Hakemistojen käyttämä tila levyllä

Anonyymi

Alkoi levy täyttymään uhkaavasti ja piti ryhtyä selvittelemään missä sitä tilaa kuluu. Löysin tämmöisen komentoryppään, joka näyttää kätevästi hakemiston sisällön järjestettynä eniten vievästä vähiten vievään.

du -s * | sort -rn | cut -f2- | xargs -d "\n" du -sh

Tuohan on pirun kätevä muistaa ulkoa, not. Kuinka olette jemmailleet hyödyllisiä loitsuja? Pitäiskö tehdä alias?

6

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      riittäskö 'du -m --max-depth 1' ? Siitä voi tehdä aliaksen du:lle, jolloin voi komentaa 'du' pelkästään.
      Omassa hakemistossa bin hakemisto, joka polussa ensin ja sinne skriptiksi vaan. Ja jos haluaa em. hakemiston piiloon directory-listasta, niin sitten nimeksi .bin vaan. Yleensä nuo on niin käteviä, että menevät muillekin käyttöön eli /usr/bin hakemistoon.

    • Anonyymi

      Onhan tuo toki kryptistä, jos ei ohjelmaa ja sen parametreja muista. man du, sort, cut ja xargs palauttaa mieleen tarvittavat vipuset. Aliaksen tekemisen ongelma on juuri siinä, ettei enää todellakaan muista, mikä on todellinen komentoputkitus vipusineen. Jos käytössä on kone, jossa ei
      moisia aliaksia ole käytössä, jää sormi helposti suuhun :(
      Metodini on kopioida hyödyllisiä komentoja tiedostoon, ja ajaa niitä sitten "komentotulkissa" leikkaa ja liimaa metodilla - tai tehdä niistä skripti (vrt. alias).

    • Anonyymi

      Suurin osa roskasta on käyttäjän omissa hakemistoissa ja käyttäjä tietää tasan tarkkaan mitä kaikkea roskaa hän on itse tallettanut ja jättänyt siivoamatta.

      • Anonyymi

        No, päivitys mennyt viimeiset 25 vuotta jo sillä tavalla, että kiintolevy osioidaan joka kerta isommaksi ja ensimmäiselle osiolle menee uusi versio linuxia. Loppulevylle menee sitten sen vanhan levyn sisältö ja uusi roina-osio. Tällä hetkellä menossa 500 gigan levy, eli seuraavan oltava n. 1.. 1.5 teraa, jotta homma jälleen toimisi. Siellä on tauhkaa ja paljon - ei jaksa enää selvittää, mutta löytöjä aina välillä tekee, mm. valokuvia opiskeluajoilta yms. Vanha levy jää tietysti backup-levyksi eli hyllyn nurkalle roikkumaan - tai sitten se menee kakkos koneeseen tauhkoineen ja ainoastaan käyttis päivitettynä. Jaa niin, voi kannattaa päivittää jossain vaiheessa RAIDalliseen järjestelmään ja verkkolevyllä pitää kaikki tarpeeksi tärkeä. Tällä tavalla on helpompaa erotella sonnasta aarteet. Erittäin tärkeää pitää hakemistorakenne alusta lähtien järkevänä sitten!


    • Jos levy täyttyy kone hyytyy. Suurin levyn täyttäjä on se kotihakemisto. du -h -d 1 riittää pitkälle. Valitsee listasta sen ison hakemiston ja siirtyy sinne ja komento uusiksi. Tauhkaa kertyy vuosien mittaan.

      • Anonyymi

        Eikö tähän tarkoitukseen ole olemassa oma -DirStat ohjelma ?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      40
      6083
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      279
      4958
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      159
      4821
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      125
      4632
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      19
      3857
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2394
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2168
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      70
      1736
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      25
      1732
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      212
      1429
    Aihe