LGn kuivaava pesukone ei kuivaa kunnolla

Anonyymi

3 vuotta vanhan LGn kuivaavan pesukoneen kuivausteho on alkanut laskea ihan hirveesti. Kaappikuiva-asetus jättää pyykin ihan märäksi, ja tunnin lisäkuivauksenkin jälkeen on edelleen nihkeänkosteaa. Aiemmin on kuivannut täysin kuivaksi mutta nyt ei meinaa saada kuivaa enää millään. Missähän voisi olla vika?

Olen tehnyt säännöllisesti tub cleaneja, putsannut suodatinta ja pessyt sitruunahapolla 95asteen pesua. Yleensä nämä ovat tepsineet jos kuivausteho on meinannut vähän heiketä (ilmeisesti jotain paskaa jossain sensoreissa tai kuivausrei'issä?) mutta nyt edes nuo eivät saaneet konetta kuivaaman kunnolla seuraavaa pesua putsausten jälkeen.

Koneesta on takuu tietenkin mennyt, joten... Missähän hinnoissa tällaisen korjaus liikkuu. Konetta on käytetty suhteellisen vähän yhden hengen taloudessa, joten ei ole missään tapauksessa vielä sen oloinen muuten että olisi tiensä päässä.

4

3318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lucky Goldstarin (LG) mielestä 3-4 vuotta on kodinkoneille täysin riittävä elinikä.

    • Anonyymi

      Selvisikö syy tähän? Omassa koneessa sama ongelma 😅

    • Anonyymi

      Sama täällä. Koneessa ei ole nukkasihtiä ja kuivauksen aikana irtoavan nukan pitäisi mennä poistoveden mukana viemäriin. Minkä se tekeekin, kunnes reilun vuoden ja noin neljän pesun per viikossa jälkeen kuivaus ei enää toiminut. Huolto meni takuuseen ja syy ongelmaan oli nukan kertyminen koneen sisällä olevaan poistoputkeen, josta se pitäisi mennä edelleen viemäriin. Kaikki ei kuitenkaan mene ja lopulta nukka tukkii putken ja kosteus ei enää pääse ulos vaan jää koneeseen ja pyykkiin. Korjaus kesti puolisen tuntia ja sen jälkeem toimi hyvin taas vuoden, kunnes sama ongelma tuli uudelleen.

      Huoltomiehen mukaan tämä on ominaisuus ja tyyppivika, jolle ei voi mitään. Rummunputsausohjelma, jota maahantuoja suosittelee korjaustoimenpiteenä, ei auta tai ennaltaehkäise tätä vaikka sen tekis päivittäin.

      • Anonyymi

        Ja tuo poistoputki on siis koneen sisällä ja siihen käsiksi pääsy ainakin meidän mallissa vaati mm. koneen kannen ja oikean kyljen irrottamisen, ja sisältäkin muutaman osan. Sinänsä korjaus näytti helpolta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      55
      4082
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      18
      2681
    3. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      140
      2593
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      15
      2033
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      15
      1483
    6. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      73
      1357
    7. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      106
      1354
    8. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      157
      1078
    9. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      93
      1037
    10. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      21
      1008
    Aihe