Paljon keskusteltu, kiitelty ja haukuttu lääke on meidän pienellä koirallamme toiminut hyvin. Tosin ensi kerran viime kesänä. Ongelma oli se että koiralle se piti antaa väkisin, tabletti oli liian suuri koirani kokoon verrattuna.
Myrkkyhän se on mutta koirani oli ja eli kuin ei mitään olisi saanutkaan. Silti uskon että kaikille se ei sovi, eihän ihmislääkkeetkään . Joku sopii yhdelle ja tonen toiselle.
Punkkimurheet sai unohtaa koko loppukesäksi, annoimme sen vasta kesäkuun puolessa välissä. Sitä ennen koitin liuoksia mutta ei ollut tehoa.
Nyt aloitin liuoksella. Koira painaa hieman vajaa 11 kg ja lääke on 10-20 kg koirille. Se toimii vain kolme viikkoa jotain punkkilajia vastaan ja jotain toista sen neljä viikkoa.
Aiemmilta kokemuksilta edellisen sakumme kanssa totesin että liuos täytyy antaa hieman ennen sitä neljän viikon rajaa. Niin tein. Ja paino on tärkeä.
Jos lääke on vaikka 0-10 ja seuraava 11-20 painoisille koirille, niin se kannattaa valita juuri niin eikä alasuhtaisesti.
Bravecto-punkinesto
2
97
Vastaukset
- Anonyymi
Ulkomailla punkkilääkkeitä käytetty kauemmin,ja sieltä löytyy käyttökokemuksia ,niistä hyvässä ja pahassa.Myrkkyähän sen täytyykin olla,ei ne punkin muuten kuolisi koiraa maistaessaan.
Niinhän tuo on. Nyt tänään 3 viikkoa sitten laitoin pikkukoiralleni litkun niskaan ja nyt on jo punkki kiinni. Reseptissä jonka viime kesänä sain oli 2 kpl Bravectonia joista toisen käytimme viime kesänä. Huomena haemme apteekista sen toisen ja annan sen kyllä.
Asumme vielä punkkikeskuksessa joka siaitsee Hgin Kumpulassa. Täällä on koirien lisäksi kettuja, peura juoksi pihamme läpi viime kesänä, pupuja saatikka pienimmät kuin siilit jne.
Lintuja joka lähtöön ja paljon. Myös laulukonserttoa kesäisin.
Voisihan sitä tallustaa asvaltoitua tietä myöten mutta kun metsä on vastassa kun astun rapun ovesta ulos. Mutta on niitä punkkeja leikatuilla nurmikoillakin niin ettei niistä sillai eroon pääse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874168Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283137No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10919
- 133911
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770