Hakemistojen käyttämä tila levyllä

Anonyymi

Alkoi levy täyttymään uhkaavasti ja piti ryhtyä selvittelemään missä sitä tilaa kuluu. Löysin tämmöisen komentoryppään, joka näyttää kätevästi hakemiston sisällön järjestettynä eniten vievästä vähiten vievään.

du -s * | sort -rn | cut -f2- | xargs -d "\n" du -sh

Tuohan on pirun kätevä muistaa ulkoa, not. Kuinka olette jemmailleet hyödyllisiä loitsuja? Pitäiskö tehdä alias?

6

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      riittäskö 'du -m --max-depth 1' ? Siitä voi tehdä aliaksen du:lle, jolloin voi komentaa 'du' pelkästään.
      Omassa hakemistossa bin hakemisto, joka polussa ensin ja sinne skriptiksi vaan. Ja jos haluaa em. hakemiston piiloon directory-listasta, niin sitten nimeksi .bin vaan. Yleensä nuo on niin käteviä, että menevät muillekin käyttöön eli /usr/bin hakemistoon.

    • Anonyymi

      Onhan tuo toki kryptistä, jos ei ohjelmaa ja sen parametreja muista. man du, sort, cut ja xargs palauttaa mieleen tarvittavat vipuset. Aliaksen tekemisen ongelma on juuri siinä, ettei enää todellakaan muista, mikä on todellinen komentoputkitus vipusineen. Jos käytössä on kone, jossa ei
      moisia aliaksia ole käytössä, jää sormi helposti suuhun :(
      Metodini on kopioida hyödyllisiä komentoja tiedostoon, ja ajaa niitä sitten "komentotulkissa" leikkaa ja liimaa metodilla - tai tehdä niistä skripti (vrt. alias).

    • Anonyymi

      Suurin osa roskasta on käyttäjän omissa hakemistoissa ja käyttäjä tietää tasan tarkkaan mitä kaikkea roskaa hän on itse tallettanut ja jättänyt siivoamatta.

      • Anonyymi

        No, päivitys mennyt viimeiset 25 vuotta jo sillä tavalla, että kiintolevy osioidaan joka kerta isommaksi ja ensimmäiselle osiolle menee uusi versio linuxia. Loppulevylle menee sitten sen vanhan levyn sisältö ja uusi roina-osio. Tällä hetkellä menossa 500 gigan levy, eli seuraavan oltava n. 1.. 1.5 teraa, jotta homma jälleen toimisi. Siellä on tauhkaa ja paljon - ei jaksa enää selvittää, mutta löytöjä aina välillä tekee, mm. valokuvia opiskeluajoilta yms. Vanha levy jää tietysti backup-levyksi eli hyllyn nurkalle roikkumaan - tai sitten se menee kakkos koneeseen tauhkoineen ja ainoastaan käyttis päivitettynä. Jaa niin, voi kannattaa päivittää jossain vaiheessa RAIDalliseen järjestelmään ja verkkolevyllä pitää kaikki tarpeeksi tärkeä. Tällä tavalla on helpompaa erotella sonnasta aarteet. Erittäin tärkeää pitää hakemistorakenne alusta lähtien järkevänä sitten!


    • Jos levy täyttyy kone hyytyy. Suurin levyn täyttäjä on se kotihakemisto. du -h -d 1 riittää pitkälle. Valitsee listasta sen ison hakemiston ja siirtyy sinne ja komento uusiksi. Tauhkaa kertyy vuosien mittaan.

      • Anonyymi

        Eikö tähän tarkoitukseen ole olemassa oma -DirStat ohjelma ?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2385
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      69
      1130
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1097
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      658
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      581
    Aihe