Turisteja katsellessa tulee mieleen, että miksi he ovat ylipäätään matkustaneet mihinkään. Suurin osa ajasta näyttää menevän kuitenkin kännykkää räplätessä ja hyvässä lykyssä korvilla on koko ajan jonkinlaiset kuulokkeet estämässä kaikenlaisen ylimääräisen äänen läpipääsemisen. Eikö matkailun tarkoitus ole irrottautua normaalista arjesta ja sitä myöten myös kaikista kotimaan asioista ja tuttavuuksista? Tutustua paikalliseen kulttuuriin, hajuihin, makuihin ja ääniin. Katsella ihmisiä eikä puhelinta?
Miksi matkustaa ylipäätään?
5
99
Vastaukset
- Anonyymi
Itse en lomalla esim. jossain Välimerellä räplää juurikaan kännykkää, mutta täytyy sanoa aika monet paikat on todellakin ihan turistirysiä, joissa ei monesti ole edes mitään kovin erikoista nähtävää. Toki jotain on, mutta yleensä ne on katsottu yhdessä kahdessa päivässä. Auton jos vuokraa ja lähtee jonnekin pidemmälle, niin voi mennä monta tuntia päivästä autossa istuessa. Itse matkustamisesta lomakohteeseen tuntien ajan ja sieltä takaisinkaan en pidä yhtään. Onhan se toki vähän vaihtelua mennä jonnekin uuteen paikkaan jossa on lämmintä ja voi uida meressä.
- Anonyymi
Ihanaa nuorempana kun ei ollut kännyköitä, räplätä sitä toista sukupuolta :) #MeeToo :-*
- Anonyymi
Nykyään on muotia samaa sukupuolta - räplatä. Vihreä vaihtoehto kaiken sallivassa elämässä
- Anonyymi
Minä olen ihan samaa mieltä tästä hirveestä matkustamisen mainonnasta.
Itsekukin matkustaa minne haluaa, silloin kun tilanne sen sallii.
Luin erästä juttua ja sain sen käsityksen, että kaikkien pitäisi vaan nostaa kytkintä ja lähteä maailmalle raunioita tallaamaan ja merenrantaan ottamaan surffilaudan kanssa kuvia. Näkyy olevan nyt oikein muotijuttu, jos ei ole vakkarityötä.
Ei sellainen elämä kaikkia kiinnosta, koska on sellainen kuin elämä, jossa joutuu tekemään kaikenlaista työtä elääkseen ja vastuun kanto on kaikesta hoidettava ensin.
Ei ihmiset voi noin vaan jättää kaikkea vaan sen vuoksi, että joku tykkää samoilla maailmalla, vastuuttomasti. Keski-iässä olevat mummut (yli kolkymppiset) eivät ehkä ymmärrä sitä että helppo elämä ei sovi henkilöille joilla on työ, perhe, läheiset, ehkä vanhemmistakin huolehtiminen.
Jokainen voi käydä lomilla ihan perheineen missä tahansa, se ei ole yhtään keneltäkään pois jos sitä koko maailmaa ei ikinä kävisikään.
Omia valintoja ovat lapset, perhe, koulutus, ammatti, työ, harrastukset, omaisuus.....ei tarvitse verrata sitä mihinkään hömpänpömppään.
Niin, mites sitten suu pannaan kun ikää karttuu ja ei jaksakaan enää reissata, mistä sitä rahaa eläämiseen?
Hyvä on olla vakityö ja leipää mitä syö.- Anonyymi
On vakiotyö, hyvä palkkainenkin, vaimo ja vanhemmat. Ei estä reissaamasta ollenkaan, viitisen reissua tulee tehtyä vuodessa hupimielessä, loput työn puolesta. Normaalit lomat ja vapaita kertyy saldoista jatkuvasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64155Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va952293Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J61989Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va37853- 47844
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?186840- 34821
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119775Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35772- 35764