Moi! Mulla on nyt aika pitkään jatkunu tosi epätodellinen olo. Entiedä mikä auttaisi olen kokeillut lähes kaikkea. Olen kokeillut olla miettimättä sitä jne, mut mua ahdistaa ajatus ku kaikki tuntuu niin epätodelliselta ja tuntuu että mikään ei auta ja et kukaan ei oikeesti ymmärtäis miltä musta tuntuu... Tuntuu että en koskaan vois olla enää onnellinen ja että mun mieli olis toisessa ulottuvuudessa mut mun keho tuntee kaiken ja joskus jalatki näyttää niin oudolta... auttakaa!!😩😩😩😭😭
Epätodellinen olo
21
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Todella tuttu tunne. Ei kannata huolestua! Ajan kanssa parantuu varmasti :)!
- Anonyymi
on menny jo paljon aikaa mut silti tuntuu ettei ikinä lähe
- Anonyymi
En ole kokenut, mutta lukenut tuosta useinkin.
Minusta kannattaisi käydä lääkärissä, jos ei vielä ole tietoa diagnoosista niin saat mielenrauhan.
Pelottaako oireet?- Anonyymi
joo ahdistaa ja pelottaa ja ne on koko ajan mun mielessä. Tuntuu että en pysty saamaan sitä mielenrauhaa vaikka oon psykologillakin käynyt niin ei auta. höpisee että purista käsiäsi ja katso tavaroita ympärilläsi niin ei oikeen yhtään auta tommonen. tuntuu että ei oma psykologikaan pysty auttamaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
joo ahdistaa ja pelottaa ja ne on koko ajan mun mielessä. Tuntuu että en pysty saamaan sitä mielenrauhaa vaikka oon psykologillakin käynyt niin ei auta. höpisee että purista käsiäsi ja katso tavaroita ympärilläsi niin ei oikeen yhtään auta tommonen. tuntuu että ei oma psykologikaan pysty auttamaan.
Ehdottiko ne lääkitystä? Oon kuullu että oireet menee paremmin ohi kun antaa niiden tulla. Helppo sanoa joo näin sivusta.
- Anonyymi
siis ei ehdottanu! alkaa kyselee kaikesta muusta vaikka meen ihan sen asian takia sinne.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
siis ei ehdottanu! alkaa kyselee kaikesta muusta vaikka meen ihan sen asian takia sinne.
Sun turvallisuuden tunne on saanut lujasti takkiinsa. Elimistösi reagoi monin tavoin tuohon pako reaktioilla ja stressi hormoonien tuotannolla.
Nuo saa aikaan elimistössäsi ketju reaktion ja ärsyttävät oireesi. Oireesi lisäävät ahdistusta ja pelkoa.
Apu on siinä että tiedostat mistä oireesi johtuvat ja että ne helpottavat kyllä ajan kanssa. Oireesi ovat elimistösi normaali reaktio tunnetilaasi mutta vähän väärässä paikassa.
Olet oravanpyörässä.
Apu on siinä että antaudut oireillesi. Et kuole niihin. Pikku hiljaa ne häipyvät. - Anonyymi
Kokeile musiikin kuuntelua kuulokkeilla. Saat ajatuksesi muualle.
- Anonyymi
Kun oireet tulee, voi yrittää ajatella, että jaa nyt tuli tämmöne ahdistus oire ja antaa jokaisen oireen vaan tulla. Ei niihin kuole. Pikku hiljaa kun ei enää niin pelkää niitä, ne alkaa vähenee.
Sää selviät kyllä. - Anonyymi
Googlaa "Mikä on luxonia"
- Anonyymi
Varaa aika terveysaseman lääkärille ja kysy häneltä, onko sinulla dissosiaatiohäiriön oireita? Oireesi nimittäin voisi sopia siihen, mutta voi tietysti olla jotain muutakin.
Psykologin ohjeet ovat ihan käypä hoito tuohon tunteeseen, koska siinä huomiosi kiinnittyy dissosioinnin sijasta reaalihetkeen. Tsemppiä! - Anonyymi
En ole kokenut tällaista tunnetta. Mutta tiedän, että jos sellasta toistuu niin kannattaisi käydä lääkärissä uudestaan. Ei haittaa yhtään ainakaan. Yleslääkärille heti pääset varmaan heti. Se kertoo mitä sinun tarvitse tehdä seuravaaksi. Toivottavasti jo pian toivottavasti menee parempi.
- Anonyymi
Mulla on ollut migreenin aikana ja se on pelottava tunne vaikka tiedän sen menevän ohi.
Aloittajalla jokin muu syy koska jatkuu ja jatkuu. Onhan tuohon lääkitys jos on psyykkistä. Kantsii ehdottomasti mennä lääkärille ja jos ei pärjää enää yhtään millään niin päivystykseen vaan
- Anonyymi
Rukoilu myös auttaa.
- Anonyymi
joo rukoilen
- Anonyymi
Ja sit: kannattaa poistua näiltä palstoilta niin järki pysyy päässä. Mulla on kokemusta palstailusta ja aloin kuvitella kaikenlaista mutta nyt kun on lääkitys niin enää ei oo ongelmaa. Vähentänyt olen paljon täällä ajan kuluttamista koska ei ole mitään järkeä, tulee vaan huono olo ja paha mieli kun eksyy lukemaan negatiivisia juttuja. Silloin tällöin kuitenkin tulee mielenkiinnosta käytyä katsomassa mutta järkevämpää olisi totaalisesti lopettaa.
- Anonyymi
Mikä lääke?
- Anonyymi
Mistähän tämä kaikki johtuu? Voisitko hieman valaista asiaa?
- Anonyymi
musta tuntuu, kun kävelin paikassa josta sain traumoja. En olis ikinä uskonutkaan, että tälläisiä tunteita vois edes tullakkaan, kun vaan kävelen tietyssä paikassa. Ja kyllä pelkään tota paikkaa nyt...
- Anonyymi
aloittaja kirjoittaa tunnen ajoittai samoin.sydämessä ontto olo vaikka kaiken pitäisi suht olla ok.
- Anonyymi
Epätodellinen olotila on aivan luonnollista. Se ei kestä kauaa. Sielusi on silloin avoin vastaanottamaan tietoa. Väliin voi tulla olo että tämä tilanne on ennenkin tapahtunut ja pienen hetken tietää mitä nyt tulossa. Joskus tapaa ihmisen ja miettii miksi henkilö on niin tutun näköinen ja muutenkin tuttu. Näissä tilanteissa ihminen pysäytetään tutkimaan itseänsä. Yleensä nämä tunnetilat jos on menettänyt elämänhallinnan, niin fyysiset kuin psyykkisetkin voimansa.
Joten toivon sinulle aurinkoista mieltä ja ymmärrystä itseäsi kohtaan🌞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17012945
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545458Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454810Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392798Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1211969Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1121715Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3661638Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1081538Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361481