Finasteridi-resepti pk-seudulla

Anonyymi

Mistähän saisin finan reseptin helposti pk-seudulla? Eli mistä olette hommanneet ja onko onnistunut helposti? Ja onko joku saanut myös kelakorvauksen?

6

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oman reseptini sain työpaikkalääkäriltä ja myöhemmin sen on uusinut terveyskeskuslääkäri. Voithan aloittaa kyselyn samalla linjalla.

      Yleensä finaan ei saa kelakorvausta, eikä varsinkaan hiustenkasvatukseen. Mutta jos resepti kirjoitetaan Finasteridille (vahvuus 5 mg/pilleri) ja paloittelee pillerit neljään osaan, yli vuoden lääkkeet ei maksa paljon mitään (viitehinta n. 56 euroa).

    • Anonyymi

      Yksityisellä lääkäriasemalla saat reseptin ilman kyselyitä. Olen kuullut että jotkut julkisen puolen lääkäreistä kehottavat vielä harkitsemaan asiaa ja luettelevat lääkkeen riskejä ja mahdollisia haittoja. Finasteridissa tärkeintä on aloittaa aikaisin! Itse aloitin sen 30-vuotiaana heti kun hiukset alkoivat lähteä ja tehosi aivan loistavasti. Otan nytkin sitä aina pieninä kuureina kun hiukset meinaa lähteä uudelleen, muutaman kuukauden kuuri riittää yleensä koko vuodeksi, muutaman kuukauden jälkeen harvennan joka toiseen päivään ja toimii hyvin. Lisäksi käytän Revivogen-tuotteita jotka tehostavat finasteridin vaikutuksia ainakin minulla. Eron huomasi siinä että pelkällä finasteridilla hiustenlähtö loppui ja uusia kasvoi jonkun verran päälaelle mutta ohimoille ei tullut uusia hiuksia. Mutta kun otin Revivogenin käyttöön, kuukauden päästä myös ohimoilla oli uutta sänkeä runsaaasti ja nykyisin hiusraja ohimoilla ja otsalla on huomattavasti parempi, koko ohimoiden alueella on jonkinlaista hiustenkasvua ja hiusraja on tosiaan paljon parempi. Ohimoiden alueita ei edes huomaan enää niin selvästi. Revivogenia voi myös harventaa muutamaan kertaan viikossa kun on ensin käyttänyt reilun vuoden, itse tein näin ja toimii aivan loistavasti.

    • Anonyymi

      Karmeeta! Miksi rasitta maksaa ja hankkia joku maksasyöpä ihan turhilla lääkkeillä??????? Maksasyöpään kuolee, ei ole parannusta tai hoitoa. Parempi olisi vähän harkita ja jättää turhat mömmöt ottamatta.

      • Anonyymi

        Nyt mennään niin mututiedoilla että oksat pois.

        Huomattavasti vaarallisempaa on vetää voimakkaita luontaistuotteita, joiden tehosta tai riskeistä ei ole mitään tietoa.

        Finasteridia on testattu vuosien kokeilla.


    • Finasteridistä saa kela korvauksen siintä 30 kpl satsista mutta 100 kpl paketista ei saa. Lopulta kuitenkin 100 kpl paketti tulee halvemmaksi koska se riittää 400 päiväksi. Itsellä ei fina auttanut vaan olen tilannut ebaysta pari 6kk satsia minoxidiiliä qgaini hintaan jotai 36 euroa "siis se 6 kk hinta". Jotain parannusta 6kk jälkeen tullut mutta en tiedä viittiikö enään pelleillä näiden hiusten takia

      • Anonyymi

        Riippuu siitä miten annostus on kirjattu reseptiin. Jos on kirjoitettu tarkka annostus (neljännespilleri päivässä) kelakorvauksen saa todellakin vain 30 pillerin pakkauksesta koska se riittää 4 kk käyttöön (lähinnä 3 kk annostusta). Minulla reseptiin on merkitty annostukseksi 'Erillisen ohjeen mukaan SIC!' silloin voi ostaa kelakorvattuna 100 kpl pakkauksen koska se riittää tavanomaisessa käyttötarpeessaan (1 pilleri päivässä) kolmeksi kuukaudeksi. Kuitissa näkyy olevan omavastuuhinta 35,24 euroa (ilman korvausta 58,74).


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      165
      6302
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      93
      2866
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      92
      1801
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      43
      1525
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1236
    6. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      1035
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      12
      978
    8. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      958
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      933
    10. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      922
    Aihe