Voivoi nyt tuli tenkkapoo ja Tavio närkästyi.
Tavio närkästyi
18
55
Vastaukset
- Anonyymi
Aivan oikein kun nämä ryysyläiset piilotetaan lipan alle. Teuvokin avajaisissa aku ankka ravatissa varkuissa ja vaelluskengissä siis luit oikein vaelluskengissä tepasteli. Eikö kellari olisi sopiva paikka näille ryysyläisille.
- Anonyymi
Kannattaa varmasti olla ylimielinen ja yrittää eristää Persut päätöksenteosta pois. Seuraavissa vaaleissa voi olla hyvinkin 50 kansanedustajan puolue.
- Anonyymi
Onneksi teillä on keskusta, joka maksattaa veronmaksajien tuella mm. viljelijöiden lomat. Onnea!
- Anonyymi
Onneksi, ajatella jos nekin tuet menis teuvon vaelluskenkiin
- Anonyymi
Nyt ovet ja ikkunat auki rinteestä tulee pääministeri ja hallaahosta valtiovarainministeri niin rahhaa alkaa tulla ovista ja ikkunoista.loppuu köyhyys ja kitinä tälläkin palstalla. Terv. Paltamosta
- Anonyymi
Joutaakin nämä äärioikeistolaiset köyhät porvarit laittaa lehterin alle piiloon.
- Anonyymi
Kyllä
- Anonyymi
Perussuomalaiset eivät ole oikeistopuolue samoin kuin kokoomus ja ruotsalaiset. Heitä ovat äänestäneet sosiaalidemokraatteihin ja keskustaan pettyneet äänestäjät. Kuten Paula Risikko totesi, toisten puheet halutaan ymmärtää tahallaan väärin. Asioihin ja puolueohjelmiin perehtymättömät huutelevat tällä palstalla. Ne ihmiset, jotka äänestivät perussuomalaisia, eivät äänestäneet väärin. Halla-aho sai eniten ääniä. Rinteen menolla perussuomalaisten jytky ensi vaaleissa vain kasvaa.
- Anonyymi
Yli 80% kansasta ei äänestänyt persuja.
- Anonyymi
Yli 80% suomalaisista ei äänestänyt mitään yksittäistä puoluetta.
- Anonyymi
Olisivat hyvillään kun saavat istua jossakin, joutaisivat seisomaan nurkkaan mokomatkin kiihkoilijat
- Anonyymi
Siis mistä kiihkoilevat ? Olleet vaalien jälkeenkin kaikista maltillisin puolue, Antti Rinteellä ihmeellinen hinku porvaripuolueisiin. Onko huoli omista yksityisten lääkärifirmojen osakkeista vai mistä? Vappumarssikaverin kanssa sitä hallitusta pitäisi suunnitella ja pitää pienen ihmisen puolia, niin kuin on luvannut. Taitaa olla sdp:llä varsinainen leipäpappi. Onneksi osa kansasta jo huomannut ja perussuomalaisten kannatus sen kun kasvaa. Kataisen ja Urpilaisen hedelmällinen yhteistyö pitäisi olla muistissa ( vai dementiako sos,demeja vaivaa ).
- Anonyymi
Oikeus voitti, jihaä
- Anonyymi
Lipan alla oikea paikka huudella oppositiossa
- Anonyymi
Kansalaisen äänellä ei ole enää merkitystä. Häviäjät voittaa ja voittajat häviää.
- Anonyymi
Kyllä on, demarit sai eniten ääniä ja pääministerin pestin.
- Anonyymi
Persut jäi ulos hallitusneuvotteluista.
- Anonyymi
Turtiainen myös ilmoittaa, ettei kadu tekstiään.
”Enää en voisi kirjoitella ihan samaan tyyliin, mutta asioista olen edelleen samaa mieltä”, hän sanoo haastattelussa.
KANSANEDUSTAJANA Turtiainen ps. on nyt itse säätämässä Suomen lakeja. Hänen mielestään asiassa ei ole ristiriitaa.
”Olisi eri asia, jos tuomio olisi tullut jostakin muusta asiasta. Tässä porukassa tämä tuomio on vain sulka hattuun”, Turtiainen sanoo haastattelussa.
Turtiainen on Juvalla asuva voimanoston maailmanmestari, joka sai Kaakkois-Suomen vaalipiirissä 3 265 ääntä.
PERUSSUOMALAISTEN eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio sanoo, että Turtiaisen sanomisia on vaikea kommentoida, koska hän ei tiedä käräjäoikeuden tuomioon johtaneen tekstin sisältöä.
”Mutta en tietenkään pidä suositeltavana, että joku kirjoittaa niin, että joutuu siitä käräjille”, Tavio sanoo.
”Pidän kuitenkin hyvänä sitä, että asia oli äänestäjien tiedossa ennen vaaleja. Kansan näkemys oli, ettei se ole este valinnalle.”
Mutta onko tässä mielestäsi periaatteellinen ongelma, jos lainsäätäjä kehottaa toimimaan vastoin lakia?
”Se ei tietenkään ole sopivaa. En nyt puhu kyseisestä tapauksesta vaan yleisesti. Meillä lähdetään siitä, että sananvapaus on sen verran korkea arvo, että pitää katsoa tosi tarkkaan, miten sitä voidaan rajoittaa.”
Tavio muistuttaa, että jokainen kansanedustaja vastaa itse teoistaan.
”On itsestään selvää, että lakia pitää noudattaa. Sen pitäisi olla kaikille selvää.”
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632122Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51775Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2331260En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71940Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20842Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?111751Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38698- 19696
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93679