https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/279475-nakokulma-nyt-tulee-lahto-petteri-orpolle-joutuu-kujanjuoksuun-jussi-halla-ahon
Oppositiossa kokoomus joutuu perussuomalaisten ja Jussi Halla-ahon varjoon. Kun puolue yrittää oikeistolaistaa itseään talouspolitiikassa, perussuomalaiset on vastassa. Kun kokoomus yrittää ajaa kireämpää maahanmuuttopolitiikkaa, perussuomalaiset on vastassa.
Kokoomus on vaarassa ajautua perussuomalaisten kevytversioksi ja siinä piilee todellinen kauhukuva. Se olisi todellinen näivettymisen paikka puolueelle.
Talouspolitiikka on vaikeaa, mutta tavotteet osittain samoja eri menetelmin kuin Perussuomalaisilla ylipäätään. Jos nyt ajatellaan tätä juttua kokonaisuudessaan, Perussuomalaisten "vaalitappio" tai pikemminkin "hallituksen muodostus tappio" johtui tinkimättömuudestä tunnistaa alunperin vaaleihin lähtiessä todellisia uhkakuvia ja todellisia synergioita. Perussuomalaiset elää jälkijunassa tämän asian suhteen ja pitkävihasina. Synergian tuomia etuja ei osattu hyödyntää ja pelättiin pahinta mitä voi vain tuleman pitää. Ikäänkuin vaalit pitäisi käydä kilpailtaessa toinen toisiaan vastaan. Samaa viljelyä harrasti Lindström omalla toiminnallaan. Nyt se pieni vallanahneus kävi järjestämässä itseasiassa Niinistön kohdalla asiat toisin. Jos ryhmästä ei olisi erkaannuttu ja ei oltaisi liian itsekkäitä ja omaneduntavoittelijoita, olisi Perussuomalaiset voittaneet vaaleissa.
Korpivaarasta tuli kaiketi kevytversio sitten suhteessa Perussuomalaisiin. Hän oli omaa aikaansa edellä paljonkin. Jos Orpolle luvattiinkin kulisseissa pääministerin salkku, olisi Persut saaneet sisä- ja ulkoministerien salkut ja valtiovarainministerin salkun. Kokoomus ajoi politiikallaan umpikujaan itsensä tuloksesta huolimatta. Synergiaetu jäi hyödyntämättä Persuilla ja Kokoomuksella vaikka vaaleista lähtien oli tiedossa, ettei Perussuomalaiset tule olemaan edes hallituksessa. Keskusta pettää jälleen ja jonku on nyt syötävä sanansa, ihmettelempä vain miksi Vasemmisto istuisi samassa tulevassa hallituksessa.
Korpivaara oli vaaleissa aikaansa edellä
3
206
Vastaukset 3
- Anonyymi
Viittaat siihen, ettei Persut tehneet yhteistyötä missään vaiheessa. Saattaa pitää paikkaansa. Olen ainakin itse pettynyt niin Kokoomuksen äänestäjä kuin Perussuomalaistenkin. Mitä jää jäljelle enään jos maahanmuuttopolitiikka ja talouspolitiikka jatkuu entistä paskempana..
- Anonyymi
Korpivaarassa on se vika, että touhu on edellä jopa herraa itseään. Osaa kyllä selittää ja kirjoittaa, mutta siihen se jää. Toimissan, teoissaan, yhteistyössään NOLLA! Vaikea luonne ja uskoo omaan erinomaisuuteensa. Siksi savustetaan ulos kaikesta. Paljon puhetta, hulluja villoja.
- Anonyymi
Uskottavuus ja luottamus kun menee on vaikeata hoitaa yhteisiä asioita. Yhteistyökykyä nimenomaa asioiden eteenpäinvieminen vaatii. Kyllä Pekka kuuluu sinne omanlaistensa joukkoon, mistä loikkasi kokoomukseen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3031308Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma301077- 64887
- 72881
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html428761- 47649
Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen72608Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M78586- 38582
Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl456577