T3v-mittaus?

Asiasta jotain tietävät, kannattaisiko minun käydä yksityisellä mittauttamassa t3v tai joku muu verikoe (mikä?), kun ongelmana on että tyroksiini aiheuttaa sydämentykytystä yöllä? Herään myös aamuyöstä eli yöunet jäävät viiteen tuntiin. Muuta liikatoiminnan oiretta ei ole, päin vastoin vieläkin väsymystä. T4v oli viimeksi vasta 14. Tyroksiinia on tarkoitus vielä lisätä, mutta en tiedä onnistuuko, kun ei saa nukuttua.
10280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mainitsemillasi arvoilla ei ole mitään vaikutusta tyroksiinin käyttöön ei myöskään nukkumiseen, joten en näe syytä mennä yksityiselle. ( kyseessä ns turha käynti).Juo sensijaan illalla lämmintä maitoa, se rauhoittaa ja auttaa nukkumisessa.

Äänestä
  • Unettomuudesta on kyllä pitkäaikaista kokemusta, mutta vajaatoiminnasta vain vuoden.

    Ongelma siis se, että tyroksiinia pitäisi nyt hiljalleen lisätä, mutta en tiedä mikä mättää kun elimistö ei jotenkin siedä sitä. Yöllä sydän lyö kuin jossain stressitilanteessa. Tämä ei mene ohi viikkojenkaan aikana.

    Äänestä

Kyllä se menee ohi. Ei huolta.

Äänestä

Jatkokysymys avaukseeni. Voinko tilanteessani ottaa nukahtamispillerin.

Äänestä
  • Ei ole kyllä aloittajan jatkokysymys!
    t. aloittaja

    Äänestä

Kysymyksesi voi viitata myös Volvoon. Niillähän on sekä T3, että T4 mallit. Kuvaavat moottorintehoja.

Äänestä

Se on kuule ihan totta. T3v on hurjan tärkeä varsinkin, jos mittaus onnistuu ja näyttää arvot. Muuten sillä kuule ei ole mitään merkitystä.

Äänestä
  • Jos mittaus onnistuu?

    Mitä siinä pitää ottaa huomioon, muuta kuin ettei ole ottanut aamulääkettä?

    Äänestä

Pitää ottaa mittauksen arvo huomioon. Jos et välitä arvosta, mittaus on turhaakin turhempi kuule, ja kenties epävarmuutesi kasvaa vain.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Asiasta jotain tietävät, kannattaisiko minun käydä yksityisellä mittauttamassa t3v tai joku muu verikoe (mikä?), kun ongelmana on että tyroksiini aiheuttaa sydämentykytystä yöllä? Herään myös aamuyöstä eli yöunet jäävät viiteen tuntiin. Muuta liikatoiminnan oiretta ei ole, päin vastoin vieläkin väsymystä. T4v oli viimeksi vasta 14. Tyroksiinia on tarkoitus vielä lisätä, mutta en tiedä onnistuuko, kun ei saa nukuttua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu