Onko mahdollista?

Anonyymi

Minulla on ns. kilpirauhasen vajaatoiminta, kun kilpirauhanen on leikattu pois kokonaan. Lääkitystä on muuteltu edestakaisin ja otan 2 pvä 100 ja 5 pvä 75. Kontrolli pian taas tulossa.
Ihmetyttää se, että tunsin pitkän aikaa oloni hyväksi. Nyt on alkanut tulemaan outoja heikotushetkiä. Olo menee välillä todella voimattomaksi, niin että tekisi mieli mennä kesken kävelyn lattialle makaamaan. Nuo hetket ovat tietyn ajan kestäviä, mutta palaavat kyllä takaisin. Illat ovat jostain syystä parempia. Mitään muita sairauksia ei pitäisi olla. Välillä ainoastaan jalkojen outoja väsymyskohtauksia. Voiko olla, että kilppariarvot olisivat pielessä?

Kontrolli piakkoin tulossa..tai siis riippuu siitä miten saa labrasta aamuaikaa. On tiukassa saada sitä, kun kaikki haluavat varata aamun, kun se itse tilataan labran sivuilta.

5

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nettisivulta joutuu nykyään tilaamaan labra-ajan, niin on se suuri ongelma, että sellaiset ihmiset jotka ei välttämättä tarvi aamuaikoja, niin varaavat sen silti. Ymmärrän kyllä kokeet joihin pitää mennä syömättä. Labrahoitajakin myönsi ongelman, kun siitä mainitsin.

      Nyt kilpirauhaskokeisiin pääsyyn saattaa mennä viikkoja. Ohjeistus labrassa on, että TSH pitää ottaa ennen klo. 10.00.

    • Anonyymi

      Tyroksiinin vaikutus voi kyllä vaihdella, mutta minusta vaikuttaa siltä, että sulla on kuin onkin tullut jonkin muun taudin oiretta ja rautavajaus on yksi vaihtoehto. Ei oireiden tarvi olla jatkuvasti voimakkaita puutoksissakaan. Toki tuollainen oireilu sopii esim. työhön tai elämäntilanteeseen liittyväksi stressiperäiseksikin.

      Hashimoto

      • Anonyymi

        Aloin ottamaan monivitamiini/hivenainetabletteja, niin nyt ei ole ollut voimattomuutta. Tiedä sitten auttoko nuo tabut justiinsa.


      • Anonyymi

        ThyroidUK muistuttaa näistä: ferritiini - B12 - Dvitamiini - folaatti
        Monivitamiineissakin näitä on, joten voipa hyvinkin auttaa.
        Ferritiinin (varastoraudan) nostaminen kyllä vaatii kovan kuurin.

        Jodi on kaksipiippuinen, mutta auttanut eräitä.
        Monivitamiineista voi puuttua kupari. Toisten mukaan tarvittava sekin.


    • Anonyymi

      Mitä jos ihan vaan alkaisit syödä kunnon ruokaa ja säännöllisesti. Energian puute aiheuttaa yllättäviäkin oirehtimisia, proteiinin puutteesta puhumattakaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      114
      8153
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      416
      7381
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      80
      4634
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4389
    5. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      7
      3969
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      203
      2779
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      115
      2607
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      33
      2545
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      23
      2204
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      2067
    Aihe