Ruotsin rahaa tax freestä?

Voinko maksaa tax freessä euroilla ja pyytää vaihtorahat kruunuina?
1083
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Et koska valuutan vaihdosta pitää maksaa palkkio. Infosta voi vaihtaa.

Äänestä

Mihin niitä kruunuja tarvitaan kun Ruotsissa kaikki voi maksaa kortilla. Monet ravintolat ei esim ota käteistä vastaan ollenkaan.

Äänestä
  • Minulla ei ole visa-korttia, joka ymmärtääkseni tarvitaan ei-euromaissa maksettaessa. Visallakin taitaa olla aika kalliit ne palkkiot. Raha on halvempi vaihtaa valmiiksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minulla ei ole visa-korttia, joka ymmärtääkseni tarvitaan ei-euromaissa maksettaessa. Visallakin taitaa olla aika kalliit ne palkkiot. Raha on halvempi vaihtaa valmiiksi.

    Pankkikortti jossa on debit ominaisuus toimii kuin luottokortti jolla pärjää ulkomailla kunhan tilillä on katetta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pankkikortti jossa on debit ominaisuus toimii kuin luottokortti jolla pärjää ulkomailla kunhan tilillä on katetta.

    Millaisella kurssilla valuutta muuntuu maksettaessa kortilla ilman visaa? Onko se pelkästään prosenttia loppusummasta, vai onko lisäksi joku kertapalkkio?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Millaisella kurssilla valuutta muuntuu maksettaessa kortilla ilman visaa? Onko se pelkästään prosenttia loppusummasta, vai onko lisäksi joku kertapalkkio?

    Tukkukurssin mukaan vaihdellen päivän kursseista riippuen ja pieni muutaman prosentin palkkio. Eri pankkien korteilla voi olla pieniä eroja.

    Äänestä

Visaa+ja+muuta+luottokorttia+pankit+myöntää+ilmaiseksi+jos+vaan+raha-asiansa+on+hoitanut+kunnolla+aiemmin.+Ja+jos+luottokorttilaskunsa+maksaa+viimeistään+eräpäivänä+,+ei+mitään+ylimääräistä+kulua+synny.+Tai+no+toki+SEK-EUR+~1%+vaihtokulu.+Kannattaa+sitten+olla+oikeesti+tarkkana+ettet+mene+cashless+ravintolaan+Ruotsissa.+Niitä+on+paljon+ravintoloita+jotka+ei+käteistä+ota+vastaan.

Äänestä
  • Ainakin S-pankki veloittaa Visan luotto-ominaisuuden käytöstä, jos sitä käyttää. Olen sen joskus kokenut kantapään kautta, kun maksoin vahingossa jonkun pikkuostoksen credit-osastolta. Tuli kallis pikkuostos.

    Äänestä

Tietenkin onnistuu

Äänestä

Voit käsitellä täksissä euroja ja kruunuja ihan miten tahansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Voinko maksaa tax freessä euroilla ja pyytää vaihtorahat kruunuina?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu