Syötkö ravintolassa

vai kotona? mieluummin
4258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

Ei ole rahaa syödä ravintolassa kovin usein, joten kotona.

Äänestä

Ravintolassa tietty, mutta rahaan nähden kotona.

Äänestä

Ravintolassa..
Ain ei voi...T:Ellu...🤗☀

Äänestä

Tykkään tehdä ruokaa, joten kotona.

Äänestä

Mieluummin sen haalean ja mausteettoman ruoan syön kotona kuin ravintolassa. Ravintolaruoat on olleet pettymys useimmin. Ainastaan yhdellä huoltiksella on tosi hyvää broilerin lehtipihviä.

Kahvia on tullut useammin litkittyä. Tänäänkin naapurin rouva piffasi kahvin ja korvapuustin kun käytiin ostelemassa kangaspalasia.

Äänestä

Vaihtelee.
Tänään söin ravintolassa sushia, koska en ole vielä kovin hyvä niiden valmistamisessa.
Tykkään laittaa hyvää ruokaa, siksi enemmän kotona kuin ulkona. Tietää varmasti silloin, mitä syö.
Entäpä itse?

Äänestä

Kotona teen itse ruuan ja myös syön mutta voisin syödä myös ravintolassa tai purgeri paikassa mutten useasti koska kotona mukavempi.
T:prinsessasi

Äänestä
  • Oletkohan Mörrin prinsessa vai jonkun toisen? Mörri söisi aina prinsessan tekemää ruokaa kotona mieluiten.

    Äänestä

  • En voi vastata kun en tiedä kuka mörri on eikä minulla ole kultaa hiuksissa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    En voi vastata kun en tiedä kuka mörri on eikä minulla ole kultaa hiuksissa.

    Ei Mörrin prinsessalla täydy olla kultaa hiuksissa tai muutenkaan. Täällä on huijareita. Mörri ei ole löytänyt prinsessaa. Jos Mörri tietäisi prinsessan ei hän aikailisi. Jos Mörrin sydän olisi varma ei hän aikailisi.

    Äänestä

  • No juu🙂eihän sitä tiedä jos vaikka olisinkin prinsessasi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei Mörrin prinsessalla täydy olla kultaa hiuksissa tai muutenkaan. Täällä on huijareita. Mörri ei ole löytänyt prinsessaa. Jos Mörri tietäisi prinsessan ei hän aikailisi. Jos Mörrin sydän olisi varma ei hän aikailisi.

    Mörri ei siis olekaan varma tunteistaan.. :(

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mörri ei siis olekaan varma tunteistaan.. :(

    Harmi, sillä tämä prinsessa tekisi Mörrille hyvää ruokaa ja haluaisi maistella myös hyvää Mörrin valmistamaa ruokaa :)

    Äänestä

  • Mörri haluaisi olla varma. Sitten voisi mennä prinsessan luo ja alkaa heti itkemään. Ja sitten prinsessa vaan halaisi.

    Äänestä

  • Jos et mörri ole varma tunteistasi ei sille mitään mahda.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos et mörri ole varma tunteistasi ei sille mitään mahda.

    No se harmittaa Mörriä. Aivan ihana prinsessa odottaa. Mörri vaan murjottaa.

    Äänestä

  • Miksi murjotat?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi murjotat?

    Minä olen vaan tämmöinen Mörri.

    Äänestä

  • No jää sinä mörri palstalle minä en.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No jää sinä mörri palstalle minä en.

    Usko pois. En täällä halua olla. En olisi hetkeäkään jos sydän sanoisi että tämä on nyt se sinun prinsessa. Hyvä jos menet. Täällä on aika paljon pahuutta. Toivon että löydät oman mörrin tai minkä nyt sitten haluatkin. Anteeksi jos suutuit minuun.

    Äänestä

  • En minä sinuun ole suuttunut kun en tiedä edes kuka olet yksi henkilö vaan pahastutti mieleneni.

    Äänestä

  • Näissä sinänsä koomisissa ja hyvää tarkoittavissa keskusteluissa on useita rinsessoja ja myös muutama mörrimöykky vastailemassa. Eikä kukaan tiedä, keitä kirjoittajat oikeasti ovat, vain tykkäävät ajatella kuka ketäkin... kenellä millainenkin söpö komistus taikakorissa 😉

    t. Sivusta

    Äänestä

  • Mikä on taikakori? Huomenet:)

    Äänestä

Taka-talvi rakas. Kotona mieluiten.

Äänestä

Kotona mielummin

Välillä toki kiva käydä ravintolassakin syömässä, mut nykyään harvoin tulee kyllä käytyä

Äänestä

Ruokailu kotona mielekkäämpää. Voi olla miten haluaa.

Äänestä

Kotona syön.


Siiis.. 1000 euroa kuussa tulee rahaa tilille josta menee noin 550 euroa laskuihin
Jää 450 euroa kuukauden muihin menoihin joita on ruoka, meikki, hygienia ja bussilla matkustus.
bussin kausikorttiin menee 70 euroa eli 380 euroa jää sitten muihin.


Yksi kerta ravintolassa maksaa 10-20 euroa ja ihmisen pitäisi syödä jokainen päivä ainakin kerran se lämminruoka. eli jos vaikka kuukaudessa olisi nyt se 30 päivää ja se ruoka maksaisi vaikkapa siellä raflassa sen 10 euroa niin... ravintolassa syömiseen menisi kuussa 300 euroa.


välipaloihin ja aamu ja iltapaloihin kotona sekä wc-papereihin ja kaikkeen muuhun sellaiseen peseytymiseen sekä kaunistautumiseen jäisi nää 80 euroa kuukaudelle.


Jos taasen söisinkin paikassa missä ruoka-annoksen hinta olisi vaikkapa 14 euroa. Minulta menisi kuussa 40 euroa ravintolassa syömiseen. eli söisin velaksi ja pitäisi wc-paperina käyttää sanomalehteä, haista paskaselle kun ei ole raaa shamppooseen, hoitoaineeseen ja saippuoihin ja kaikki välipalat ja aamupalat jäisi syömättä. Meikitkin naaamaan laittamatta.


Olen kokenut tämän takia kannattavammaksi syödä kotona sillä 14 eurolla saa ruokakassillisen ruokaa josta syö viikon. Ravintolassa sillä rahalla syö kerran ja nälkä on taas huomenna mutta se edellisen päivän ostos ei täytä enää seuraavana päivänä vatsaa.


Toisekseen jos syö raflassa usein syö itsensä liian täyteen ja sit on huono olo ja se ei oo kivaa. Kotona ottaa lautaselle vaan sen verran kun haluaa syödä eikä ole kauheaa painetta että nyt täytyy syödä sitten koko maksetun rahan edestä ettei raha mene hukkaan

Äänestä
  • jäi osa pois siis:


    Jos taasen söisinkin paikassa missä ruoka-annoksen hinta olisi vaikkapa 14 euroa. Minulta menisi kuussa 420 euroa ravintolassa syömiseen. eli söisin velaksi ja pitäisi wc-paperina käyttää sanomalehteä, haista paskaselle kun ei ole rahaa shamppooseen, hoitoaineeseen ja saippuoihin ja kaikki välipalat ja aamupalat jäisi syömättä. Meikitkin naamaan laittamatta

    Äänestä

Syön ravintolan tyhjäksi. Muille ei jää mitään. Notkun seisovassa pöydässä.

1Äänestä
  • Nauratti😁

    Äänestä

  • Muakin nauratti se silakkamarkkinat mutten pystyny nauraan- tosi kyseessä taisi olla. ..nauroin tosin jälkeenpäin:))))))

    Äänestä

Olen parempi kokki tai tuoreemmat raaka-aineet kuin useimmissa ruokapaikossa tarjolla, joten kotona. Mut ei ooo rahaakaan syödä ravintolassa.

Äänestä

Pitää lakata märehtimästä henkimaailman juttuja. Minua ahdistaa se että Saatana ei vastaa ja mikä pahinta, hän ilmoitti Helvetin olevan kusetusta. Siis kertoi radiossa.
Minne minä nyt joudun? En mitään muuta odottanut niin kovasti kuin hänen tapaamistaan. Siis ihan syvältä!

Äänestä

Kotona tietenkin. Nykyään ei voi tietää minkälaisia päästä vrpaisiin saakka tatuoituja kuvatuksia kokkeina häärää,hygieniatasosta ei taida olla nykyään vaatimuksia,. En todellakaan voisi mennä niitä sotkuja syömään mitä ne ruokaohjelmien kuvatuksetkin kokkaavat, Hyi helvetti.

Äänestä

Sekä+että.+Useimmiten+kuitenkin+kotona,+niin+voin+olla+100%+varma+mitä+sisääni+saan.

Äänestä
  • Tosta tuli mieleen muuten kotikokkien synnit.


    Kotikokit joilla ei hygienia osaamista ole tippaakaan kokkailee kotona seuraavasti:


    Tulee kotiin. Aloittaa suoraan ruuanlaiton. Pesee kasvikset ja pilkkoo ne. lisää valmistamaansa.

    Lätkii samalle leikkuulaudella multaisia perunoita ja pilkottuja kasviksia.

    pesee tomaatteja laskien ne tiskialtaaseen. jonka jälkeen pilkkoo ne salaattiin.



    kotikokin virheet jo tähän asti: tulee kotiin eikä pese ja desinfioi käsiä joilla on julkisillä paikoilla kosketellut kaikkea. samoilla bakteeri käsillä käsittelee tuoresalaattiin tulevia aineksia


    laskee ruokatuotteita joita ei kypsennetä likaiselle tiskialtaalle ja multaisele leukkuulaudalle.


    Ymmärtääkö mitata ruokamyrkytysvaarallisten tuotteiden kypsennysläpötilan tuotteen sissältä?


    Jos jää alle niin bakteeritj a mikrobit ei kuole, saat ruokamyrkytyksen.

    Äänestä

  • No, ei meidän kotona noin ainakaan.
    Pesen kädet kun tulen kotiin, vaikken alkaisI ruokaa laittamaankaan.
    Ei pitäisi yleistää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No, ei meidän kotona noin ainakaan.
    Pesen kädet kun tulen kotiin, vaikken alkaisI ruokaa laittamaankaan.
    Ei pitäisi yleistää.

    Sit ruuanlaiton lomassa kosketellaan omaa kännykkää joka jo kaikkien tiedossa on pahimpia bakteeripesiä

    Pahempi kuin wc -pönttö

    Äänestä

Hamppisgrilliltä huutelee vienosti 'ota vain mukaan'. täh, myyjä vai syötävä??

Äänestä

Kotona rennompaa ja halvempaa. Toki joskus kiva ravintolassakin käydä jos mieluisa seuralainen :)

Äänestä
  • Lisäksi olin vuosia sellainen etten edes ravintolaan uskaltautunut syömään, nyttemmin voisi ehkä jos onnistuakin.

    Äänestä

Riippuu tilanteesta, mutta useimmiten kotona. Ostan kaiken tuoreena torilta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

vai kotona? mieluummin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu