Todella rautainen auto kuin sen omistajakin! Nykyisin virkavalta kannustaa vaihtamaan autoa joka toinen tai kolmas vuosi, mutta Yvonne on asiasta hieman eri mieltä.
Ranskan Normandiassa 95-vuotias Yvonne ajaa edelleen samalla Peugeot 203:lla, jonka hän hankki vuonna 1954, jolloin useimmat tällä palstalla kijoittavat eivät olleet vielä edes pilke vanhempiensa silmänurkassa ;-)
Auto on katsastettu joka vuosi ongelmitta eikä Yvonne ei ole ajanut sillä yhtäkään kolaria tai vahinkoa.
Nyttemmin joka kerta kun hän lähtee sillä hoitamaan asioitaan, niin gendarmerit pysäyttävät hänet tarkistaakseen ikivanhan ajokorttonsa ja auton paperit. Yvonne kertoo hänen vanhan ajokorttinsa kuin autonsakin herättävä suurta uteliaisuutta virkavallassa, mutta kaikki paperit ovat täydessä tikissä.
- https://www.lemagautoprestige.com/normandie-yvonne-fidele-peugeot-203-depuis-1954/7641/
Peugeot 203
;-)
Peugeot kestää -todiste siitä on aitoa rautaa !
10
259
Vastaukset
- Anonyymi
Ranskassa on leppoisa ilmasto ja rento meininki!
- Anonyymi
Mikähän mahtaa olla muorin vuosittainen ajosuorite, paljonko mittarissa?
- Anonyymi
auto on luja ja luotettava olen ajanut vm 2006 peugeot 307 farkulla nyt 245 000 kaksi niveltä vaihdettu peruskulumiset jarrut ja hihna vaihdettu 120 000 välein paras auto ikinä mikä minulla on ollut miljoonan ajon jälkeen tilava lämmin hyvä ajaa ja vieläkin hyvän näköinen, sinkitty kori ei ruostu
- Anonyymi
No nyt vaan kaikki rynnistämään ostamaan pököttejä. Oli niin hyvä mainospuhe että!!😄😁
Ajatelkaapa sitä, että Suomessa ei autossa enää tarvitse olla mitään papereita, eikä poliisin tarvitse autoa pysäyttää tarkistaakseen sen katsastuksen ja liikennevakuutuksen olevan kunnossa! Häly tulee myös heti, jos ko. auton omistajalla ei ole voimassa olevaa ajokorttia.
- Anonyymi
Ei taida olla paljon tiesuolaa käytössä ranskanmaalla. Ei olisi paljonkaan jäljellä tuosta kotterosta jos käytettäisiin.
- Anonyymi
Nätti toi 203
- Anonyymi
Sinä et luota sinkittyyn koriin? Oma kokemukseni sinkityistä koreista on varsin hyvä. Toki sekin kuluu, jos suojaus (=maali tai massaus) rikkoutuu.
- Anonyymi
Vanhassa vara parempi!
- Anonyymi
Olin Peugeot-korjaamolla töissä 1970-luvun alusta aina 2010-luvulle.
Alkuvuosina näitäkin kävi tuon tuostakin huollossa.
Hyvin yksinkertainen tekniikka. Tulppia ja kärkiä sai vaihdella lähes joka toisessa huollossa. huoltoväli oli sen ajan autoilla 2500 - 3000 km.
t. RMB54
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt505257Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.813064Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3091624Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751224Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok781156Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391124Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611095- 1311093
- 1711074
- 49944