Mitä se merkkaa

Anonyymi

Eli tällä kertaa kysymys läheisyysaspektista sinulle nainen ja menee näin: mitä halaaminen sulle merkitsee? Onko hyvä vai tungetteleva asia? Merkki vakavammasta?

9

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse koen sen merkkaavan suurempaa välittämistä, mutta riippuu toki tilanteesta. Halaaminen oikealla hetkellä ei ole tungettelevaa.

    • Anonyymi

      Halaaminen on aina positiivinen huomionosoitus.

    • Anonyymi

      Riippuu täysin tilanteesta ja halaajasta tai halattavasta. En tykkää kun puolitutut tulevat vaikka töissä halaamaan. Se on sellaista väkinäistä olkapään taputtelua.

      Hyviä ystäviä halaan kun tapaamme ja hyvästelemme ja ystävyyden syvyyden voi mitata siitä miten luontevaa se on ja miten tiukkaan ja kauan halaa.

      Miestä en halaa mielelläni ilman hyvää syytä juurikin siksi, ettei tule väärää käsitystä. En pidä myöskään siitä jos joku puolituttu mies tulee halaamaan huonosta syystä. Jos itse teen aloitteen miehen halaamiseksi merkitsee se sitä, että hän on minulle tärkeä ja haluan päästää hänet lähelleni. Mikäli minulle tärkeä mies tekee aloitteen halaukseen on se aina viesti jostakin ja pidän sitä merkkinä vakavammasta kuten kiinnostuksesta tai vielä parempaa, tunteista.

    • Anonyymi

      Minun mielestä halaaminen on aina positiivinen ele ilman mitään seksuaalista. Minä halaan spontaanisti muita ja niin myös muut minua, enkä ole vielä koskaan olettanut sen tarkoittavan muuta kuin ystävyyden elettä. Sanomattakin selvää, että halaaminen rakastetun kanssa on sitten aivan eri asia.

      • Anonyymi

        Minä kommentoin tuolla ensin että halaaminen on aina positiivinen huomionosoitus. Mutta en tarkoittanut, etteikö se voi olla myös osoitus seksuaalisesta viestistä. Totta kai voi olla, ja mikäs siinä jos se sopii molemmille. Mutta jos kyseessä on vielä toisilleen melko tuntemattomat ihmiset, niin halaaminen korrektisti on sopivaa siinä tilanteessa. Eli ei lantiota kiinni toiseen, eikä muutakaan ylenmääräistä likistelyä ja hiplailua.


    • Anonyymi

      Halaaminen ja koskettaminen ei ole mulle lähtökohtaisesti ollenkaan luontevaa. Ärsyttää suunnattomasti nykysuomalaisten kömpelösti toteuttama tapa halata puolituttuja muodon vuoksi, sillä tavoin, että ojennetaan käsivarret suoriksi ja kehojen väliin jää puolen metrin hajurako. Siinä sitten taiteillaan ja keikutaan epämukavassa asennossa (p*rse pitkällä) ilman aitoa tunnetta, varsinaisen "halauksen" kestäessä häthätää muutaman sekunnin. Ilmeen täytyy tietenkin olla sydämellisen ilahtunut ja halausta tulee säestää pirteällä naurulla ja / tai asiaan kuuluvilla huudahduksilla.

      Minä olen sellainen, että toisen ihmisen koskettaminen on AINA mulle merkittävää. Kosketan / halaan vain harvoja ja harvoin, mutta sen tehdessäni viestitän ihmisen olevan mulle todella erityinen. Halaus tuntuu, se on sanojen jatke, sanoja väkevämpi viesti sekä kommunikointitapa, joka konkretisoi energiatasolla vahvan yhteyden ihmisten välillä. Pitkä lämmin halaus tuntuu ihanalta, se on kuin tulisi kotiin.

      Minulle halaus ja koskettaminen merkitsee (toki tapauskohtaisesti) myös jotain romanttisesti ja seksuaalisesti vakavaa ja merkittävää. Väärintulkinnan vaara on siksi olemassa, eikä se ole kivaa!

    • Anonyymi

      Halaaminen...
      Ei helppoo.....opettelen...👍😀☀T:Ellu

    • Anonyymi

      On ollut elämassa vain yksi ihminen, jonka halaus tuntuu miellyttävän lämpimältä, ja herättää voimakkaita tunteita, tuntuu, kuin voisi jäädä syleilyyn ikuisesti, ei mitään tekemistä seksin kanssa. Tuo ihminen kuitenkin katosi elämästäni. Edes puoliso ei herätä samanlaisia tunteita.

    • Anonyymi

      Minä pidän halauksista. Niitä on niin monenlaisia, mutta yhtä kaikki ne vilpittömät kertovat kaikki välittämisestä. Joskus olen kokenut inhan yllätyksenä tulleen puoliväkisin perseelleläpsyttelyhalauksen, mutta sekin kieli tarpeesta. Mistä ja minkä? Puutteesta läheisyyden tai pilden - muun muassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      177
      10723
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      102
      7561
    3. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      31
      7399
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7386
    5. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      89
      5769
    6. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      52
      5238
    7. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      31
      4986
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      12
      4801
    9. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      6
      2164
    10. Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!

      Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil
      Hyrynsalmi
      37
      1620
    Aihe