Mitä mieltä olette, jos maahamme pitäisi perustaa suuri määrä uuneja joissa voisi polttaa roskia energiaomavaraisuuden takaamiseksi, niin mihin paikkaan Suomessa sellainen suurlaitos sopisi?
Kylmä vesi olisi tietysti myös oltava saatavilla ja varastointiparakit luonnollisesti.
Energiatuotannon takaaminen
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Vaatisi tarkkoja laskelmia jätteen hyötysuhteesta. Jos kyseessä olisi ainoastaan jätteen tuhoamisen tarkoitus niin ei suurtakaan kannatusta. Siinä tapauksessa jätteen voisi siirtää rajojemme ulkopuolelle tuhottavaksi.
- Anonyymi
Helsingin kantakaupunki olisi hyvä paikka . Pahin jäte syntyy siellä ja on jo valmiiksi siellä joten kuljetuskustannuksista tulee vain säästöä
- Anonyymi
Huomioitavaa on myös jätteen esivalmistelu polttotapahtumaa varten. Sekin vaatii omat tilansa ja menetelmänsä. Vanhat koetut keinot eivät välttämättä ole enää tätä päivää.
- Anonyymi
Voi kun jännää ihanko totta mitenkä nyt niin elä revi pöksyjäs
- Anonyymi
Kyllä noita uuniinlaitettavia olisi ja paljon. Jokaiseen suureen kaupunkiin omat keräilykeskukset, joista junilla vietäisiin pääpolttopaikoille poltettavaksi haitalliset "ainekset".
- Anonyymi
Tumma, päältäkiilloitettu pahvi olisi helpoin hävittää ensimmäiseksi. Se on vierasaine kotimaisen kuusesta valmistetun riesana. Lisäksi sen lämpöarvo on olematon.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764568Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093803Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1523546Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.442004Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1281078
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381014- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27862