kytät riehuneet aseen kanssa

taas kerran viattoman ja puolustuskyvyttömän ampuneet taas kerran. Koiranomistaja toivoo poliisilta selvitystä, miten hänen olisi pitänyt tilanteessa toimia, jotta koiraa ei olisi ammuttu. HAE TUNTUVIA KORVAUKSIA EI PIDÄ TYYTYÄ PELKKÄÄN SELVITYKSEEN.
40147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

Ei sitten poliisi osaa käyttää sähkölamautinta?

Äänestä

No uutisen mukaan poliisit olivat omistajan pihalla. Omistaja olisi voinnut käskyttää poliisit pois pihalta. Lisäksi kannattaisi olla yhteydessä siihen joka antoi luvan ampua.

Äänestä

Arka koira ja poliisit olivat meuhkanneet, niin ei kai se anna kiinni ottaa. Jos poliisit olisivat menneet autoonsa, niin koira olisi tullut hyvin todennäköisesti loppujen lopuksi omistajan luo. Mutta eihän poliiseja ole älyllä varustettu, koska eiväthän he olisi poliisiksi hakeneetkaan, jos olisi älyä ollut. Älykkäille kun on tarjolla paljon parempipalkkaisempia ja helpompia hommia.

Äänestä

Kytät mellastaneet aseiden kanssa oliko muita sivullisia kenties haavoittunut ?

Äänestä

minkä takia koira oli vapaana?? kun niitä ei sais vapaana pitää, ja jos omistajakaan ei saanut kiinni tai kuriin koiraa, joka hyökkäili ihmisiä päin, ja poliisia päin aika pahat tilanteet sillon...

noh, ehkä sähkölamautin olis saattanut olla vaihtoehtona, en tiedä.

kyllä omistajan kuuluu koira kuriin saada, hihnassa, kuonokopat ja muut toimenpiteet, mikälin näin ei ole. Tai sitten on ottamatta koiraa ollenkaan, tietyt rodut on riskialttiita, vaikka tässä ei rotua tai rodusta mainintaa ollutkaan...

Äänestä

Vuorokausi ollut aikaa ottaa kiinni. Ois huolenpitänyt niin ei tarvisi rescue koirasta itkeä eikä olisi naapurin penskalla loppuiän arpea ihossa

Äänestä
  • Jos ihminen ei osaa hallita vaarallista elukkaansa niin ei kai sellaista voi silloin tällaiselle vajavaiselle ihmiselle myöntääkään. Toivottavasti omistaja saa tuntuvat korvausvaatimukset, mieluiten linnaa lapsen pahoinpitelystä sekä ihmisten hengen ja terveyden vaarantamisesta.

    Äänestä

Vai TUNTUVIA korvauksia. Hakis nämä kaksi jota piski purrut tuntuvia korvauksia ja haastas käräjille vaaran aiheuttamisesta. Oppis koiraa pitämään ja tulis rescue koiralle hintaa

Äänestä
  • Rautalankaa osaamattomille.

    Suomessa ei ketään voi haastaa rikosasiassa käräjille ilman poliisin esitutkintaa ja syyttäjää. Jos esitutkinta ei johda mihinkään, tai syyttäjä ei syytettä nosta, niin vasta tämän jälkeen on mahdollista syyte nostaa. Kuluriski on silloin syytteen nostajalla.
    Iltalehden mukaan poliisi oli saanut ilmoituksen koirasta, joka juoksee irrallaan kadulla ja on jo purrut kahta sivullista henkilöä, joista toinen jouduttiin viemään pureman vuoksi sairaalaan.
    Paikalle tulleet poliisit yrittivät koiran omistajan kanssa puolentoista tunnin ajan saada irrallaan olevaa koiraa kiinni. Sinä aikana koira hyökkäsi ohikulkijoita ja poliiseja päin useasti.

    Poliisilla on Poliisilain perusteella oikeus lopettaa eläin, joka aiheuttaa vaaraa ihmisen hengelle tai terveydelle, tai aiheuttaa huomattavaa vahinkoa omaisuudelle, tai vakavasti vaarantaa liikennettä.

    Äänestä

Elukka oli hyökännyt lapsen kimppuun eikä omistaja saanut sitä hallintaansa ja se jatkoi hyökkäilyään ihmisten kimppuun.
35-kiloinen koira on jo vaarallinen elukka. Vaaralliset ihmisten kimppuun käyvät koirat tulisi aina lopettaa poikkeuksetta ja edesvatuuton omistaja laittaa suoraan vastuuseen eläimensä edesottamuksista ja eläimenpitokieltoon samalla.

Äänestä
  • Vaikka kuinka vääntää ja kääntää

    Äänestä

Tollasta rakkia ei olisi koskaan pitänyt roudata Suomeen, eikä muitakaan rescue tauti-ja kirppusäkkejä. Nyt sitten ehkä jokunen ihminen sai raivotauti tai jonkun muun vakavan tartunnan. Moinen toiminta pitäisi kieltää kokonaan lailla, se on noissa varpaanvälimaissa sairas business

Äänestä
  • joo, minäkin aikoinaan harkitsin jopa harkitsin rescue- koiran hankkimista, mutta päädyin ottamaan suomesta, ja vaikka koira oli suomesta otettu ja paperin on kunnossa, siltikin ollut sairauksia ihan tarpeeks.

    jos ollut 35 kiloinen koira, on siinä hallittavaa sitten riittämiin, kyllä jos ihmisten kimppuun hyökkäilee eikä omistaja hallitse, silloin lopetettava joku rabies liene vaivannut jos hyökkäillyt. Nimittäin ikäviä on ne arvet, ulkoiset ja sisäiset mitä niistä sitten koituu uhriksi joutuneille. =( =(

    Äänestä

  • Voi v.tun yksinkertaiset apinat. Ne rescue koirat voi olla terveempiä kuin suomesta otetut. Suurempia tarttuvia tauteja kantaa ihmiset (erityisesti idiootit jotka pääsee lisääntymään, kuten ed.kirjoittajan vanhemmat) ja ne rescuekoirat joilla henkisiä vammoja on, on lähes poikkeuksetta k*sipäisten raukkisten aiheuttamia ja sitten ihmetellään miks tuli koirasta vihanen.
    Eripariaolevat ei selkeästi tiedä koirista yhtään_mitään kun kuvittelee että koiralla joka hyökkää on pakko olla "joku rabies", minkähänlainen edesvastuuton tolvana sullekin on koiran luovuttanut. Toivottavasti et enempää eläimiä mistään saa, en voi ku sääliä eläintä joka sun huomaan päätyy.
    Ottakaa idiootit asioista selvää ennenku ikeniänne tuuletatte.

    Äänestä

Ja joku ehdotti miksi ei lamauttimella ampunut ....siksi kun sama olisi tapahtunut eli koira kuollut. Koira ei kestä lamauttimen virtaa ja se on ihan testettu.

Äänestä

Poliisilta,ainoa oikea ratkaisu .

Miksi omistaja ei ottanut koiraa kiinni,ennen kuin poliisit tulivat paikalle ?

Äänestä

En ota kantaa, koska en ollut paikalla enkä nähnyt mitä oikeasti tapahtui. En perusta mielipidettäni kertomusten varaan. Yleisesti ottaen olen sitä mieltä että poliisi oli sietämättömän kärsimätön, ei maalaisjärkeä. Puolitoista tuntia on lyhyt aika, nämä kaupunkipoliisi eivät siedä kunnolla 15 minuuttiakaan. Hätiköityä ei loppuun asti ajateltua toimintaa. Koiran ympärille olisi pitänyt muodostaa laaja rinki, rauhoittaa tilanne, koira olisi lopulta antanut omistajan ottaa itsensä kiinni. Sen jälkeen koira olisi ehkä kannattanut viedä johonkin koirahoitolaan, jossa koiran tilannetta olisi rauhassa ja ajan kanssa katsottu. Ihmiset jotka kommentoivat että oikein tehty ovat kyllä helposti "aivopestävissä". Se että poliisi nyt teki rikosilmoituksen omistajasta, on melkoinen silmänkääntötemppu, huomio viedään nyt pois olennaisesta. Poliisin kärsimättömästä toiminnasta.

Äänestä
  • Poliisi teki aivan oikein.

    Äänestä

  • Joo kyllä. Koko poliisilaitoksen alueen poliisit olisi todellakin pitänyt sitoa paikalle muodostamaan aukoton rinki ihmisiä purevan koiran ympärille, ja sitten vain odottelemaan, että musti väsyy.
    Suhteellisuudentaju ja realismi eivät ole tämän palstan kirjoittajien vahvuuksia...

    Äänestä

  • Jos paikalle tuli sata poliisia, niin helpostihan se rinki olisi pystytty koiran ympärille muodostamaan, mutta entä, jos tuli vain kaksi poliisia, niin minkälaisen ringin he olisivat tehneet koiran ympärille ?

    Äänestä

Pidän koirista, mutta poliisilla ei ollut vaihtoehtoja.

Äänestä

Kyttien suivaantumisen johdosta aseeton henkilö on menettänyt henkensä. Nyt ei ole kyseessä koira vaan ihminen. Kyttien aseiden kanssa säheltäminen, riehuminen on saanut jatkoa ja johtanut kuolemaan. Sikamaista toimintaa aletaan uhoamaan aseiden kanssa ja tulitetaan viattomia henkilöitä hengiltä. mikäli olisi toimittu oikein olisi ammuttu varoituslaukaus ensin ja vasta tämän jälkeen ammuttu jalkaan ei yläruumiiseen eikä päähän. Konstaapeli syytteeseen kuolemantuottamuksesta, taposta ja virkamerkki välittömästi pois.

Äänestä
  • Varmaan on käskytetty että ase maahan eikä ole totellut niin ammuttu, outoa ettei etälamautin ole tepsinyt. Jos tuollainen sekopää on kuka uhkaa poliisia ni tulee yhteiskunnalle säästöä.

    Äänestä

  • " Konstaapeli syytteeseen kuolemantuottamuksesta, taposta ja virkamerkki välittömästi pois."

    Kyllä, luitte ihan oikein. Tällaisella osaamisella täällä laki & rikos -palstalla ihan tosissaan osallistutaan keskusteluun. Vanha sanonta pitää paikkansa: täydellisen tietämättömyyden suomalla ehdottomalla varmuudella lausutaan voimakkaimmat mielipiteet.

    Mitä itse asiaan tulee, niin onneksi yksi muita ihmisiä aseella uhkaillut ihmissaasta poistui keskuudestamme.

    Äänestä

Niimpä.. tarviiko poliisin itse odotella kuolettavaa luotia ja tekijä 10 vuodeksi linnaan. Suomi sais tehdä yhteistyötä venäjän kanssa niin nämä kovat kundit istuun sinne 20 vuodeksi.

Äänestä

Konstaapeli viralta pantavaksi välittömästi virkamerkki pois. Tappamistarkoituksessa ampunut useita laukauksia kun yksi olisi riittänyt ja se olisi pitänyt ampia jalkoihin ei keskiruumiiseen eikä ylävartaloon joten täydellinen epäonnistuminen ja syyte kytälle taposta ei nämä alkavat ampumaan syytömiä, aseettomia selkään jos näitä ei tutkita ja anneta rangaistuksia saati tutkita perinpohjaisesti kyseinen kyttä on syyllistynyt jonkimoiseen uhoamisriehumiseen.

Äänestä

Pitänee vielä lisätä edelliseen, että kytät olisivat voineet partiossa käyttää tarvittaessa kahta asetta eli kaksi kyttää kaksi asetta, aseellinen ylivoima vastaan yksi aseeton henkilö ilman asetta jotain hämäräähän tässä nyt on eihän aseetonta henkilöä tarvitse ampua kahta kertaa eli tappamistarkoituksessa on asetta käytetty vai onko toinenkin kyttä salaa ampunut sen toisen laukauksen ja väittävät yhdessä, että toinen vai ampui.

Äänestä
  • "Pitänee vielä lisätä edelliseen, että kytät olisivat voineet partiossa käyttää tarvittaessa kahta asetta eli kaksi kyttää kaksi asetta, aseellinen ylivoima"

    Olet ihan oikeassa. Myös toisen poliisin olisi pitänyt ampua. Toinen ensin neutraloi uhan ampumalla varman laukauksen massakeskiöön, mutta toisen olisi pitänyt vielä varmistaa asia tähtäämällä päähän.

