Miksi ei nukuteta?

Uneton

Miksi Suomessa ei nukuteta hammaslääkripotilaita. Amerikassa kuulemma nukutetaan vaikka olis hampaanpaikkaus vain kyseessä. Kansanterveydellisesti ajatellen moni hammaslääkäriä pelkäävä sais paremman elämän, jos hänet nukutettaisiin ja saisi hyvät hampaat. Sadistiset hammaslääkärit perustelevat puuduksen etuja muka sillä, että potilas voi itsekkin osallistua hampaan hoitoon ja ettei ikenet vuoda verta. Kuulemma joku on muka kuollutkin nukutukseen. Selityksiä. Uskon, että hammaslääkäreiksi valikoituvat rakkautta vaille jääneet, jotka haluavat kostaa.

8

3793

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyösti

      Rahalla saa, meilläkin eikä vain USA:ssa. Nukutus maksaa pyöreästi 1000 euroa kerralta. Jos olet valmis maksamaan, löydät kyllä tällaistakin hoitoa. "Kansanterveydellisesti" rahat on tietenkin järkevämpää käyttää jotenkin muuten.

    • Hammaslääkärissä

      Minulle tehtiin viisaudenhampaan poisto ja se tehtiin anestesiassa. Ei varsinaisesti nukutettu, mutta käytettiin rauhoittavia lääkkeitä. Kuitenkin olin toimenpiteen aikana hereillä. Sitä vaan oli niin turtana siinä, ettei yksinkertaisesti pelottanu, vaikka timanttiporalla sahasivat hampaan ja ottivat sen kahdessa osassa pois. Hammas kun oli kasvanut vinoon.

    • paddyd

      Anestesikin on aina pienoinen riski, minkä lisäksi tarvitaan anestesialääkäri paikalle.
      Tsekkaappa vaikka: "http://plusdent.fi/tietoa.html", siellä on tietoa aiheesta ja vaihtoehdoista.

    • Entä muut

      Olenko vanha?

    • posketonta

      sanoisi spitaalinen.Tämä vitsi ei ollut ihan uusi mutta sinulla on kyllä kertojan lahjoja,kerrassaan hullunhauskaa.

    • pekka P 7 WEE

      minun mielestäni hammaslääkärissä ei pitäisi nukuttaa kyllä nyt sen verran pitäisi kaikilla olla sisua ettwi noin pienistä valittisi kyllä on nyky- ajan ihmiset surkeita minua lukuun ottamatta

      • pekka P 7WEE SE TOINEN

        samaa mieltä ollaan täälläkin päässä joten olkaa ihan hyvissä mielin POOOOOOOORI


    • eee

      This is humor.

      Tätä se on ...haha :DDS

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      1919
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      840
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      50
      736
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      41
      666
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      631
    6. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    7. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      604
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      536
    10. 47
      514
    Aihe