Muistoja äidistä

7

129

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiitos Sinulle, kun laitoit tämän laulun.
      Tuli tippa silmään, kun kuuntelin.

    • Äideistä ja äidille on paljon lauluja,
      useimmat saavat kyyneleen silmäkulmaan kun niitä kuuntelee.

      Oma äitini oli perheen kokoava voima,
      voima, joka kantoi meitä jokaista yhdessä ja erikseen.
      Voinkin kirjoittaa näin vuosien päästä Äiti = Koti

      Tämä laulu on saanut kaverikseen lämpimät ja kotoisat kuvat.
      https://youtu.be/H0tj4-yVjXQ

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      On toisenlaisiakin muistoja; kun onnellisena kerroin odottavani perheeseemme erikoista tokaisi äitini "vain semmonen vahinko on käynyt", kyllä tuntui ikävältä tuo kun oli ihan tosissaan lasta haluttu.

      • Olipa kamalasti sanottu. Itsekään en ole kyllä kuulunut lempilapsiin. Joskus näin jälestäpäin, kun maailma on nyt erilainen, niin sitä hämmästelee miten entisaikaan jotkut ihmiset olivat tunteettomia ja kovia läheisiään kohtaan. Meilläpäin oli tärkeätä, että kävi työhön kiinni ja lapsia hyödynnettiin maalla työnteossa armottomasti. Hoidin äitini lapsia ja huushollia, koska minusta ei ollut raskaisiin töihin. Koskaan ei tullut häneltä kiitosta, Mutta pikkusisareni muistelevat minun hoitamisiani iloisena ja kiitoksella, ja se riittää minulle. Olen kuin oikean mummo pikkusiskoni lapsille, äiti on edesmennyt kymmeniä vuosia sitten. Iloinen olen että kunnialla selvisin ison lapsikatraan kanssa, se oli iso urakka. Paljon pieniä sisruksia täysin minun, alaikäisen, vastuulla kokonaisia päiviä kesäisin, ja illat ja aamut myös talvisin koulun jälkeen. Ja mikä parasta kukaan lapsista ei koskaan loukannut itseään, ei naarmun naarmua, minun hoitoaikanani. Ja kaikilta onnettomuuksilta selvisimme.


    • Anonyymi

      Mikä lienee äitisi laulaman/soittaman kappaleen nimi, kiitos?

      • Maailman valot


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      796
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      528
      737
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      67
      661
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe