Pohdintaa itsen valo-osasta ja pimeyden osasta

Anonyymi

Itsen valo-osa

Itsen valo-osa osaa aina tunnistaa hyvän ja pahan, ja täten näyttää yleisen totuuden mukaista polkua. Yleinen totuus tarkoittaa yleistä hyvää polkua, joka tekee yleensä hyvää ja säilyttää tasapainoa. Sisäinen omantunnon ääni voidaan katsoa olevan positiivisen totuuden mukainen ja näin itsen valo-osa on helposti tunnistettavissa. Valo-osa on hyvinkin keskeinen, ja joskus sen liiallinen seuraaminen voi tuottaa hankaluuksia itsekeskeisyydessä.

Pimeyden osa

Pimeyden osa tunnistaa kilpailuhenkisyyden ja itseorientoitumisen. Johtaa siis yleisesti negatiivisesti. Keskeisen sijaan pimeyden osa on itsekeskeinen. Pimeyden osa ei suhtaudu toisiin harhaanjohtavasti negatiivisesti, vaan negatiivisuus riippuu aina itsestä.

Keskeisyys ja itsekeskeisyys

Terve itsekeskeisyys tarkoittaa tervettä itsepintaisuutta, joka ei anna tulla iholle pahassa mielessä. Itsekeskeisyys voi joskus tapahtua toisen kustannuksella. Keskeisyys tarkoittaa keskeistä asialinjaa, joissa asioiden saavuttaminen on tärkeintä.

6

280

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näen itse tuon sillä tavalla, että kaikilla on positiivinen valo-itse ainakin jollain tasolla. Joillakin se on peittynyt pahojen töiden vuoksi, jolloin sen havaitseminen ja käyttäminen on hankalampaa. Itsen kuonan voi puhdistaa elämällä omantunnon mukaan oikein. Kaikilla omatunto ei ole samanlainen, mutta ei haittaa. Pääasia että elää oman omamtuntonsa mukaan oikein, hyvää ja positiivista elämää.

    • Anonyymi

      Eli äskeiseen: varsinaista pimeyden osaa ei ole, valo-osa voi olla vain peittynyt kuonan alle.

    • Anonyymi

      "Pimeyden osa tunnistaa kilpailuhenkisyyden ja itseorientoitumisen."

      Taitaa olla kovasti tuo "Pimeyden osa" voitolla sitten nykyään. Talouskilpailustahan yhteiskuntamme elää, ja vain voittajia kuunnellaan. Missä on tasa-arvo, ja ajatus siitä, että itsekin joskus voi hävitä??

    • Anonyymi

      *kauhistu ja kuole*

    • Anonyymi

      Ihmisellä on molemmat puolet valo ja pimeys, hyvä ja paha puoli ja syystä. Molempia tarvitaan. Mutta molemmissa puolissa saattaa tulla 'heikkouksia' tai asioita/ihmisiä tuhoavia jos ei osaa pitää niitä kurissa. Samoin kuin järki ja sydän, molempia tarvitaan. Ihminen ei voi olla pelkästään hyvä koska sitä pimeämmän puolen käyttöä tarvitaan arkielämässä. Jos ihminen on pelkästään hyvä silloin muissa havattava pahuuden puoli kasvaa koska se hyvyys pelkästään ei estä sen kasvamista. Ei ole tervettä pelkästään rakastaa esim. lapsiaan koska se 'pimeä' puoli ojentaa ja ohjaa, eikä salli asioita jos lapsi alkaa esim. käyttää väkivaltaa toisia lapsia kohtaan. Siihen on silloin puututtava tarmokkaasti ettei se kasva. Mutta lapsia ei kasvateta väkivallalla. Eikä myöskään ole tervettä hemmotella heitä kohtuuttomasti, rakkauden nimissä. Samoin tarkoitus ei ole vain myötäillä esim. puolisoa vaan silloin kun epätervettä ja alistavaa, pelottavaa ja ahdistavaa käytöstä ilmenee toisella, on osattava puolustautua ja jopa erottava tai ainakin osoitettava että jos esim. väkivaltainen, kontrolloiva ja uhkaileva käytös ei lopu on oikea aika erota. Sitäkään ei tule sallia. Ja käytämmehän me sitä pimeää puolta myös kun vastustamme epäoikeudenmukaisuutta emmekä vain myötäile mitä yhdyskunnassamme tai maailmalla tapahtuu. Boikotoimme yrityksiä, kauppoja, jos havaitsemme siellä epäsolidaarisuutta, tai huonoa, ala-arvoista käytöstä tai esim. rasistista käytöstä tai käytäntöjä. Se pimeä puoli ei koskaan saisi käyttää tuhoavaa voimaa: väkivaltaa, tuhoamista, särkemistä, uhkailua, luoda turvattomuutta ympärilleen, käytöstä jossa ei kunnioiteta toisen koskemattomuutta tai häneen ja hänen omaisuuteensa kajotaan laittomasti: varastetaan, huijataan, mustamaalataan, kostetaan jne. Ihmisen pitäisi tiedostaa milloin pimeys on rakentavaa toisten ohjausta ja minkälainen käytös on tuhoavaa, alkaen puheesta, äänensävystä. Pimeys ei ole jokin henkivalta joka on ulkopuolellamme vaan meissä oleva sävy joka tekee joko tuhoja jopa särkee ihmisiä henkisesti ja aiheuttaa muissa pelkoja tai kasvattaa kanssakulkijoita ja oikaisee heidän huonoa käytöstään koska emme alistu heidän nyrkkeilysäkeikseen, sylkykupeiksi, törkeän rahastuksen kohteiksi vaan usein paljastamme sen joten he joutuvat vastaamaan teoistaan oikeudessa ja saavat rangaistuksen. Joskus halumme rakastaa jopa kerjäämiseen ja orjallisuuteen asti estää meitä saavuttamasta voimaamme. Jossa tiedämme mikä on oikein ja mikä väärin. Voimassamme emme uhriudu vaan liikutamme vahvaa energiaa ja itseämme pois tilanteista ja ihmissuhteista jotka eivät oikeasti tuo meille onnea. Jotka oikeasti vain estävät meitä käyttämästä potenttiaaliamme ja vahvuuttamme.

      • Anonyymi00007

        New agessa ollaan kristallina ryssämielisesti.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      832
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      538
      761
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe