Onko missään muussa sähköpostissa niin sairaalloista toimintoa kuin Gmailissa? Käytän sähköpostia pääasiassa pöytäkoneelta, mutta jos rekkaudun postilaatikkooni läppäriltä, niin heti Gmail pottuilee, että joku toinen on kirjautunut tililleni. Saako tätä herjailua millään poistettua?
Gmail sairas kyttääjä?
Anonyymi
13<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Jätä evästeet poistamatta.
Windowsin rinnalla gmail kyttäys on pientä, W10 on täydellinen vakoilu.
Vaihda nyt hyvä ihminen käyttöjärjestelmää jos tämä niinsanottu vakoilu ahistaa.
Totuus kuintenkin että Windowsin rinnalla gmail kyttäys on pientä, W10 on täydellinen vakoilu.
Tuskinpa millään muulla. Ei kukaan järkevä ihminen käytä tuollaisia sähköposteja.
Eipä noista tarvitse välittää:)
Ei vaarallista, ei niistä kannata välittää. Minulla tulee aina noita ilmoituksia Youtubeen kirjautumisen jälkeen.
Gmail on fiksu. jos sä stalkkaat muijas postii niin se saa sen tietää, ja toisinpäin
Toinen sairaalloinen kytttääjä on windows. Ajatteleppas että käytät windowsissa gmailia, siinä kyttäämistä kerrakseen.
Ja sinä olet varmaan se kyttääjistä pahin kun kerran asiasta noinkin paljon tiedät.
Ei se mitään sairasta ole. Seurataan vaan miltä laitteilta kirjaudut sisään ja uuden laitteen kohdalla kysytään olitko se sinä. Jos joku muu kirjautuu tunnuksillasi saat siitä tiedon. Muuten et tietäisi mitään, että tiliäsi käytetään hyväksi.
Miten sitä nyt vois käyttää hyväksi? ei mitenkään? joten sairasta kyttäämistä?
Vuotaako ne käyttäjän tiedot ja salasanat päivittäin ulkopuolisille ja sen takia epäilevät ettei käyttäjä olekkaan "oikea" käyttäjä?
Ja vittuuko ne tekee jos vastaan etten todellakaan ollut SILLOIN minä hehehh
Yllä olevalle trollille vastauksena, että ollessasi tietoturvan osalta tuollainen tumpelo, niin jättäisin keskustelun heille, jotka aiheesta jotain tietävätkin.
Tuo Gmailin luotetut laitteet lista on todella fiksu tapa seurata tilin aktiivisuutta heille, joilla todella on siellä postilaatikossa muutakin kuin senssipalstojen viestejä.
Ei kukaan sinne tilille pääse kun tuo ominaisuus on kytkettynä päälle, mikäli käytössä on kaksivaiheinen tunnistus. Tuo ilmoitus lähtee aina kun postilaatikolle yritetään kirjautua tuntemattomasta laitteesta oli salasana oikea tahi sitten ei. Jokainen tuore android-laite osaa myös tuosta laittaa livenä käyttäjälle tiedon.
Mitään tekemistä tällä asialla ei ole sen kanssa, että salasanat vuotaisivat. Ei kukaan tosissaan webbipohjaista autentikaatiota hoitava taho säilö kenenkään salasanoja, etenkään sellaisenaan taikka edes pelkästään hashattuna syötetystä salasanasta.
Netistä löytää paljon informaatiota siitä miten kryptografiaa käytetään kirjautumisiin tietojärjestelmissä. Suosittelen opiskelemaan ja jättämään oman rajallisen ymmärryksen kirjoittamatta internetiin