Tuli kunnon kolari, mihin vien korjattavaksi

Anonyymi

Nokka menee täysin uusiksi , missä laitetaan hyvin. Hinnalla ei ole merkitystä, koska vakuutus korvaa ja saa viedä kaikille autokorjaamoille. On alta 2-v., 35000 e uutena.

9

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No voi hyvät hyssykät sentään! Vakuutusyhtiöillä on sopimuskorjaamot eli eiköhän vakuutusyhtiöstä saa parhaimman tiedon. Onko kenties niin, että olet ottanut kertakorvauksen ja nyt pitäisi saada korjaus halvemmalla mitä kertakorvaus on? Eli rahat käteen, pidä auto ja korjaa missä korjaat.

      • Anonyymi

        Kyllä sanoivat että saa viedä mihin vaan, lähes kaikki on sopimuskorjaamoja.
        Eivät ole vielä nähneet, voipi mennä vaikka lunastukseeen, sitä tietysti toivon.


      • Anonyymi

        Tuli sitten itse aiheutettu auton ruttaus, kun kaskosta korvataan?


    • Anonyymi

      Se Kärppien jäähy oli kyllä virhe.

    • Anonyymi

      Pelliän autotyö Jokioisilla on hyvä kolarikorjaamo. Kokemusta on ei tosin kovin pahoista kolareista.

    • Anonyymi

      Vie se Pärnäsen korjaamolle molle molle! Satasella takoo suoraksi.

    • Anonyymi

      En kyllä ymmärrä, miksi tällä palstalla pitää korjaamosuosituksia kysellä.
      Eri asia, jos tosiaan pitäisi pelti oikoa jostakin koslasta ja itse maksaa kulut. Kyselijän auton korjaus kuitenkin korvataan kaskon perusteella ja omavastuu menee aina.

    • Anonyymi

      Ei kaskosta aina mene omavastuuta, ei ole mennyt moneen vuoteen.

      • Anonyymi

        Ainakin If, Turva, Lähitapiola, Pohjantähti, Op vakuutus ilmoittaa ehtosivuillaan, että pienin omavastuu on kiinteä 200 euroa. Joillakin vakuutusyhtiöillä on lasivakuutus saatavissa 0 omavastuulla.
        Bonus ei laske (bonus laskee vain törmäysvahingoissa) joissakin yhtiössä ensimmäisestä vahingosta, ns. hyvän kuljettajan etu.
        Ei ole mennyt omavastuu moneen vuoteen? Montako kaskovahinkoa sitten on sattunut näihin vuosiin? Ja mikä on se vakuutusyhtiö, joka ei omavastuuta peri?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      405
      2432
    2. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      58
      1721
    3. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1558
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      285
      1264
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      127
      1005
    6. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      87
      990
    7. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      67
      989
    8. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      33
      963
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      916
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      886
    Aihe