Jos vielä on alla talvirenkaat, niin sakot jo siitä tulee. Talvirenkaiden nastat kuluttavat jo muutenkin huonoa tieverkostoa, joka on asvaltilla päälystetty.
Onko autojen renkaat jo vaihdettu kesärenkaisiin?
12
84
Vastaukset
ei tule sakkoja täälä on lunta ihan polviamyöten metsässä ja tänäänki tuli lunta
vaikkakin on minulla jo kesärenkaat alla
jaa pöenki pyhäjärvekllä anteeksikaikille ku en hoksinu et missä sivustolla olen
- Anonyymi
Joo mene haisee muualle juuttaan joutilas!!
- Anonyymi
Hiljaa siellä hölmöt! Lunta ja räntää tippuu taivaanraosta vielä ihan tarpeeksi. Saatte kylmän viiman siivellä niistää, isoa, räkäistä nokkaanne monta kertaa. Räntä räpistelee kesärenkaitanne vielä tujusti.
- Anonyymi
Toukokuu näyttää kylmältä ja sateiselta.
- Anonyymi
Ei minun tarvitse mitään renkaita vaihtaa samat renkaat ovat polkupyörässä kesät ja talvet. tosin nekin vanhenevat vuosien saatossa ja pitää laittaa uudet renkaat sitten.
- Anonyymi
Kitkarenkaita ei tarvii vaihtaa ,voi ajaa kesät talvet samoilla sileillä.
- Anonyymi
Kitkarenkaista voi olla montaa erimieltä. Kitkarenkaat, no ne on tavallaan kuin kesärenkaat. Niillä voi ajella vain kesällä. Ei talvella. Vaikka niissä olisi kitkoja, muttei nastoja, niin ovat vain kumea. Ei niillä turvallisesti voi ajaa jäisillä teillä, joiden päälle on satanut kevyttä pakkaslunta. Kitkarenkaat ovat turvallisuusriski kaikille tielläliikkujille. Tosin kitkarenkaat säästävät asfalttia kulumasta. Kitkarenkaat ei sovi suomen talvisiin ja vaihteleviin keliolosuhteisiin. Kitkarenkaat ovat huono valinta.
- Anonyymi
Kitkat alla niin ei tarvi märehtiä eikä murehtia.
Tosi toimivat.
Nastat tulisi lailla kieltää. Tuhoavat tieverkostoa jne. Ja sitten samaiset nastoilla ropistelijat kitarisat pihalla huutavat kun tiet huonossa kunnossa.- Anonyymi
Turhia höpiset ja puolustelet kitkoja. Niillä voi ajella Etelä-Euroopanmaissa, mutta ei täällä pohjolassa näillä Pyhäjärven leveysasteilla. Se vaan on totuus.
Kengissäkin ovat nasta liukkailla keleillä, eikä mitkään kitkat. Että tulihan asia selväksi.
Pitäisikö talvikenkien liukuesteistäkin kieltää nastat, kun ne asvaltoidut jalkakäytävät kuluvat? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Turhia höpiset ja puolustelet kitkoja. Niillä voi ajella Etelä-Euroopanmaissa, mutta ei täällä pohjolassa näillä Pyhäjärven leveysasteilla. Se vaan on totuus.
Kengissäkin ovat nasta liukkailla keleillä, eikä mitkään kitkat. Että tulihan asia selväksi.
Pitäisikö talvikenkien liukuesteistäkin kieltää nastat, kun ne asvaltoidut jalkakäytävät kuluvat?16 vuotta tullut ajeltua kitkoilla Pyhäjärvellä ja siinä sivussa Pohjoisen reissujakin. Ei mitään hätää ja mukavat ajella pääväylillä, eikä tarvitse miettiä milloin talvi tulee tai menee. Voi laittaa alle jo ennakoiden ja keväällä ajella vähän pidempään niin ei taka talvi yllätä. Ennen kaikkea se että kun ostaa kitkoja niin ostaa Pohjoiseen suunnitellut sellaiset, ei Keski Eurooppalaista mallia. Tämmönen se on vaan käyttökokemuksen tuoma totuus eikä mikään jonkun yksittäisen aivoriihi ja mielipide totuus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli209094"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn213552Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi412133Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html881844Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on131832Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait111304Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.241258- 681092
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen167789- 64771