Kaiketi paikallisen aviisin sponsoroima Loimaan Villitys-viikko 11. - 19. toukokuuta näytti aivan onnettomalta, vaikka pääideoida poseerasi kestohyvmyssään. Menkää nyt perrrkele syömään Loimaan Seurahuoneelle, jossa palvelu on ala-arvoista. Jos kysyt tai pyydät jotain, saat äkäisen vastauksen. Torilla on huuhaa-humppaa yhtenä päivänä. Olematonta!
Nolla Loimaa
8
122
Vastaukset
- Anonyymi
Voi vitsi.
Tottakai Loimaan Lehden tehtävänä on yrittää juhlistaa Loimaan juhlavuotta. Olisiko parempia ehdotuksia?
Vitsinä luin kaupungintalon henkilökunnan sijoittelua 10 miljoonan remontin tieltä. Koko kaupungin rakennussuojeluun laitteineen kehittämisjohtajamme Tunkkarni ja sihteerien työpiste tulee sijaitsemaan Loimaan Lehden yläkerrassa.
Löytyykö tämän jälkeen mitään kriittistä mielipidettä paikallislehdestämme?
Jospa Anne Turkkarissa valmistaisi loimaalaisia tai jatkamme tätä tynnyrissä asumista. - Anonyymi
Aina sama virsi mikään ei ole hyvin muuta pois ja mitä kauemmaksi sitä parempi
- Anonyymi
Tuolla ohjeella Loimaan asukasmäärä ei ainakaan nouse.
- Anonyymi
Iso Olavi on saatu pois johtopaikalta ja perhosetkaan eivät enää pääse hallitukseen määräilemään. 12 vuotta perhoset pilasivat asioita, ei esim. maksettu kaikille työttömyyskorvauksia eikä järjestetty tarvitseville työvoimakoulutusta. Kansanrintaman kaudella asiat menee vähän paremmin. Sipilä on tosin estämässä maataloustukien pienentämistä. Ruokaa pitäisi tilata enemmän ulkomailta, jotta saataisiin peltohehtaarien hintaa alemmaksi. Valtio voisi sitten ostaa peltohehtaareja ja työllistää siten työttömiä ja pakolaisia. 12500 euroa on liikaa peltohehtaarista.
- Anonyymi
Kepu pettää aina ja Loimaalla haisee aina ihmiset ja ilma!
Ai kun se Kati on ihana ja niin nuorekas! - Anonyymi
Miten ihmeessä täällä Loimaalla hoetaan koko ajan kuinka kaikki on pielessä vuodesta toiseen, jopa vuosijuhlaakin väheksytään. Loimaa on ihan tavallinen pikkukaupunki siinä missä muutkin, asennetta olisi korkea aika muuttaa positiivisemmaksi. Loimaan Lehti on aina yrittänyt saada iloisempaa ilmettä paikkakunnalle, mitä jos ottaisimme saman asenteen? Kaupungin hallinto toimii keskimäärin samalla tavalla joka paikassa, mutta asukkaat luovat sen paikkakunnan ilmapiirin jossa eletään. Rompepäivät ei ole syntynyt kitisemällä vaan asenteella ja tulosta voi ihailla vuodesta toiseen, tämä vaan ihan esimerkkinä.
- Anonyymi
Kaupungin ilmapiirin synnyttää olosuhteet joissa elämme. Miksi me kaupunkilaiset emme saisi olla kriittisiä kaupungin hallinnon tai poliittisten päättäjien suhteen. Some on hyvä väline esittää omia mielipiteitä jos sitä ei rajoiteta kuten Loimaan FB-sivuilla tehdään.
Minun ei tarvitse kiittää ja hymyillä silloin kun siihen ei ole aihetta.
Kaupungin velkaantuminen, väestökato, työttömät, koulujen sulkemiset, terveysasemien lopettaneet, verojen korotukset ja uusien maksujen lisääminen ( hulemaksut), rantapulevardiin ja keskuspuistoon upotetetut veromarkat, puiden kaatamiset keskusta aiheuttavat adrenaliininnousua.
Ja miten Rompepäivä muuttaa Loimaan elinolosuhteita?
Muutos parempaan ei koskaan onnistu ilman kritiikkiä vaikka kuinka hymyilet ja kehut
- Anonyymi
On totta, että monessa paikassa Sipilän ja Orpon porukat määräilevät yksipuolisesti asioita. Viime kaudella esim. työttömyyskorvauksia ja eläkkeitä pienennettiin mutta ei maataloustukia. Siinähän se vika onkin. Maataloustukien sijaan Loimaalla tarvittaisiin työvoimakoulutusta ja työmarkkinatukien maksamista, jotta esim. nuoriso ei muuttaisi pois esim. Turkuun. Myös sairaalaa pitäisi parantaa irtisanomalla valehtelevia virkalääkäreitä. Alihankintatöitä pitäisi saada suurista kaupungeista myös Loimaalle. Koulutuksessa voisi ottaa esimerkkiä esim. Seinäjoesta.
Keinoja siis olisi mutta kun loimaalaisten enemmistö on vaaleissa halunnut äänestää väärin. Hiljaisempia, koulutettuja mutta väärän pärstäkertoimen omaavia miehiä ei vaaleissa kysytä edes ehdokkaiksi.
Loimaan lehti ei halua antaa Loimaasta analyyttistä kuvaa vaan kaunistellun kuvan, jotta tilaajat eivät muuttaisi suuriin kaupunkeihin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502224Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82922Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11904Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖23874- 68863
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt51821Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me117816Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9743vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22733