Miten olette selviytyneet vyöruususta. 4 viikkoa kärsinyt tätä kipua. Viruslääkkeen olen saanut heti kun näppylät ilmestyi. Nyt pelkän tätä pysyvä hermokipua joka säteilee edestä rintalastassa taakse lapaluuhun.Nukkuessa kaikkein pahin kipu.Pelkään että onko syöpä tuossa rinnassa.Lääkärit vaan kipulääkettä lisää, en päässyt kuvauksiin.
Vyöruusu ja kipu
Anonyymi
4463
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jälki hermokipuun määrätty Gabapentin tuntuu auttavan.
Mulle lääkäri suositteli ihan vitamiinia, Neurobion Forte. Auttoi selän neuralgiaan eli just tuohon jälkikipuun. Kipu uusi kyllä sittemmin, ei kun uusi purkki Neurobion Fortea ja taas hellitti. Apteekista saa reseptittä. Tuskin pahaakaan tekee, kun B-vitamiinit ovat lähes kaikki vesiliukoisia…. Vai oliko se niin, että juuri tuota B12:a, jota Neurobion Fortessa on, varastoitu jonkin verran maksaan.
Gabrion 3x900mg auttaa minulla vyöruusun jälkeiseen hermokipuun eli postherpeettiseen neuralgiaan. Kivut lähes poissa ja nukun hyvin. Sivuvaikutuksina pieni huimaus, muistin heikkeneminen ja impotenssi, johon viagra auttaa jonkin verran.
Minulla kaksi kertaa vyöruusu rinnassa (= toisessa rintarauhasessa). Toinen rinta äärimmäisen kosketusarka. Rinnan sisällä viiltävä, mutta ei jatkuva kipu. Paranemisvaihe kestänyt kuukausia, jolloin jälkijomotus heikentynyt pikkuhiljaa jääden lopulta kokonaan pois.
Toki rintasyöpäkin joskus voi oireilla kipuna, mutta tavallisimmin ei. Vyöruusuun taas kuuluu kipu, jopa sietämättömän kova kipu. Se ei sinänsä ole vaarallista ja useinmiten jää lopulta pois.