sais selville onko joku hakenut töitä niin eivät mistään, ei ton paskan tarkotus ole kun sekottaa ihmisten päät lopullisesti. Perusturvan varassa olevahan kun töitä ei edes hae.
Mistä se te keskus
5
84
Vastaukset
- Anonyymi
Ei hae töitä eikä edes lainaa. Kai joku on pikavippiä yrittänyt?
- Anonyymi
Näitä pika-aloituksiahan tänne putkahtelee jatkuvasti. Mieluummin lukisin ajatuksella kirjoitettuja tekstejä. Kirjoitan nyt kuitenkin itse jotain.
Työttömyyskorvauksen leikkurimallin seuraava vaihehan on uhattu olevan se, että jokainen työtön pakotetaan rekisteröitymään 'työmarkkinatori.fi' -palveluun. Siellä joutuu listaamaan 'työtaitonsa', ja kone sitten päättää, mitä avoimia työpaikkoja tai kyykytyksiä kullekin uhrilleen näyttää. Niistä on sitten valittava vähintään yksi per viikko, tai tulee kuukausien katkos työttömyyskorvauksiin.
Ei siis ihme, että tuo 'palvelu' on salainen; pääset selaamaan sitä vain itse rekisteröitymällä ja luovuttamalla tietosi. Jos kyseessä tosiaan olisi jokin, joka auttaa työpaikan löytämisessä ja työntekijän löytämisessä, se olisi ollut vapaasti kokeiltavissa heti alustaan asti. Nythän se on ollut salaisesti käytössä jo pari vuotta, muistaakseni.
Tuo ohjelma tekee valvonnasta automatisoitua. Myösteistä lienee se, että työttömyystoimiston sosionomit ja merkonomit voidaan heidätkin pistää koneen valvontaan työttömiksi, mutta huonoja puolia on enemmän. Jos työpaikkoja ei ole, ja kun poliittisesti laadittu tietokoneohjelma pakottaa sinut tekemään sitä ja tätä ja kieltää sen ja sen, tuloksen voi arvata. Karensseja, sairastumista, epätoivoa, rikoksia, ja hyvin vähän työllistymisiä muihin kuin orjatyöpaikkoihin. "onko joku hakenut töitä niin eivät mistään"
Jos työmhakija ilmoittaa hakeneensa töitä firmasta A ei TE-toimistolla ole muuta mahdollisuutta kun uskoa tuo. Koska TE-toimiston asiakkuus on salassa pidettävä tieto ei virkanilkki edes voi kysyä työnantajalta onko joku tietty henkilö hakenut töitä syyllistymättä salassapitorikokseen ja jos kysyy ei mikään velvoita työnantajaa vastaamaan.- Anonyymi
Joskus aikoinaan (2000 alkupuolella) googlasin netistä työministeriön ohjeen työkkäreille, että ne voivat testata työttömän työhalukkuutta yhteistyössä ennalta sovitun työnantajan kanssa. Siis työkkäri antaa työhönosoituksen ja tuon jälkeen työnantaja raportoi työnhakijoiden työhaluista. Toki tuo on mennyttä aikaa mutta noin uskon usein tapahtuneen.
Anonyymi kirjoitti:
Joskus aikoinaan (2000 alkupuolella) googlasin netistä työministeriön ohjeen työkkäreille, että ne voivat testata työttömän työhalukkuutta yhteistyössä ennalta sovitun työnantajan kanssa. Siis työkkäri antaa työhönosoituksen ja tuon jälkeen työnantaja raportoi työnhakijoiden työhaluista. Toki tuo on mennyttä aikaa mutta noin uskon usein tapahtuneen.
Niin minäkin uskon ja sitä voi tapahtua nykyisinkin. Monet virkanilkit ei välitä tippaakaan asiakkaan oikeuksista eivätkä usko että lait koskee myös heitä. Nykyisin jää kiinni tuollaisista ja sitten tulee virkanilkiltä itku, parku ja paska sekä naama menee norsunvitulle 😖
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä14511302- 278063
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.555828Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1584503Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai314296Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas814152- 843448
- 803196
- 471679
- 391582