Pohjalaisessa kuohuu päätoimittajan vaaliehdokkuuden takia
Pohjalaisen toimituksessa käydään kiivasta keskustelua päätoimittaja Toni Viljanmaan paluusta lehden johtoon. Viljanmaa oli ehdolla kokoomuksen listoilla Vaasan vaalipiirissä.
Hän sai kaikkiaan 1379 ääntä, eikä tullut valituksi. Verkkosivuillaan Viljanmaa kertoi maanantaina, että aikoo jatkaa toukokuussa vanhaa pestiään Pohjalaisen päätoimittajana ”yhtä arvokasta, ainutkertaista elämänkokemusta rikkaampana”.
Tieto päätoimittajan paluusta herätti toimituksen riveissä monenlaisia ajatuksia. Toimituksen jäsenet ottivat aiheeseen kantaa muun muassa sosiaalisessa mediassa.
”Toimituksen sisällä on keskusteltu paljon siitä, voiko lehti olla uskottava, jos sen päätoimittaja on ollut eduskuntavaaliehdokas”, kertoo Pohjalaisen pääluottamusmies Jukka-Pekka Porola.
Vuodesta 2000 saakka Pohjalaisessa eri tehtävissä työskennellyt kulttuuritoimittaja Nadia Paavola ei voi hyväksyä Viljanmaan paluuta.
”Lehti ei voi sanoa olevansa riippumaton, jos sen linjasta päättävä päätoimittaja on ollut jonkin puolueen eduskuntavaaliehdokas”, Paavola sanoo.
https://www.journalisti.fi/ajankohtaiset/pohjalaisessa-kuohuu-paatoimittajan-vaaliehdokkuuden-takia/
Pohjalainen poliittisesti sitoutumaton lehti?
3
58
Vastaukset
- Anonyymi
Naurettavaa kärjistystä. Jokainen on tiennyt, että Pohjalainen on vahvasti kokoomuksen äänenkannattaja joka otti vain sitoutumattoman linjan markkina tilalanteen vuoksi.
Jokaisessa työpaikassa on eri mielipidesuunnan omaavia niin Pohjalaisessakin. Ei se tarkoita, että työpaikka muuttuu henkilon mukaan poliittisen suunnan kannattajaksi.
Kaikki toimittajat käyvät pääsääntöisesti saman koulutuksen ja sitten alkavat kirjoittaa työpaikan saatuaan työnantajan toivomalla tavalla.
Tästä on hyvä esimerkki työväestön lehdet, kun toimittaja sai lehdestä työpaikan hän luki historiasta muutaman Eetu Salinin agitatsuunin ja kirjoitteli saman tyyppisesti. Tämä aiheutti lehden lukijoissa lähinnä epätoivottuja tunteita ja tilausmäärät sakkasivat.
Annetaan Viljanmaan johtaa kokoomuksen sitoutumatonta äänenkannattajaa, kyllä me lukijat olemme siitä lehden linjasta täysin tietoisia. - Anonyymi
Jokainen vähääkään lehteä seuraava tietää sen poliittisen ja yhteiskunnallisen linjan. Vahva sitoutuminen kokoomukseen on selvää. Selvää on myös lehden jo vuosikymmenet jatkunut tilaajakunnan katoaminen. Siinä suhteessa on yhdentekevää kuka on lehden päätoimittaja. Lehti on hiipuva lehti. Syynä sen poliittinen yksipuolisuus.
- Anonyymi
Ilkan määräysvallassa oleva "porvarillinen" lehti kiss mai ääss
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911627
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1201495Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras721327- 301232
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne1181050Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks422991Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46968- 21950
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n66838- 46763