pattayalta, ei Hua Hinista eikä Chiang maista. Hänellä on todella outo käsitys koko maasta.

Kaikki tuo yhdessä ja samassa paketissa, enkä edes jaksanut luetella puoliakaan. Kaiken kukkuraksi hän ei tajua olevansa naurettava pelle.

15

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisi mielenkiintoista lukea aloittajan omasta elämästä.

      • Anonyymi

        sinähän nimenomaan luet, aloittajan omasta elämästä.


    • Anonyymi

      Kahdessa minuutissa kopio. Täytyy todeta että sensein perinteiset vappujuhlat Chiang Maissa ovat erityisen antoisat ja riehakkaat. Ruokaa, keskustelua, lapset polskii altaassa, yhteisgrillausta, vähän amerikkalaista musiikkia josta koko suku ja orpolapsetkin tykkää! :) Senseillä varmaan vappunenä ja kaikkea tosikallista ja hienoa...

      • Anonyymi

        Tavallinen perheellinen työtätekevä mies, jolla ei ole mitään suurta eikä ihmeellistä elämässään. Inhoan vain valehtelijoita, mahtailijoita ja suunsoittajia joiden ainoa pyrkimys on saada joku pahoittamaan mielensä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tavallinen perheellinen työtätekevä mies, jolla ei ole mitään suurta eikä ihmeellistä elämässään. Inhoan vain valehtelijoita, mahtailijoita ja suunsoittajia joiden ainoa pyrkimys on saada joku pahoittamaan mielensä.

        Hyvä aloitus, olet rohkea.

        Voit avata sydämesi sopukat meille, olemme ystäviäsi.

        Kun purat patoutuneet tunteesi niin tuntuu kuin kivi putoaisi sydämeltä, jota nyt kannat.

        Älä pahoita mieltäsi, älä tee sitä, se ei ole hyväksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tavallinen perheellinen työtätekevä mies, jolla ei ole mitään suurta eikä ihmeellistä elämässään. Inhoan vain valehtelijoita, mahtailijoita ja suunsoittajia joiden ainoa pyrkimys on saada joku pahoittamaan mielensä.

        Kerrot tuossa aloituksessasi, että senseitä ei voi tavata thaimaassa jonka johdosta kysynkin tahtoisitko tavata seinsein thaimaassa?
        Jos tahdot niin kehotan sinua ehdottamaan tapaamista thaimaassa.

        Toisaalta kirjoitat että hänet voi tavata Helsingissä, joten myös kysyn tahtoisitko tavata hänet Helsingissä kun ymmärrän sinun olevan suomessa?
        Voithan sinä silloin ehdottaa suomessa tapaamista, eikös vain.

        Mutta ohessa sinulle hieman informaatiota, joka sinun on hyvä lukea.

        Tunnetaidoilla tarkoitetaan muun muassa tunteiden tunnistamista, sanoittamista ja ilmaisemista. Nämä ovat yksi tärkeimmistä mielenterveystaidoista ja vaikuttavat niin omaan olotilaan kuin vuorovaikutukseen muiden kanssa.
        Itseään ja omaa toimintaansa voi ymmärtää paremmin, jos omia tunteitaan osaa ja uskaltaa kuunnella tarkemmin.
        Omien tunteiden tunnistamisen kautta on helpompi ymmärtää myös toisia ja heidän tunteitaan, eli kokea empatiaa.
        Kaikki tunteet ovat sallittuja, ei ole väärin tuntea erilaisia tunteita.
        Tunteita ei kannata kätkeä, sillä silloin ne voivat patoutua sisälle, viedä meiltä energiaa ja tuottaa pahoinvointia.
        Se, että hyväksyy omien tunteidensa olemassaolon ja pystyy tunnistamaan päivän aikana tuntemiansa tunteita, on jo arvokasta tunnetaitoa.

        Nyt kun olet astunut rohkeasti ensimmäisen askeleen ongelmassasi, niin ota rohkeasti myös toinen askel, siitä muodostuu jo pian kävelyä ja sitten juoksua terveeseen elämään.


    • Anonyymi

      Listauksesta puuttuu se että muut suomalaiset miehet eivät saa suomalaisilta naisilta vaan ainoastaan thaimaalaisilta naisilta rahalla.
      Senseinumba saisi myös suomalaisilta ja ilmaiseksi, mutta valitsi nuoren thaimaalaisen tytön ilmaiseksi koska sai sen tosi halvalla. Miljonäärit on tarkkoja rahoistaan. Senseinumba on myös taloustieteiden maisteri ja vanha mestari.

      • Anonyymi

        Hengitä paperipussiin, se helpottaa.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Huomaan "jonkun" hieman vedättävän tavallista perheellistä työtätekevää.

      • Anonyymi

        Onk se se miljardööri joka viettää perinteistä juhlaa pohjoisthaimaan suomikaksnelosella tänään?


      • Anonyymi

        Muista europotti.


    • Anonyymi

      Sika-Amalia alias Lerppa Hua Hinin Hiekkaharjusta pistää kaikki ennätykset uusiksi totaalisen sekopäisten trollien maailmanmestaruuskisoissa. Voiko kukaan olla niin sekaisin ihan oikeasti?
      Ilmoittakaa joku se ennätystenkirjaan, niin saa vihdoinkin nimensä johonkin muuallekin kuin kansaneläkelaitoksen papereihin.

    • Anonyymi

      Mielenterveys ei ole pattayanpojan tärkein elämän apu.

      • Anonyymi

        Paniikkihäiriö = Pelkotila


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      73
      3153
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      35
      2011
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      292
      1673
    4. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      118
      1655
    5. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      281
      1271
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      30
      1175
    7. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      91
      1140
    8. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1064
    9. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1060
    10. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      98
      1043
    Aihe