    Sellaista ihmisroskaa, joka uhkailee ketä tahansa, poliisia tai muuta henkilöä, aseella, tulee heti ampua niin monta kertaa tähdäten aivan varmoihin paikkoihin, että uhan neutraloinnista ei jää mitään epävarmuutta.

    Epäpäteviä poliiseja, kun ottivat riskin, ja vain toinen ampui, ja hänkin vain kaksi laukaista. Onneksi sentään ne edes suhteellisen varmaan paikkaan, vaikka vatsaosumasta kärsiväkin voi vielä käyttää omaa asettaan.

    Äänestä

Ei kun nyt välähti sä olet todennäköisesti se dopingista kärähtäny kyttä.

Äänestä
  • Kas, ad hominem. Sepä yllättävää.

    Äänestä

Liipasinsormi on todella herkässä ehdottomasti kyttä syytteeseen taposta eivät ylivoimallakaan nämä paskahousut saaneet aseetonta henkilöä vaan ampuvata raukkamaisesti useita laukauksia aseettomaan. Mikäli näitä ei tutkita nämä alkavat ampumaan ihmisiä selkään. Kyttien tekemät rikokset katsotaan aina läpisormien. Ehdottomasti konstaapeli syytteeseen liiallisesta voimankäytöstä ja taposta.

Äänestä

Viikko sitten poliisit uhkasivat minua aseella ja pahoinpitelivät henkihieveriin vaikka en tehnyt mitään. Uhkasivat vielä tappaa jos kerron jollekin tapauksesta.

Äänestä
  • mutta kerroit nyt sitten.kuitenkin .kikkelis kokkelis hahahahaha

    Äänestä

Kyttä kusettaa ja varastaa valtiolta ja asiakkailtaan änkäävät syyttömiä ihmisiä vankilaan tyhjentävät lompakosta kaikki setelit ja rahat pöllivät ja jos kameraa ei ole se sammutetaan ja aletaan hakkaamaan asiakasta jos alkaa olemaan asioista eri mieltä. Ymmärrän sinua hyvin edellinen kirjoittaja nämä sontaperseet todella tekevät mitä ikinä haluavat.

Äänestä

Kytät sai mitä kerjäsivätkin nämä yrittävät nyt epätoivoisesti saada sympatiaa ja uhriutua ensimmäisenä vaikka itse ampumvat aseettomia ihmisiä hengiltä. Sympatiapsteitä ei kytille heru. Sitä saa mitä tilaa.

Äänestä

Kyttä ampui itseään toisinsanoen jalkaan. Kyllä metsä vastaa kun sinne huudetaan. Ihan turha yrittää saada sympatia nämä riehujat pienessä dopingissa ollut kyttä vai onko kyse kytätstä joka kärähti kokaiinista jos ois ollut pikkusen aineissa sitten kuiteski.

Äänestä

Työajalla kytät nukkuvat putkussa ja pienessä kännissä vai huumeissa niin siitä ei seuraa kuin ruumita no ihan tervetullutta välillä näinpäin saanee muutaman luodin takaisinkin.

Äänestä

Kytät yrittävät epätoivoisesti leikkiä sankaria odottavat jotain sympatiaa ja uurhoollisuusmitalleja.

Äänestä

Kyttien ihoon pinttynyt pierunhaju ei lähde pesemälläkään pois.

Äänestä

Mies kuoli kytän käsittelyssä Jyväskylässä: Jo kolmas vastaava tapaus valtakunnansyyttäjän pöydällä. Jatkuvassa pierunhajussa työskentely kiristää kyttien hermot äärimilleen tapaukset on tutkittava ettei oikeusmurhia tapahdu. Kyttien suivaantuneisuus voi johtaa viattomien puolustuskyvyttömien henkilöiden tappoihin. Kytäthän mitätöivät kollegoiden ylinopeus sakkojakin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 33 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

taas kerran viattoman ja puolustuskyvyttömän ampuneet taas kerran. Koiranomistaja toivoo poliisilta selvitystä, miten hänen olisi pitänyt tilanteessa toimia, jotta koiraa ei olisi ammuttu. HAE TUNTUVIA KORVAUKSIA EI PIDÄ TYYTYÄ PELKKÄÄN SELVITYKSEEN.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu