Parhaat purjehduksesta kertovat kirjat

Anonyymi

Palstalla on tuo hyvä ketju purjehdusaiheisista videoista, joten kootaanpa tähän vastaavaa listausta kirjallisuudesta. Voitaisiin vaikka jaotella kahteen eri luokkaan, eli

1) oppaat ja tietokirjat (mm. navigointi, sää, tekniikka/taktiikka, opetuskirjallisuus jne)

2) kaunokirjallisuus ja kertomukset (esim. matkakertomukset ja meriseikkailuja koskevat tarinat / kirjallisuus).

Itseä kiinnostaa tällä hetkellä hyvin kirjoitetut reissutarinat, jotka saavat kaukokaipuun syttymään. Myös filosofisempi ote kiinnostaisi, eli kaikenlainen paatos vapaudesta ja purjehduskokemusten ryydittämästä maailmankatsomuksesta yms. kiinnostaa.

Eli suositelkaa ja mielellään myös lyhyiden perusteluiden / sisältökuvauksen kanssa.

Kiitos!

7

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      No, kyllähän se Joshua Slocumin maailmanympäripurjehdus on aikamoinen stoori. Vuohi söi merikortit ja Patagoniassa villi-ihmiset nousivat alukseen, mutta Slocum oli tarinan mukaan kylvänyt nupinauloja kannelle.
      Toinen kirja, josta nuorempana pidin paljon, on Naomi Jameksen kirja Yksin maailman merillä. Erityisesti on jäänyt mieleen kuva Naomista bikinit päällä Express Crusaderin keulassa. Kyllä silloin nuori mies tunsi värähdyksen jossain.

    • Nuorena kahlasin kaikki Jack Londonit. Eihän herra kovin osaaja purjehtijana ollut, mutta seikkailut oli jännittäviä.

    • Anonyymi

      Kyllä Horatio Hornblowerin seikkailuja parempia ei ole. C.S. Foresteter taisi olla kirjailija.

      • Foresterin Hornblowerit on aikanaan kaikki kahlattu läpi.

        Joskus aiemmin aiheesta on ollut paljon kattavampikin keskustelu. Jos pysytään purjelaiva-aikakaudessa, ehdotonta lukemista on on Danan "Kaksi vuotta keulan puolella". Ja todella hauskaa sekä paljon tietoa sisältävää uudempaa luettavaa on Kaukiaisen "Laiva Toivo Oulussa". Eikä pidä unohtaa Newbyn "Viimeistä kilpapurjehdustakaan".

        Omasta kirjahyllystä löytyy mm.:
        Heli ja Heikki Ervi "Maailman ympäri vastatuuleen"
        Antti Arve "Hjallis"
        Kenneth Gahmberg "Purjehduskilpailu maailman ympäri"
        Mikki Berner "Täyspurjein aina"
        Mikko Heikkilä/Thomas Johansson "Kova kierros"
        Eero Lehtinen "Pakko purjehtia"
        Robin Lee Graham "Dove"
        ...ja sitten useampia, jotka ovat lainassa, enkä tarkkaan nimiä muista, sekä metrin verran muuta.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ei jouda veneenomistaja keväällä kirjoja lukemaan. Palataan aiheeseen marraskuussa! Mukavia purjehduskelejä

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      110
      1060
    2. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      102
      938
    3. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      96
      797
    4. Miksi olet sitten

      Yksin? Eikö kukaan kelpaa sinulle?
      Ikävä
      86
      723
    5. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      655
    6. Kalateltta

      Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi
      Kuhmo
      17
      597
    7. Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?

      Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?
      Ikävä
      36
      516
    8. Miten j mies

      Sun juhannus meni?
      Ikävä
      46
      506
    9. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      25
      505
    10. Kuinka paljon hänestä tykkäät?

      Vai tykkäätkö ollenkaan? 🤣
      Ikävä
      43
      492
    Aihe