Minulla on ns. kilpirauhasen vajaatoiminta, kun kilpirauhanen on leikattu pois kokonaan. Lääkitystä on muuteltu edestakaisin ja otan 2 pvä 100 ja 5 pvä 75. Kontrolli pian taas tulossa.
Ihmetyttää se, että tunsin pitkän aikaa oloni hyväksi. Nyt on alkanut tulemaan outoja heikotushetkiä. Olo menee välillä todella voimattomaksi, niin että tekisi mieli mennä kesken kävelyn lattialle makaamaan. Nuo hetket ovat tietyn ajan kestäviä, mutta palaavat kyllä takaisin. Illat ovat jostain syystä parempia. Mitään muita sairauksia ei pitäisi olla. Välillä ainoastaan jalkojen outoja väsymyskohtauksia. Voiko olla, että kilppariarvot olisivat pielessä?
Kontrolli piakkoin tulossa..tai siis riippuu siitä miten saa labrasta aamuaikaa. On tiukassa saada sitä, kun kaikki haluavat varata aamun, kun se itse tilataan labran sivuilta.
Onko mahdollista?
5
156
Vastaukset
- Anonyymi
Nettisivulta joutuu nykyään tilaamaan labra-ajan, niin on se suuri ongelma, että sellaiset ihmiset jotka ei välttämättä tarvi aamuaikoja, niin varaavat sen silti. Ymmärrän kyllä kokeet joihin pitää mennä syömättä. Labrahoitajakin myönsi ongelman, kun siitä mainitsin.
Nyt kilpirauhaskokeisiin pääsyyn saattaa mennä viikkoja. Ohjeistus labrassa on, että TSH pitää ottaa ennen klo. 10.00. - Anonyymi
Tyroksiinin vaikutus voi kyllä vaihdella, mutta minusta vaikuttaa siltä, että sulla on kuin onkin tullut jonkin muun taudin oiretta ja rautavajaus on yksi vaihtoehto. Ei oireiden tarvi olla jatkuvasti voimakkaita puutoksissakaan. Toki tuollainen oireilu sopii esim. työhön tai elämäntilanteeseen liittyväksi stressiperäiseksikin.
Hashimoto- Anonyymi
Aloin ottamaan monivitamiini/hivenainetabletteja, niin nyt ei ole ollut voimattomuutta. Tiedä sitten auttoko nuo tabut justiinsa.
- Anonyymi
ThyroidUK muistuttaa näistä: ferritiini - B12 - Dvitamiini - folaatti
Monivitamiineissakin näitä on, joten voipa hyvinkin auttaa.
Ferritiinin (varastoraudan) nostaminen kyllä vaatii kovan kuurin.
Jodi on kaksipiippuinen, mutta auttanut eräitä.
Monivitamiineista voi puuttua kupari. Toisten mukaan tarvittava sekin.
- Anonyymi
Mitä jos ihan vaan alkaisit syödä kunnon ruokaa ja säännöllisesti. Energian puute aiheuttaa yllättäviäkin oirehtimisia, proteiinin puutteesta puhumattakaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1598388Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu963994- 1143882
- 553353
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint412690- 531844
Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d23601800Yliajo Heinolassa
Mikä ihme ihmisiä vaivaa nykyään? Vähän ensin kähistellään nakkikioskilla ja sen jälkeen kostoksi murhataan autolla! Voi431751Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras111671Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko201491