miten korvaushoito toteutetaan vankilassa? kuuleman mukaan subuxone-lääkitys lasketaan kaikilla 12mg ja liotus tehdään tyyliin tupla-tupla-tripla eli lääkkeen saa vaan kolmesti viikossa,pitääkö paikkaansa? jos saa siviililääkäriltä lausunnon omasta hoidosta ja annosmäärästä niin pysyykö lääkitys samansuuruisena kuin siviilissä
korvaushoito vankilassa
Anonyymi
151023
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Pysyttele ns. kuivilla
Syöt aamulla puurosi ja istut tuomiosi kunnolla
Mikä hinku narkeillau päästä istumaan ?
Ei vankilassa saa huumeita. Olet NS. Kuivilla
Ompa taas asiallisia vastauksia..
Olipa sulla kommetti.
Jos aloittajalla on rahaa pyydä siviililääkäriltä kunnon resepti ennen kuin menet istumaan. Kun siinä on keskus-sairaalan johtavan lääkärin nimi, tuskimpa vankijääkäri sitä uskaltaa muuttaa.
Ohje kuivilla pysymiseksi on turha, narkki ei pääse ikinä eroon aineista, Hassiksella aloitetaan ja viimeinen tykitys ennen kuolemaa.
Niin asennehan pitäisi olla se jos lähtee istuun että kuntoutuu ja pysyy erossa aineista. Aikas liisterissä taitaa olla jos narkomaani linnassa.
Eipä taida se "keskus-sairaalan" johtava lääkäri paljoa narkkireseptejä kirjoitella, oli rahaa kuinka paljon hyvänsä...
Komia alotus mennä linnaan istuun kun käyttäny mömmöjä. Ongelmia tulossa ihan varmaan.
Kun uutena vankina tulet lusimaan niin sinä annat lääkkeesi muille vangeille joko hyvällä tai pahalla. Vieroitusoireet kärsit ilman korvaushoitoa. Siksi jos mahdollista kannattaa käydä katkaisuhoito jakso jos mahdollista niin ennen lusimaan lähtemistä
Eiköhän noilta jätkiltä se lähde jo vartin vanhana jossain juoppokämpillä
Hei!
Vittu mitä porukkaa, suurin osa vastaajista!! Jos tollanen asenne ni pitäkää itellänne, toinen kysyy ni tarviiko vittuilla jos ei osaa vastata?!?
Mulla kaveri oli linnassa ja sai k lääkket, vähän vaikeuksia siinä kai oli. Mutta ei kannata kertoa siitä muille vangeille, muuten ne tosiaan naukuu sitä sulta aina jos mahis löytyy.. ja saattoi olla ettei annos ollu ihan sama, sekä joka päivä saiko sen, en tiedä.
Mut oon kuullu just vastikää että jos sulattaa kolmen pv annoksen esim kerralla, pitäs kai sit oikeesti kantaa se kolme pv... ei kyl ikinä uskois! 🤔👍🏻 Mut tsemppiä, laske itekseen annosta alas? Ei siitä oo pakko mainita.. haittaa laskusta ikinä ei oo. Ja oon myös kuullu tarinoita että muut lääkkeet vedetään kyllä seinään poikki.
K hoito vähä eri. Mut ei pitäs ilman lääkettä kyllä jäädä ✌🏻
Voi, kun erehdyin siivoamaan. Sehän on kiellettyä eläkeläiseltä. Pitäisi OSTAA siivouspalvelu tai vaihtoehtoisesti lakata lukemasta nettiä. Raivohan siitä nousee...
Kasvavan sukupolven rahantarve vaatii että eläkeläiset ymmärtävät olla hiljaa...
Tuttu mies joutui pahaan pulaan vankilassa.
Avovankilassa ei saanut lääkettä.
Olo aivan hirvittävä monta tuntia.Vartiat eivät uskoneet että on hätätilanne.
Tilanne kesti tunteja.Sitten oli pakko toimittaa mies sairaalaan.
Sai sairaalassa diapamia.Tuotiin takaisin vankilaan.
Vankilassa otettiin vitsanäyte.Todettiin että siinä on diatsepaamia.
Se ei ole sallittua avovankilassa..Mies yritti selittää että sai lääkettä sairaalassa.
Selitys ei auttanut.Siirto suljettuun vankilaan.
Ei kukaan usko myöskään vankien selityksiä, siitä etteivät homoile myös siviilissä!
Pärrällinen, nyt saat pyytää anteeksi että olet suosinut nettikirjoittajana valheen vankkureiden rakentajia ja vetäjiä.
Jos et muista mitä pari-kolme-neljä vuotta sitten kirjoitit, netistä ne kirjoitukset löytyvät. Ole hyvä, sukella omaan menneisyyteesi.
Päivi ei kiitä sillä hän ei tajua miksi fobba soutaa ja huopaa vuorotellen. Minä ymmärrän fobbaa.
Ei niin mitään vikaa, vikaa, vikaa poliisien paskarattailla...