YLE selvitti, millaista Suomessa on

Anonyymi

Yle Uutiset selvitti, kuinka yleistä vainoaminen on. Tapausmäärät ovat kasvaneet vuosi vuodelta.

Suomessa vainoajat ovat tyypillisesti olleet parisuhteessa tai lyhyessä suhteessa uhrin kanssa ja suhde on päättynyt.
Tutkimusten perusteella 80–90 prosenttia vainoajista on miehiä. Heistä korkeintaan puolella on rikollista taustaa. Usein he ovat 30–50-vuotiaita.

Vainoaja voi myös uhkailla lasten kevätjuhliin menolla, penkoa roskia.

Lapset pelinappuloina

Usein vainoaja soittaa uhrilleen uhkauksia puhelimella, lähettää tiuhaan tekstiviestejä, sähköpostia tai on yhteydessä sosiaalisen median kautta. Vainoaja voi myös tarkkailla uhriaan ja liikkua siellä, missä tämä on.
Lapset ovat esimerkiksi olleet pettyneitä, jos vanhempi utelee tapaamisessa vain entisestä puolisosta.

Vainoaminen voi myös muuttua lapsiin kohdistuvaksi.

Noin puolet vainoajista kärsii persoonallisuushäiriöistä ja noin viidennes on psykoottisia eli mielenterveyshäiriöt ovat hyvin vakavia.Keskimäärin vainoaminen kestää lähes kaksi vuotta, mutta se voi kestää vuosikausia.

Välillä yhteydenpito vain ruokkii vainoa ja on kuin bensaa liekkeihin. Uhriin " ihastunut" vainoaja voi tulkita yhteydenoton väärin. Silloin pitää reagoida poispäin eli vaihtamaan esimerkiksi puhelinnumeroa .

Juomari Turmio

2

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kenelle selviää, kenelle ei.

      Eräänä päivänä minulle tuli täysi kyllästyminen Insta-, Face-, sähköposti- ja whats up -looppiin. Päätin, että nyt riittää ja laskin puhelimen sohvalle ja nostin katseeni ylös. Säikähdin, kun en tajunnut, kuka sohvalla istui. Meinasin jo soittaa poliisit kunnes tajusin, että se oli lapseni! Hän oli kasvanut niin paljon, etten tunnistanut. Koko sen ajan kun olin tuijottanut puhelinta.

    • Anonyymi

      Kymensanomat kertoi samasta aiheesta

      Vainoaja oikeudessa Kotkassa

      Mies on parin vuoden aikana häirinnyt toistuvasti entistä tyttöystäväänsä ja muita henkilöitä. Häirintä on tapahtunut yleensä erilaisin viestein, joissa on ollut uhkaava sävy ja myös suoraa uhkaamista.

      Vainoamista käsiteltiin Kymenlaakson käräjäoikeudessa Kotkassa . Syytteen mukaan mies on lähettänyt viime keväänä WhatsApp- ja sähköpostiviestejä entiselle tyttöystävälleen. Viestit ovat aiheuttaneet vastaanottajassa pelkoa ja ahdistusta. Syytteen mukaan mies on ollut tietoinen siitä, ettei vastaanottaja halua olla missään tekemisissä syytetyn kanssa.

      Käräjäoikeus määräsi miehen mielentilatutkimukseen edellisen oikeuskäsittelyn aikana. Tutkimuksen tehnyt lääkäri totesi miehellä muun muassa eri riippuvuuksia ja piirteitä epävakaasta persoonallisuudesta.

      Mies oli kuitenkin oikeuspsykiatrian kannalta syyntakeinen eli hän toimi täydessä ymmärryksessä

      Mies on poliisin esitutkinnassa tunnustanut sähköpostiviestien lähettämisen. Syyttäjä vaatii miehelle 30 päivän ehdotonta vankeusrangaistusta.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2431
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      1412
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe