MIKSI JYVÄSKYLÄÄN HALUTAAN UUSI HELLUNTAIKIRKKO?
He ostivat, myivät ja rakensivat, sanoo Raamattu tyhmistä ylösoton edellä. Jyväskylän helluntaiseurakuntaan on näemmä tullut tyhmien meininki. Toista oli Toivo Haapalan aikana. Hän uskoo niinkuin minä ylösottoon valerauhan tullessa:
USKOO HARRI VEIJOSEN OPPIIN
"Henkilökohtaisesti uskon, että nykyinen Persianlahden kriisi johtaa Lähi-Idän rauhanneuvotteluihin ja rauhansopimukseen, johon myös Israel tulee suostumaan. Toteutuu Raamatun ennustus valheellisesta rauhantilasta, mikä ei tule kestämään: kun he sanovat nyt on rauha, silloin ... " (Jyväskylän helluntaisaarnaaja Toivo Haapala 22.11. 1990 Ristin Voitto-lehdessä). http://wwnet.fi/users/veijone/.
Miksi Jyväskylään halutaan uusi helluntaikirkko?
6
54
Vastaukset
- Anonyymi
Raamattu on yhtä kuin vitsikirja
- Anonyymi
Joo niin on,toki siinä on enemmän ja parempia vitsejä ku koraanissa.
- Anonyymi
Toivo Haapala onkin hyvä mies !. Minä aikanaan kuuntelin hänen saarnojaan paljon ja useasti vielä helluntaiseurakunnassa Jyväskylässä sekä telttakokouksissa. Toivo profetoi minullekin, että "tämän miehen kohdalla taivaan vetovoima kasvaa ja maan vetovoima vähenee".
- Anonyymi
siellä on helluntalaisia. olin lapsena yksityis kokouksessa polvillamme olimme huoneessa rukous asennossa käännyin katsomaan niiin huomasin aikuisen miehen tuijotava minua . en voinut enään olla rukous asennossa olla. olin nuori tyttö ja tajusin heti että ei ollut oikein vaikka koskaan en ollut kokenut vastaavaaa tilannetta. oli helluntai koti kokous
- Anonyymi
Ei se aikuinen mies varmaan pahalla katsonut, kun olit rukousasennossa. Helluntaiseurakunnassa on aikuinen mies minuakin katsonut, kun olen ollut rukousasennossa. Siellä on sellaisia vanhimmiston jäseniä, jotka tarkkailevat ihmisiä välillä hyvinkin tarkasti, Jumala siinä vaikuttaa ja Pyhä Henki.
- Anonyymi
Joissakin uskonnoissa on kokeneilla miessaarnaajilla oikeus ajaa synti pois nuorista naisista ennen kuin ne poääsevät naimisiin. Tuleva mies siis saa lähteä puhtaalta pöydältä. Itsekin olen suorittanut lukuisia synninpuhdistuksia ja aina ne tehdään rukousasennossa puhtain eväin. Niin kauan rukoillaan kunnes neito kiljaisee synnit ulos.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka892523- 671465
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww841413EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje131208- 81933
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19910Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta105804Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe36800- 54783
- 30716