Usko vailla kohdetta

Petri Satomaa, kirjoitit varmaan kahdentuhannen lyönnin esseen ja mainitsi moniaita kertoja sanan usko, mutta et kertaakaan mihin uskot.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Uskomassa vrt pyöräilemässä ,kävelemässä, uimassa...

Äänestä

Satomaa on uskomattomassa harhassa.

Äänestä

Uskon hammaskeijjuun. Uskon Joulupukkiin. Uskon Atlantikseen. Uskon mörköön. Uskon oikeuteeni päästä Taivaaseen ohituskaistaa käyttämällä. Uskon Loch Nessin hirviöön. Uskon puhujaveljien saarnaamaan Ainoaan Oikeaan Uskoon.
Uskon TV- kieltoon. Uskon ehkäisykieltoon. Uskon meikkauskieltoon. Uskon Suomen piispojen joutuvan helvetin tuleen.
Uskon, että olen ainoassa oikeassa uskossa.
Terkuin
Pete

Äänestä

Kuka tää mainittu kaiffari oikein on ja mistä kyseinen essee löytyy?

Äänestä
  • Säilytetäänkö kuitenkin kunnioitus Musti? Satomaa on Oulunsalon kirkkoherra ja epäilemättä asiansa osaava ja asiaansa vilpittömästi uskova ihminen. Minulla ei ole tarkoitus loata ketään, vaan perään Raamatun ydintotuutta.

    Ketjun aloittaja

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Säilytetäänkö kuitenkin kunnioitus Musti? Satomaa on Oulunsalon kirkkoherra ja epäilemättä asiansa osaava ja asiaansa vilpittömästi uskova ihminen. Minulla ei ole tarkoitus loata ketään, vaan perään Raamatun ydintotuutta.

    Ketjun aloittaja

    En kunnioita ketään sillä perusteella, että joku on pappi, Srkvl puhuja tms ulkoinen auktoriteetti. Kunnioitus on ansaittava tässä reaalimaailmassa!
    En tiedä ansaitseeko kansalainen Satomaa kunnioitukseni, ellen saa hänen esseetään luettavaksi. Ulkoisten auktoriteettien, vars. srkvlhuijarisaarnaajien/pappien kunnioituksella pyyhin persettä.

    Äänestä

Luulet, että hän vastaa täällä sinulle?

Äänestä
  • Jeesus vastaisi.

    Äänestä

Mitä hyötyä on uskoa johonkin kun se ei ole todellista sillä muuten siihen ei pitäisi uskoa vaan olla sitä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Petri Satomaa, kirjoitit varmaan kahdentuhannen lyönnin esseen ja mainitsi moniaita kertoja sanan usko, mutta et kertaakaan mihin uskot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu