Pohdintaa itsen valo-osasta ja pimeyden osasta

Anonyymi

Itsen valo-osa

Itsen valo-osa osaa aina tunnistaa hyvän ja pahan, ja täten näyttää yleisen totuuden mukaista polkua. Yleinen totuus tarkoittaa yleistä hyvää polkua, joka tekee yleensä hyvää ja säilyttää tasapainoa. Sisäinen omantunnon ääni voidaan katsoa olevan positiivisen totuuden mukainen ja näin itsen valo-osa on helposti tunnistettavissa. Valo-osa on hyvinkin keskeinen, ja joskus sen liiallinen seuraaminen voi tuottaa hankaluuksia itsekeskeisyydessä.

Pimeyden osa

Pimeyden osa tunnistaa kilpailuhenkisyyden ja itseorientoitumisen. Johtaa siis yleisesti negatiivisesti. Keskeisen sijaan pimeyden osa on itsekeskeinen. Pimeyden osa ei suhtaudu toisiin harhaanjohtavasti negatiivisesti, vaan negatiivisuus riippuu aina itsestä.

Keskeisyys ja itsekeskeisyys

Terve itsekeskeisyys tarkoittaa tervettä itsepintaisuutta, joka ei anna tulla iholle pahassa mielessä. Itsekeskeisyys voi joskus tapahtua toisen kustannuksella. Keskeisyys tarkoittaa keskeistä asialinjaa, joissa asioiden saavuttaminen on tärkeintä.

6

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näen itse tuon sillä tavalla, että kaikilla on positiivinen valo-itse ainakin jollain tasolla. Joillakin se on peittynyt pahojen töiden vuoksi, jolloin sen havaitseminen ja käyttäminen on hankalampaa. Itsen kuonan voi puhdistaa elämällä omantunnon mukaan oikein. Kaikilla omatunto ei ole samanlainen, mutta ei haittaa. Pääasia että elää oman omamtuntonsa mukaan oikein, hyvää ja positiivista elämää.

    • Anonyymi

      Eli äskeiseen: varsinaista pimeyden osaa ei ole, valo-osa voi olla vain peittynyt kuonan alle.

    • Anonyymi

      "Pimeyden osa tunnistaa kilpailuhenkisyyden ja itseorientoitumisen."

      Taitaa olla kovasti tuo "Pimeyden osa" voitolla sitten nykyään. Talouskilpailustahan yhteiskuntamme elää, ja vain voittajia kuunnellaan. Missä on tasa-arvo, ja ajatus siitä, että itsekin joskus voi hävitä??

    • Anonyymi

      *kauhistu ja kuole*

    • Anonyymi

      Ihmisellä on molemmat puolet valo ja pimeys, hyvä ja paha puoli ja syystä. Molempia tarvitaan. Mutta molemmissa puolissa saattaa tulla 'heikkouksia' tai asioita/ihmisiä tuhoavia jos ei osaa pitää niitä kurissa. Samoin kuin järki ja sydän, molempia tarvitaan. Ihminen ei voi olla pelkästään hyvä koska sitä pimeämmän puolen käyttöä tarvitaan arkielämässä. Jos ihminen on pelkästään hyvä silloin muissa havattava pahuuden puoli kasvaa koska se hyvyys pelkästään ei estä sen kasvamista. Ei ole tervettä pelkästään rakastaa esim. lapsiaan koska se 'pimeä' puoli ojentaa ja ohjaa, eikä salli asioita jos lapsi alkaa esim. käyttää väkivaltaa toisia lapsia kohtaan. Siihen on silloin puututtava tarmokkaasti ettei se kasva. Mutta lapsia ei kasvateta väkivallalla. Eikä myöskään ole tervettä hemmotella heitä kohtuuttomasti, rakkauden nimissä. Samoin tarkoitus ei ole vain myötäillä esim. puolisoa vaan silloin kun epätervettä ja alistavaa, pelottavaa ja ahdistavaa käytöstä ilmenee toisella, on osattava puolustautua ja jopa erottava tai ainakin osoitettava että jos esim. väkivaltainen, kontrolloiva ja uhkaileva käytös ei lopu on oikea aika erota. Sitäkään ei tule sallia. Ja käytämmehän me sitä pimeää puolta myös kun vastustamme epäoikeudenmukaisuutta emmekä vain myötäile mitä yhdyskunnassamme tai maailmalla tapahtuu. Boikotoimme yrityksiä, kauppoja, jos havaitsemme siellä epäsolidaarisuutta, tai huonoa, ala-arvoista käytöstä tai esim. rasistista käytöstä tai käytäntöjä. Se pimeä puoli ei koskaan saisi käyttää tuhoavaa voimaa: väkivaltaa, tuhoamista, särkemistä, uhkailua, luoda turvattomuutta ympärilleen, käytöstä jossa ei kunnioiteta toisen koskemattomuutta tai häneen ja hänen omaisuuteensa kajotaan laittomasti: varastetaan, huijataan, mustamaalataan, kostetaan jne. Ihmisen pitäisi tiedostaa milloin pimeys on rakentavaa toisten ohjausta ja minkälainen käytös on tuhoavaa, alkaen puheesta, äänensävystä. Pimeys ei ole jokin henkivalta joka on ulkopuolellamme vaan meissä oleva sävy joka tekee joko tuhoja jopa särkee ihmisiä henkisesti ja aiheuttaa muissa pelkoja tai kasvattaa kanssakulkijoita ja oikaisee heidän huonoa käytöstään koska emme alistu heidän nyrkkeilysäkeikseen, sylkykupeiksi, törkeän rahastuksen kohteiksi vaan usein paljastamme sen joten he joutuvat vastaamaan teoistaan oikeudessa ja saavat rangaistuksen. Joskus halumme rakastaa jopa kerjäämiseen ja orjallisuuteen asti estää meitä saavuttamasta voimaamme. Jossa tiedämme mikä on oikein ja mikä väärin. Voimassamme emme uhriudu vaan liikutamme vahvaa energiaa ja itseämme pois tilanteista ja ihmissuhteista jotka eivät oikeasti tuo meille onnea. Jotka oikeasti vain estävät meitä käyttämästä potenttiaaliamme ja vahvuuttamme.

      • Anonyymi00007

        New agessa ollaan kristallina ryssämielisesti.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      87
      6042
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      328
      5240
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2668
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1865
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      104
      1682
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      112
      1546
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      121
      1430
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe