Ubuntun sivut rikki?

Anonyymi

Kun menen sivulle https://forum.ubuntu-fi.org/
tulee ilmoitus Warning: Potential Security Risk Ahead
ja paljon plääplääpläätä päälle. Firefoxilla ja Chromiumilla sama juttu.
Tuleeko muilla sama ilmoitus?

7

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ei ole virallinen sivusto. Varo vaaraa.

      Netissä paljon harhaanjohtavia domain nimiä. Huijauksia on paljon maailmassa.
      Tehdään tuotteita harhaanjohtavilla nimillä jotta antaa kuvan virallisuudesta tai luotettavuudesta. SuomiVitaOy. TerveysOy. GreenLifeOy. SuomiMatkaOy. TropiikkiOy. SuomalainenVoittaaOy. trustedOy. SuomenValtioOkOy. Mielikuvat valtaa ja ei katsota tekeekö sil jotain vai tarviiko edes tuotetta. Ei mietitä huijaako. Myynti huijaa aina ei kerro koko kuvaa. Markkinointi tehoaa yli 60% väestöstä. Netissä vääriä väitteitä luodaan tyhjästä.

      Tehdään imago mahdollisimman harhanjohtavaksi jotta tietämättömät ostaa kun luulee luotettavaksi. Antaa tietoja. Ottaa luottoa. Käyttää. Asentaa. Kertoo.

      • Anonyymi

        suomen kuvalehti
        valtionuutiset
        suomen uutiset
        apu
        terveys
        kunta
        helsingin
        jyväskylän
        turun
        suomenkirkko
        suomenkristityt
        hyväntekeväisyys
        sinunoikeudet
        suomenpuolesta
        vegaani
        lihasmassa
        kauneus
        youtube kanavien nimet

        Nimen käyttö on sallittua. Ei tee viralliseksi. Etsi official/virallinen.
        Katso miten tekee rahaa niin selviää mitä yritetään saavuttaa.
        Politiikot on ostettavissa. Jokaisella on hinta ja valtaan ei pääse ilman rahoitusta.
        Jos joku pääsee/yrittää häntä vastaan hyökätään tai häntä vähätellään. En tarkoita että kaikki vähättely olisi aiheetonta. Saadaan kupla ja kynnys jotta valta pysyy ja kasvaa heille joilla on jo voimaa.

        Rahoitus ei ole pitkälle suunniteltua. Joku vaan tulee tee näin ja saat jotain. Eri tahot auttaa toisiaan. Ota nää tee nää jos onnistuu saat jotain. Hiljalleen muuttuu johonkin suuntaan. Yllättäen asiat on toisin. Pimitys on pahin kusetus. Pidetään ihmiset pelossa ja kuulumattomissa. Kuplassa.


    • Anonyymi

      Yhteyden salaamiseen käytetty SSL sertifikaatti vanhentunut. Sattuu näemmä amatöörimokia myös Linux uskovaisten piirissä. Lets Encryptin pitäisi uusia itsensä automaattisesti, joten lienee joku linkkari pannu mennyt taustalla solmuun. :-)

      • Anonyymi

        Vähemmällä pääsee kun ei Ubuntuun edes yritä asennella Lets Encryptin juttuja, kun ne ei kuitenkaan tule toimimaan siinä kuin hetken.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vähemmällä pääsee kun ei Ubuntuun edes yritä asennella Lets Encryptin juttuja, kun ne ei kuitenkaan tule toimimaan siinä kuin hetken.

        Niinpä. No linux uskovaiset ovat tunnetusti nuukia. Foorumilla aika yleistä parjata kun se 20 vuotta sitten kasattu mikälie Celeron ei pyöritäkkään tuoreinta Windowsia. Onneksi sellainen kuitenkin riittää kortistosta nokkelien MS-vastaisten kommenttien kirjoitteluun Suoli24:n

        Sori offtopic :-)


    • Anonyymi

      Nyt tuo aloituksen linkkikin toimii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4168
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3137
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      133
      911
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe