Sossunrahat ja gradu

Anonyymi

Olen pro graduvaiheessa ja lisäksi on kursseja suoritettavana vielä. Saan toimeentulotukea, mutta kela haluaa, että elätän itseni muilla tavoin. Aion nyt hakea töitä, vaikka niitä tuskin kerkiän aikataulun vuoksi tekemään. Voiko toimeentulotuki laskea jos töitä on hakenut, mutta ei saa? Kauan oot saanut toimeentulotukea graduvaiheessa? Mulla saattaa mennä vuosi tai puoli vuotta.

2

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä en saanut graduvaiheessa enkä missään muussakaan opintojen vaiheessa toimeentulotukea päivääkään. Aika harva kai saa, ja kaikkien etu on, että opinnot ja elämä rahoitetaan itse.

      Gradu on nykyään tietääkseni 30 op. Eikös se ole yhden lukukauden normaali määrä? Vaikka olisi töissäkin!

      Ite opiskelin koko tutkinnon työn ohessa, meni 6 vuotta. Töitä saa yliopistopaikkakunnilla, kunhan ei turhaan nirsoile.

      • Anonyymi

        Eipä ne anna jos tilillä on omaisuutta ja on töissä. Olin ittekin ihmeissäni että sain edes


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      62
      9520
    2. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      137
      7529
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6682
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      187
      5046
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      171
      4819
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      98
      3573
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2481
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      66
      2368
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      164
      2313
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      58
      2142
    Aihe