Muista Luojaa nuoruudessasi

Anonyymi

Nuoruus on monessa mielessä kutsumuksen aikaa. Etsitään elämäntehtävää, suunnitellaan ja haaveillaan. Nuoruus on aikaa, jolloin ihminen joutuu ensi kerran itse päättämään, haluaako hän elää Jumalan lapsena, Jumalan tahdon mukaisesti ja antautua Jumalan johdettavaksi. Vaihtoehtona on kuunnella järjen, itsekkään luonnon ja omien halujen ääntä.
Emme tiedä huomisesta

Salomo on kirjoittanut ylös kehotuksen muistaa Luojaa nuoruudessa. Nuorena on ”elämä edessä”, ja monesti voi houkuttaa ajatus nauttia elämästä kaikilla mahdollisilla tavoilla. Ei ole ihmiselle vieras ajatus, että uskonasioita ehtii miettiä sitten vanhempana. Ihminen erehtyy suunnittelemaan elävänsä vielä kymmeniä vuosia, vaikka todellisuudessa kukaan ei voi tietää huomisestakaan.

Jumala kehottaa sanassaan meitä olemaan tänään, juuri nyt, uskomassa. Salomo muistuttaa, että ehkä myöhemmin ei olekaan mahdollisuutta palata takaisin, ei tule välttämättä toista tilaisuutta.

Raamattu osoittaa, että Jumala siunaa ja varjelee kuuliaista lasta, mutta tottelemattomuus on turmiollista. Israelin kansa menestyi aina, kun se palveli Herraa.

Paavali muistuttaa säilyttämään hyvän omantunnon, sillä jos paadutamme sen ja ylönkatsomme Jumalan sanan neuvoja, saa vihollinen ja synti ylivallan ja menetämme kalleimman aarteemme, elävän uskon. Tällöin Jumalan valtakunta voi näyttää halvalta, kuin ”hävitetty kaupunki”. Se ei enää miellytä eikä kelpaa.

Ylivertainen suunnitelma

Etenkin nuoruudessa epävarmuus saattaa vaivata monissa tilanteissa, mutta on tärkeä muistaa, että Jumalalla on suunnitelma. On myös turvallista luottaa Jumalan johdatukseen. Koettelemustenkin kautta hän rakastaa ja pitää lähellään.

Jumala puhuttelee meitä eri elämäntilanteissa ja kohtaloissa. Varsinkin koettelemuksissa ihminen huokaa Jumalan puoleen. ”Hädässäni minä huudan Herraa.” Taakkojenkin keskellä on tärkeä olla Jumalan sanalle kuuliainen.

Evankeliumista saamme uskollemme vahvistusta ja voimaa taistella syntiä ja kiusoja vastaan. Myös Jumalan valtakunnan ulkopuolella oleva pääsee Jumalan lapseksi uskomalla kohdalleen Jeesuksen sovintotyön: kaikki synnit, epäusko suurimpana, on lupa uskoa anteeksi.

Jumalan sana on sitä elämän leipää, jota tarvitsemme uudelleen ja uudelleen juurtuaksemme Jumalan lapseksi ja säilyttääksemme elävän uskon. Jumala tahtoo puhutella meitä sanallaan, ja sanannälkä on merkki elävästä uskosta.

Jeesus kehottaa etsimään ennen kaikkea Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskasta tahtoaan, niin kaikki muu annetaan sen ohessa. Jumalan suunnitelmat ovat ylivertaiset.

Veli Tuomivaara

9

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taas edelleen pitkä tekopyhä lirutus

    • Anonyymi

      "Raamattu osoittaa, että Jumala siunaa ja varjelee kuuliaista lasta, mutta tottelemattomuus on turmiollista. Israelin kansa menestyi aina, kun se palveli Herraa."

      Noinhan sen täytyy olla, kun kerta Veli sen sanoo.
      Hyvin on Jumala siunannut monivammaisina syntyneitä, lapsena tai aikuisena sairastuneita, tulipaloissa kotinsa menettäneityä perheitä, onnettomuuksissa loukkaantuneita ja kuolleita...
      Ihan mahdottoman paljon sai siunausta sekin VL suurperhe, jossa ensin kuoli isä lento- onnettomuudessa, sitten kuoli äiti syöpään, sen jälkeen paloi perheen koti. Siunausta sen täytyy olla, koskapa Veli Tuomivaara niin sanoo.

      • Anonyymi

        "Raamattu osoittaa, että Jumala siunaa ja varjelee kuuliaista lasta, mutta tottelemattomuus on turmiollista. Israelin kansa menestyi aina, kun se palveli Herraa."

        Kyllä tämä on minunkin mielestä vähä ristiriitanen juttu.

        Siis tälläkin hetkellä on paljon epäuskossa olevia ihmisiä ja niillä on suuri ajallinen menestys ja sitten on paljon uskossa olevia ihmisiä jotka elää lähes kitumalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Raamattu osoittaa, että Jumala siunaa ja varjelee kuuliaista lasta, mutta tottelemattomuus on turmiollista. Israelin kansa menestyi aina, kun se palveli Herraa."

        Kyllä tämä on minunkin mielestä vähä ristiriitanen juttu.

        Siis tälläkin hetkellä on paljon epäuskossa olevia ihmisiä ja niillä on suuri ajallinen menestys ja sitten on paljon uskossa olevia ihmisiä jotka elää lähes kitumalla.

        Ei se oikeastaan mikään ristiriitainen juttu ole. Jos tuo isän, äidin ja kodin menettänyt perhe olisi ollut epäuskoinen, olisi heiltä kuollut ainakin 2 isää, 3 äitiä ja 4 kotiakin olisi palanut. Eli selkeä Jumalan siunaus on tässäkin näkyvissä.


    • Anonyymi

      "Jumalan sana on sitä elämän leipää, jota tarvitsemme uudelleen ja uudelleen juurtuaksemme Jumalan lapseksi ja säilyttääksemme elävän uskon. Jumala tahtoo puhutella meitä sanallaan, ja sanannälkä on merkki elävästä uskosta."

      Kyä näi o!
      Lapsena meillä kotona kärsittiin pahasta aliravitsemuksesta. Terkkari kysyi koulussa, että onko teillä siellä kotona ruokaa ollenkaan.
      On meillä pakastimet ja kaapit täynnä leipää, sanoin. Sitä en kertonut, että se on sitä Jumalan leipää. Näkymätöntä, hajutonta, mautonta.
      Jumalan leivän energiasisältö on siis ilmeisen pieni. Sopinee lähinnä laihduttajille.

    • Anonyymi

      "Nuoruus on monessa mielessä kutsumuksen aikaa. Etsitään elämäntehtävää, suunnitellaan ja haaveillaan. "

      Jos noin on käynyt, on sananjulistajien (puhujaveljien) saarnat jääneet vaisuiksi, eli hengettömiksi.
      Kunnollisen seurapuheen tulee sisältää 80 % maailmanlopulla ja helvetillä pelottelua. Puheiden loppusisällön tulee koostua sitten seuraavasti: 11 % nöyryyttä, huonoutta, kelvottomuutta, vajavaisuutta. 1 % toivoa. 8 % vain me- opetusta.

      On hyvä viedä lapsissa ja nuorissa mahdollisesti piilevä elämänilo ja -halu pois.Se on sielunvihollisesta se elämisen halu. Maailmanloppu voi tulla vaikka ensi yönä. Tai tunnin päästä. Tai just nyt. Siksi on hyvä tyytyä vain rukoilemaan. Kannattaa iskostaa lasten ja nuorten mieliin se kaikankattava kelvottumuus ja syntisyys Jumalan edessä.

      • Anonyymi

        Puhuja on onnistunut työssään, kun sekä lapset että aikuiset lähtevät seuroista ahdistuksen kyyneleet silmistä valuen.
        Kuolemanpelko on lestaadiolaisuuden alku.


    • Alotus on paskaa ja liian pitkä.

    • Pietismissä on hyvääkin, mutta sairaalloiseen srkvlkulttiin on siitä tulleet vain sen pirullisimmat piirteet...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      129
      950
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe